وزیر امور خارجه ایران گفت: از نظر تهران راه‌ حل برطرف کردن نگرانی‌های امنیتی مرزی آنکارا، حمله به سوریه نیست.

به گزارش مرور نیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه «تی. آر. تی» ترکیه اظهار کرد: از نظر تهران راه‌ حل برطرف کردن نگرانی‌های امنیتی مرزی آنکارا، حمله به سوریه نیست.

ظریف در این مصاحبه درباره راهکار پایان دادن به بحران سوریه توضیح داد: «امروز چیزی که بدان نیاز داریم، گفت‌وگوهای درون‌سوری، قانون اساسی بازنویسی‌شده و انتخابات بعدی که امیدواریم در 2021 برگزار شود. زمانی که با وزیر خارجه ترکیه صحبت کردم، پیش از انتخابات قبلی بود، اکنون برای انتخابات بعدی آماده شویم. به نظرم تشکیل کمیته بازنویسی قانون اساسی سوریه بسیار مهم و گام اول است که باید متعاقب آن اقدامات جدی از جمله تنش کمتر، انجام شود».

وی با بیان اینکه ایران خواسته ترکیه برای امنیت در مرزهای جنوبی‌اش را می‌پذیرد، اظهار داشت: «اما اعتقاد نداریم که این امنیت را می‌توان از طریق تهاجم و یورش به سوریه کسب کرد. ما گزینه‌های بهتری داریم. ما گزینه‌های بهتری به دوستان ترکیه‌ای خود پیشنهاد کردیم... مانند توافق آدانا. هم‌اکنون توافق آدانا بین ترکیه و سوریه وجود دارد. ما می‌توانیم کمک کنیم کُردهای سوری و دولت سوریه و ترکیه به یک تفاهم برسند مبنی بر اینکه نیروهای مسلح سوریه به همراه ترکیه از مرزها محافظت کنند. این روش بهتری برای کسب امنیت است».

مجری تی.آر.تی. از وزیر خارجه ایران پرسید «ایران به دنبال چه چیزی در سوریه است» و ظریف نیز پاسخ داد: «شش سال پیش که وزیر خارجه شدم، با آقای احمد داووداوغلو وزیر خارجه پیشین ترکیه در کنار رودخانه شرقی قدم زدم و به او یک طرح صلح چهاربندی پیشنهاد کردم؛ آتش‌بس فوری، گفت‌وگوهای درون-سوری، دولت فراگیر - که آن زمان خواستارش بودیم، و انتخابات».

ظریف با بیان اینکه ایران نظر ترکیه را درباره اینکه گروهک کُرد یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) شاخه‌ای گروهک تروریستی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) است درک می‌کند، تصریح کرد: «اما ی.پ.گ نماینده تمام کُردهای سوریه نیست. کُردها و دولت سوریه می‌توانند با ترکیه به تفاهم برسند تا امنیت مرزها تامین شود. باور ندارم که از طریق تهاجم به یک کشور دیگر، دوستان ترکیه‌ای ما بتوانند برای خودشان امنیت به ارمغان بیاورند و همچنین باور ندارم که افزایش خشونت بتواند راهکار سیاسی که ایران، ترکیه و روسیه در تلاش برای حصول آن در سوریه بودند، به دنبال داشته باشد».

وی در بخش دیگری از مصاحبه در جواب مجری شبکه ترکیه‌ای که عملیات پهپادی مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی سعودی را «یازده سپتامبر سعودی‌ها» توصیف کرد، گفت: «قبل از هر چیز باید بگویم که یازده سپتامبر هم کار خود آنها بود زیرا پانزده نفر از نوزده رباینده هواپیما شهروندان سعودی بودند. پس [فقط حادثه آرامکو] یازده سپتامبر آنها نبود، [سعودی‌ها] یازده سپتامبر [اصلی] را خودشان شروع کردند».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: «اما در حقیقت، مردم [جهان] فراموش کرده‌اند که برای چهار سال و نیم، مردم یمن زیر بمباران مدام بودند، کودکان کشته شدند، معلول شدند، زنان و سالخوردگان... بیشتر تلفات در یمن غیرنظامی بودند، صدها هزار کشته، بیش از 2.3 میلیون نفر از وبا رنج می‌برند، چیزی حدود بیست میلیون نفر - که بخش بزرگی از جمعیت یمن است - دچار سوءتغذیه شدند».

ظریف با پرسیدن این سوال که آیا انتظار می‌رود کسانی که تحت شدیدترین حملات هستند ساکت بایستند و هیچ پاسخی ندهند، خاطر نشان کرد: «حداقل این است که آنها به نحوی واکنش دادند که مردم بی‌گناه کشته نشوند و به یک پالایشگاه نفت حمله کردند. سوالی که باید پرسیده شود این است که چرا برای چهار سال و نیم، جهان درباره بی‌رحمی‌هایی که در یمن رخ داد ساکت بود؟ پس این یعنی مردم از نفت کمتر اهمیت دارند! زیرا حتی یک نفر هم در این [عملیات آرامکو] کشته نشد».

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز