بیست و دومین سمپوزیوم و نمایشگاه فولاد سال ۹۸ با حضور شرکت های فولادی کشور ۱۴مهرماه در مرکز همایش های بین المللی کیش آغاز به کار کرد.

به گزارش مرور نیوز، در این سمپوزیوم علاوه بر برگزاری همایش های متنوع نمایشگاه جانبی دستاوردهای فولادی نیز برگزار می گردد که ۲۷۰ شرکت بزرگ فولادی کشور در این نمایشگاه حضوری فعال دارند.

ذوب آهن اصفهان با برپایی غرفه ای در این نمایشگاه دستاوردها و محصولات خود را در معرض دید بازدید کنندگان قرار داده است.

پروفسور عباس نجفی زاده ، رییس هیات انجمن آهن و فولاد ایران در آیین افتتاح این سمپوزیوم ، انتقال دانش بین شرکت کنندگان را سبب بهره وری صنعت فولاد دانست و گفت :  نقش فولاد در اقتصاد جهانی

ارزش افزوده فولاد بیشتر از دیگر صنایع است و می تواند بیشترین بهره وری را داشته باشد  و بیشتر از  دیگر صنایع اشتغال زایی داشته است .

وی افزود : در آینده باید تولید فولاد با مدیریت هوشمند صورت گیرد و الزام انطباق فرایندهای با ضوابط زیست محیطی از الزامات تولید کنندگان فولاد باید باشد ، تکنولوژی تولید فولاد باید به سمت کاهش گاز گلخانه ای باشد تا این صنعت به یک صنعت سبز تبدیل شود .

رییس هیات انجمن آهن و فولاد با اشاره به اینکه برای تولید محصولات  فولادی جدید باید استحکام و ‌ انعطاف بیشتر  مد نظر باشد گفت : برای تولید فولاد باید سوخت های جایگزین صورت گیرد و این هدف صورت نمیپذیرد تا تحقیقات بصورت کامل در کنار تولید فولاد انجام شود .

دکتر  خداداد غریب پور ، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت(صمت) گفت : ذخایر آهن استخراج و اکتشاف شده کشورمان  تا چند سال آینده کافی است و به منظور توسعه و پیشرفت صنعت فولاد باید با روشهای نوین، سنگ آهن استخراج کرد  و با تولید فولاد جایگاه کشورمان را در دنیا ارتقاء دهیم. وی با اشاره به اینکه بهره گیری از طرح های نوین مطابق با محیط زیست و بهره گیری از پایان نامه های تحقیقاتی دانشجویان و نخبگان از برنامه هایی است که در وزارت صنعت، معدن و تجارت با جدیت اجرا خواهد کرد ، افزود : هر روز ابداعات جدید در دنیا در حوزه فولاد داریم و انجمن آهن و فولاد ایران این وظیفه را دارد تا براساس نیاز صنعتی پژوهش ها را سامان دهد تا رفع نیاز صورت گیرد .

غریب پور ، با اشاره به اینکه هم اکنون برای رفع نیاز فولاد سازان همکاری خوبی با دانشگاه ها و مراکز دانش بنیان داریم ، گفت : رویکرد جدید وزارتخانه نیاز سنجی ، بهره وری و ایمنی است و در سال گذشته ۱۷۰ نیاز صنعتی شناسایی شد و در دانشگاه بر روی آن کار شده و الان در حال بهره برداری از نتایج آن هستیم.

وی گفت : تقاضا محور کردن  سمپوزیوم  ها و همایش ها باید انجام پذیرد تا صنایع فولادی بدانند که با شرکت در این همایش ها و سمپوزیوم ها نیازهایشان رفع می گردد. وی صنعت فولاد را نمونه و پیشتاز در کشور دانست و خاطر نشان ساخت: تولید فولاد یازده درصد رشد داشته است که این نشان از تلاش فولاد سازان و سرمایه گذرای در این زمینه است .

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه فولادسازان توانسته اند نیازهای ارزی کشور را بر آورده کنند ، گفت: کاهش گازهای گلخانه ای ، تولید فولاد سبک و توسعه پایدار  رویکرد جدید در صنعت فولاد است و توجه به این امر یک ضرورت است . وی تصریح کرد : با توسعه پایدار  و اکتشافات جدید می توان کمبود نیاز مواد اولیه باید را کاهش دهیم ،اکتشافات جدید و برداشت های عمیق باشد رسالت جدید و ضرورت کشور است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز