دانشجوی نخبه ایرانی مقیم استرالیا پس از 13 ماه بازداشت سرانجام با پیگیر‌ی دستگاه سیاست خارجی آزاد شد و از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به کشور بازگشت.

به گزارش مرور نیوز، رضا دهباشی، دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه کوئینزلند استرالیا که ۱۳ ماه پیش به اتهام واهی تلاش برای کمک به سامانه دفاعی ایران بازداشت شده بود، سرانجام با پیگیر‌ی دستگاه سیاست خارجی آزاد شد و از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به کشور بازگشت.

دهباشی از نخبگان علمی کشور است که شهریور پارسال، دستگاه قضایی استرالیا او را به اتهام تلاش برای ارسال تجهیزات نظامی آمریکایی به ایران بازداشت کرده بود. این نخبه عملی کشورمان در هنگام بازداشت مشغول تحقیق در مورد ساخت یک دستگاه تشخیص سرطان پوست بود.

پیش از این ماریس پاین  وزیر خارجه استرالیا تایید کرد، زوج استرالیایی که به علت عکسبرداری از اماکن نظامی و مناطق ممنوعه در ایران زندانی بودند، آزاد شدند.

«جولی کینگ» و «مارک فیرکین» که اهل شهر پرث در غرب استرالیا هستند به استرالیا بازگردانده شدند. اما شهروند سوم استرالیایی که به تازگی از سوی مقامات ایرانی بازداشت شده بود، همچنان در ایران زندانی است.

این زوج به سبب عکسبرداری از اماکن نظامی و مناطق ممنوعه با استفاده از پهپاد بازداشت شدند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز