فاطمی امین گفت:در سال‌های گذشته کار‌هایی انجام شده و تعداد کشته‌ها در تصادفات جاده‌ای کاهش داشته است.

به گزارش مرور نیوز، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن تجارت برای پاسخ به سوال حسین گودرزی با حضور در مجلس شورای اسلامی گفت: ابتدا خبر نسبتا خوبی را می‌خواهم عرض کنم از سال ۹۲، ۱۳ تا ۱۴۰۰ تعداد کشته‌ها در تصادفات به یک چهارم رسیده است.

وی با نام بردن عوامل تصادف افزود: عامل انسانی دلیل ۴۹ درصد از تصادفات است ۳۶ درصد جاده و ۱۵ درصد خودرو عامل تصادفات جاده‌ای است در این سال‌ها کار‌هایی انجام شده است.  خوشبختانه تعداد کشته‌ها کاهش داشته است البته یک کشته هم نباید داشته باشیم.

وزیر صمت تصریح کرد: الزامی شدن ترمز ضد قفل و کیسه هوا از جمله اقداماتی است که در این سال‌ها انجام شده است.

این عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اقدامات انجام شده در این حوزه یادآور شد: یکی از این اقدامات ترمز ضدقفل یا ABS است که افتخار دارم در زمانی که در ستاد تبصره ۱۳ فعالیت داشتم، پیگیری کننده تصویب الزامی شدن آن بودم که از سال ۱۳۹۰ اجرا شد، همچنین از سال ۱۳۹۳ نصب ایربگ (کیسه هوا) اجباری شد و توانستیم اقداماتی در این زمینه انجام دهیم که شاهد ارتقای کیفیت باشیم، اما اتفاقات بهتر از سال گذشته افتاده و در روند کلی کاهش تلفات در تصادفات از ۴.۴ به ۱ رسیدیم.

فاطمی امین توضیح داد: ما در یک سال گذشته در ۶ محور متمرکز بر بهبود کیفیت و ایمنی اقداماتی را انجام دادیم اولین محور اصلاح بن‌ساز‌ها و پلت‌فرم‌ها است. ما خودرو‌هایی با پلت‌فرم‌های قدیمی داریم که به‌روز نیستند و ایمنی لازم را ندارند. باید حرکت جدی برای تغییر پلت‌فرم صورت گیرد که این کار انجام شده است. اقدام دیگر الزامی کردن استاندارد‌های ایمنی است که با همکاری با سازمان ملی استاندارد اتفاقات خوبی را رقم زدیم که از جمله آن محافظت از عابر پیاده است.

وی ادامه داد: ایجاد مراکز آزمون در کشور کاری است که باید انجام شود متاسفانه زیرساخت کافی برای مراکز آزمون نداریم و باید خودرو‌ها برای آزمون به کشور‌های دیگر روند در نتیجه تا یک سال این پروسه طول می‌کشد. بحث بعدی شبیه‌سازی‌های تصادف، کنترل کیفیت در حین تولید و همچنین استفاده از فناوری نوین در اتصال‌پذیری است که می‌تواند پیشگیری قبل از تصادف کند.