رئیس ستاد اربعین گفت: تا کنون یک میلیون و ششصد هزار نفر برای شرکت در مراسم اربعین در سامانه سماح ثبت‌نام کردند.

به گزارش مرور نیوز، حسین ذوالفقاری رئیس ستاد اربعین در نشست هماهنگی ستاد اربعین اعلام کرد تا کنون یک میلیون و ششصد هزار نفر برای شرکت در مراسم اربعین در سامانه سماح ثبت‌نام کردند.

وی در ادامه به موضوع عوارض جاده‌ای اشاره کرد و از نمایندگان حاضر در این جلسه توضیحاتی در این باره دریافت کرد.

ذوالفقاری با بیان اینکه ستاد اربعین برای راحت سفر کردن زائرین فعالیت می‌کند، گفت: اگر کسی ایده بهتری برای برگزاری مراسم اربعین دارد ما دعوت می کنیم به کمک بیاید.

وی به موضوع بیمه زائرین نیز اشاره کرد و از تلاش ستاد مرکزی اربعین برای کاهش هزینه بیمه خبر داد.

رئیس ستاد اربعین گفت: همه کسانی که صاحب نظر هستند، تلاش می کنند تا زائرین راحت سفر کنند.

وی در بخش دیگری از این نشست گفت : در حال آماده شدن مرحله اجرایی اربعین هستیم. حاصل یک سال برنامه ریزی و صحبت‌ها باید در روزهای آینده اجرایی شود.

در این جلسه اعلام شد بین ۲۰ تا ۳۰ مهر قیمت بلیت هواپیما تهران نجف دو میلیون و دویست تا دو میلیون و هشتصد هزار تومان خواهد بود.

ذوالفقاری در بخش دیگری از این نشست گفت: مراسم اربعین مراسمی بسیار بزرگ و بی‌نظیر در دنیا است. اصل کار این است در این مراسم نتیجه درست از موضوع دینی عبادی دریافت کنیم.

وی ادامه داد: باید حواسمان جمع حضور مسلمان و غیر مسلمان در این مراسم و ارتباط مردم ایران عراق با هم باشد. وظیفه همه ما است که حداکثر تلاش را انجام دهیم تا سفری خوب برای زائرین فراهم کنیم.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه زیر ساخت‌ها نسبت به سال گذشته بهبود پیدا کرده است گفت: خواهش من این است اعضای ستاد مرکزی اربعین هماهنگ‌تر باشند. در حوزه حج و زیارت ، بهداشت و درمان و هلال احمر لازم است هماهنگی بین این سه نهاد انجام شود.

وی ادامه داد: در موضوع کاپوتاژ باید منافع عمومی را در نظر بگیریم. در هر موضوعی عده ای موافق و عده ای مخالف هستند. امسال تصمیم گرفته شده حداکثر ۴۰۰ دستگاه اتوبوس در کشور برای کاپوتاژ برای افراد خاص مثل معلولین و سالمندان در نظر گرفته شود.

ذوالفقاری گفت: ۱۲ هزار دستگاه اتوبوس در داخل برای جا به جایی مسافرین وجود دارد. ۹ هزار اتوبوس را برای انتقال زائرین از مرز ها در نظر گرفتند . ۲۵۰ خودرو هم سپاه در اختیار خواهد گذاشت.

وی اظهار کرد: ممکن است مشکل حمل و نقل داشته باشیم. وقتی می گوییم در سامانه سماح ثبت نام کنید برای به دست آوردن تعداد زائرین جهت برنامه ریزی ‌ها است. گمشدگان، بیمه شدگان و اعداد برای ارائه خدمت به زائرین توسط سامانه سماح صورت می گیرد.

وی گفت: عده‌ای مصاحبه می کنند ثبت‌نام در سامانه سماح لازم نیست، باید توضیح داد برای مردم که این سامانه برای ارائه خدمت بهتر به آنان ایجاد شده است.

ذوالفقاری سپس گفت: کمیته حمل و نقل باید با طرف عراقی هماهنگی کند .

* کسانی که گذرنامه‌اشان فاقد تاریخ است باید ثبت نام کنند

وی با بیان اینکه هماهنگی تردد با برگ تردد به جای ویزا در مواردی صورت گرفته است گفت: این به معنای این نیست که کسی برای گرفتن گذرنامه ثبت نام نکند. کسانی که گذرنامه‌اشان فاقد تاریخ است باید ثبت نام کنند. توافق شده پلیس برای صدور برگ تردد مجوز داشته باشد ؛ با دولت عراق هماهنگ کردیم اگر نیروی انتظامی فرصت نداشت گذرنامه را تمدید یا صادر  کند، فعلا برگ تردد را صادر کند تا مردم به سفر اربعین برسند. بعد در زمان مناسب گذرنامه به منزل آنان ارسال می شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: ما به طرف عراقی اعلام کردیم هماهنگی با طرف مقابل را مرزبانی بر عهده دارد.

وی ادامه داد:مشکلاتی که ما در سنوات گذشته داشتیم از نظر بیمارستان، درمان سرپایی، فوت عادی و ... را رفع کرده‌ایم. بیمه باید لیستی از خدمات خود را بدهد. تلاش شده تا حداکثر خدمات در مقابل حداقل هزینه توسط بیمه انجام شود. بیمه‌هایی شرکت کردند که توان انجام این امور را داشتند.

وی تاکید کرد بر نرخ اعلامی حمل و نقل باید نظارت وجود داشته باشد.

* سفر اربعین از هفته آینده شروع می‌ شود

ذوالفقاری گفت: استان‌های معین باید فعالیت خود را سریع‌تر شروع کنند. سفر اربعین از هفته آینده شروع می‌شود.

وی تاکید کرد مکان مناسبی برای کسانی که غیر مجاز قصد تردد داشته‌اند باید در نظر گرفته شود.

ذوالفقاری با اشاره به تلاش عده‌ای برای ایجاد کدورت میان مردم ایران و عراق در آستانه سفر اربعین گفت: روز گذشته رسانه‌ها اعلام کردند که کنسولگری عراق در مشهد بسته می شود. چنین موضوعی نیست. درگیری بوده که قرار شد نیروی انتظامی در مشهد سر کنسولگر را توجیح کند و هم ما توضیح به وزارت‌خارجه عراق بدهیم.

وی خطاب به تمامی اعضا ستاد اربعین تاکید کرد: تا زمانی که زائرین اعزام نشدند آموزش‌های لازم را ارائه کنیم.

ذوالفقاری همچنین گفت که اطلاعات غلطی که از قول وزارت بهداشت در رسانه‌ها نقل شد هم باید تصیح شود.

وی در پایان گفت: در استان‌های مرزی ما بر وحدت فرماندهی تاکید می‌کنیم. همه باید با ستاد مرکزی اربعین استان هماهنگ باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز