وزیر نیرو گفت: پیوستن ایران به موافقتنامه کشورهای عضو اوراسیا فرصت مغتنمی است.

به گزارش مرور نیوز، رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع اصحاب رسانه در خصوص دستاوردهای سفر رئیس‌ جمهور به ارمنستان اظهار کرد: سفر آقای روحانی به دعوت سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به میزبانی نخست وزیر ارمنستان صورت گرفت و جلسه‌ای بود که برای اولین بار جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی که به این مجموعه ملحق شده در آن شرکت می‌کرد.

وی افزود: از 5 آبان‌ماه این موافقتنامه عملیاتی خواهد شد که به موجب آن 840 قلم کالا مشمول تعرفه ترجیحی خواهد شد یعنی تعرفه‌ها تخفیف و تعدادی کالا نیز تعرفه‌ آن صفر خواهد شد. ما می‌ توانیم 500 قلم کالا با تعرفه‌ های مخفف یا صفر از ایران صادرات داشته باشیم و 340 قلم کالای دیگر نیز از سایر کشورها صادر خواهد شد.

اردکانیان گفت: پیوستن ایران به موافقتنامه کشورهای عضو اوراسیا فرصت مغتنمی است در وهله اول آمادگی بخش خصوصی، تولیدکنندگان و تجار می‌بایست تا 5 آبان ماه از طریق تشکل‌های صنفی، اتاق‌های بازرگانی و سازمان‌های دولتی مسؤول در جریان جزئیات امر قرار بگیرند و می‌تواند در شرایط تحریم‌ها در جهت افزایش اشتغال در کشور نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کند.

وزیر نیرو ادامه داد: از دبیر کل محترم اوراسیا و وزرای مسؤول در دبیرخانه در همین فرصت زمانی تا 5 آبان ماه دعوت به ایران کردیم و سازمان‌هایی مانند گمرک جمهوری اسلامی ایران، سیستم بانکی و سیستم حمل و نقل جاده‌ای و دریایی در خزر، سازمان استاندارد و سازمان توسعه تجارت خارجی جزء دستگاه‌هایی هستند که نیازمند فراهم کردن مقدمات اجرای این عملیات هستند.

وی تصریح کرد: ما یک فرصت 3 ساله‌ای از آبان ماه امسال داریم که می‌توانیم این الحاق موقت را حالت دائمی به آن بدهیم به صورتی که همه کشورهای عضو اوراسیا می‌توانند به عنوان یک منطقه تجاری آزاد عمل کنند.

اردکانیان در پایان گفت: در این سفر در جلسه ریاست جمهور با نخست وزیر ارمنستان تسریع در احداث خط سوم برق بین ایران و ارمنستان مورد تاکید بود که تا زمستان سال آینده به میزان 1000 مگابایت مورد بهره برداری قرار بگیرد و توسعه تهاتر گاز و برق نیز مورد تاکید در این جلسه بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز