رئیس انجمن تولیدکنندگان دوچرخه ایران با تاکید بر اینکه ظرفیت لازم برای تولید دوچرخه در داخل کشور وجود دارد، از کاهش 30 درصدی قیمت موتورسیکلت در صورت احیای برجام خبر داد و پیش بینی کرد در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات قیمت دوچرخه افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار مرور نیوز، رئیس انجمن تولیدکنندگان دوچرخه ایران با تاکید بر اینکه ظرفیت لازم برای تولید دوچرخه در داخل کشور وجود دارد، از کاهش 30 درصدی قیمت موتورسیکلت در صورت احیای برجام خبر داد و پیش بینی کرد در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات قیمت دوچرخه افزایش خواهد یافت.

ابوالفضل حجازی صبح امروز در نشست خبری انجمن تولیدکنندگان دوچرخه ایران با اعلام این خبر افزود : انجمن تولیدکنندگان دوچرخه ایران ظرف دو سالی که شکل گزفته است گام های بزرگی را در جهت توسعه این صنعت برداشته است در حالی صنعت موتورسیکلت مسیر واردات و منفعت بیشتر را در پیش گرفته است .

وی تصریح کرد : باید به فرهنگ دوچرخه سواری بها داده شود و در مقابل موتورسیکلت سواران را با اعمال قانون کنترل کرد در غیر این صورت به قیمت منفعت بیشتر عده ای ، شاهد حوادث بیشتر برای قشر جوان و آمار بالای مرگ و میر ناشی از تصافات خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه  دوچرخه دوست محیط زیست است تصریح کرد : به رغم اینکه در اغلب کشورها به دوچرخه و این صنعت توجه می شود و مسیرهای مشخصی برای دوچرخه سواران تعبیه می شود اما در ایران به فرهنگ دوچرخه سواری توجه چندانی نمی شود و به همین منظور در تلاشیم تا با تعامل با دولت و شهردار محترم تهران و با نشست هایی را در این زمینه برگزار می شود ایده ها و طرح های انجمن تولیدکنندگان دوچرخه ایران در جهت اهمیت و گسترش و توسعه این صنعت ارائه نماییم.

رئیس انجمن تولیدکنندگان دوچرخه ایران گفت : امروز با وجود اینکه دوچرخه وسیله ای برای حمل و نقل بوده و جزو حمل و نقل پاک به شمار می آید، اما از آن حمایت نمی شود در حالی که این صنعت به شدت نیاز به حمایت دولت دارد.

ظرفیت لازم برای تولید دوچرخه در کشور وجود دارد 

حجازی در ادامه با بیان اینکه توان توسعه تولید دوچرخه در داخل کشور وجود دارد ، افزود : هم اکنون ظرفیت لازم برای تولید دوچرخه در داخل کشور وجود دارد، اما کم توجهی به تولید کنندگان و عدم حمایت مسئولان باعث شده که ظرفیت تولید ما به شدت کاهش یابد 

وی تصریح کرد : باید تلاش شود با فرهنگ سازی مناسب و گسترده ، دوچرخه جای موتورسیکلت بنزینی را بگیرد؛ این مسئله هم به نفع محیط ‌زیست است و هم سلامت مردم؛ در حالی که آمار مرگ‌ومیر در اثر آلودگی هوا بسیار قابل‌تأمل است؛ و دوچرخه درنهایت به سلامت جمعی کمک می‌کند.

وی همچنین در پاسخ به روند تولید دوچرخه های برقی  در کشور گفت : امروز اغلب تولیدکنندگان دوچرخه ، تولید دوچرخه های برقی را در برنامه تولید و دستور کار  قرار دادند چرا که  استقبال خوبی از این نوع دوچرخه ها به خصوص در شهرها کویری شده است اما این بخش از تولیدکنندگان نیاز به حمایت های دولت دارند و در صورت حمایت های لازم از فرهنگ دوچرخه سواری در کشور ، ظرف یکی دو سال شاهد کاهش قابل توجهی در مصرف بنزین خواهیم بود.

دبیر فعالان اقتصادی کشور افزود :  دولت به جای اینکه بودجه مراکز درمان و هزینه درمان را افزایش دهد و مشوق هایی به موتورسیکلت سازان دهد می تواند بر روی صنعت دوچرخه متمرکز شود واقدامی که می تواند به جای صرف هزینه های بالای سلامت ظرف 2 سال ایران را به صادر کننده بزرگ بنزین تبدیل کند. 

دولت با نگاه به نسل آینده و ارتقاء سلامت  در جهت توسعه صنعت دوچرخه ورود کند 

حجازی در ادامه به ذکر آمار مصرف دوچرخه در ایران پرداخت و با انتفاد از سهم بسیار کم این وسیله حمل و نقل پاک در بازار کشور گفت : هم اکنون میزان تقاضای سالیانه دوچرخه در ایران کمتر از یک میلیون دستگاه است گرچه این عدد در دو سال اخیر و با افزایش مشکلات اقتصادی  به نصف و حتی تا 40 درصد کاهش یافته است در حالی که در کشوری مثل آلمان مصرف سالانه بازار این کشور بالغ بر 5 میلیون دستگاه است  و در بهترین شرایط بازار ایران بیش از 5 برابر ما بازار مصرف دوجرخه در این کشور است

وی تاکید کرد : بدون شک بالندگی صنعت دوچرخه آثار مثبتی در خانواده ، بخش خصوصی و ساختار اقتصادی کشور، اقتصاد ملی و منطقه‌ای دارد.

وی در پایان با استثناء قرار دادن برخی مشاغل و اقشار زحمت کش در استفاده درست از موتورسیکلت در کشور ، تصریح کرد : متاسفانه امروز بخش عظیمی از مزاحمت ها ،  تخلفات و دزدی ها توسط موتورسواران صورت می گیرد  سهم موتورسیکلت در ایجاد تخلفاتی بسیار بالاست به همین جهت معتقدم در صورت توسعه فرهنگ دوچرخه سواری به خصوص در نسل جوان ، علاوه بر کاهش آمار مرگ و میر ، شاهد نتایج بسیار خوبی در حوزه سلامت خواهیم بود از این رو انتظار می رود دولت با نگاه به نسل آینده و ارتقاء سلامت  در این بخش به طور جدی به فرهنگ سازی و توسعه این صنعت ورود کند .

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز