اداره‌ کل هنرهای نمایشی کشور چکیده‌های سمینار «مطالعات تاریخی تئاتر و درام ایران» را منتشر کرد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌ کل هنرهای نمایشی ، طبق اعلام کانون تئاتر دانشگاهی این اداره ‌کل، «سمینار مطالعات تاریخی تئاتر و درام ایران» بعد از برقراری شرایط عادی و بازگشایی تالارهای تئاتری برگزار خواهد شد.

برگزارکنندگان این سمینار که به دلیل شرایط متاثر از شیوع بیماری کرونا در اسفند سال ۹۸ برگزاری آن را معلق کردند در انتظار رفع محدودیت‌ها در برگزاری اجتماعات‌اند. از این رو هیات‌علمی سمینار، مهدی نصرالله‌زاده و علی تدیّن در بخش مقالات ارائه‌شده، چکیده‌های منتخب را بدون اولویت به شرح زیر اعلام کردند.

- آمفی‌تئاترهای سلوکی و فرضیه‌ میراث هلنی نمایش در ایران/ آرمان قنبری

-بررسی هویت‌یابی تاریخی تئاتر در ایران با ظهور تاریخ‌نگاری کتب تاریخ نمایش/ هدی کرمی

-پیوند تئاتر و شعر نوی فارسی در زبان دراماتیک یا مسیر شعر در تئاتر ایران: دراماتیک‌کردن زبان فارسی/ فرحان سنبل‌دل

-تکوین زیرمیدان مستقل تئاتر در ایران در دوره‌ ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۷/ پویا جدیدی

-جایگاه و نقش تغییرات اجتماعی و اقتصادی (خصوصی‌سازی) در شکل‌گیری میدان پویای تئاتر در ایران/ فرشته رازقی

-زنان اندرونی قاجار و نمایش‌های انتقادی شادی‌آور/ سپیده شمس

-ساخت پست‌دراماتیک متن نمایشی و ارتباط آن با فرایند تکرار تاریخی: مطالعه‌ نمایشنامه‌های بهمن فرسی به‌مثابه‌ مطالعه‌ یک تاریخ‌نگاری گسست‌محور/ مهسا شیدانی

-شیوه‌های تنبیه وشخصیت‌های مطرود در ادبیات نمایشی دهه‌ پنجاه ایران/ احسان شادمانی

-مطالعه‌ تطبیقی بدن سیاسی در نمایش‌نامه‌های میرزافتحعلی آخوندزاده و میرزاآقا تبریزی با تکیه بر مفهوم زیست‌ـ سیاست/ مهین بهزادی‌مهرداد

-نقاشان، رهبران جریان پرفورمنس در ایران پیش از انقلاب/ غزاله بداقی

مولفان چکیده‌های منتخب می‌بایست تا تاریخ جمعه ۶ تیرماه ۱۳۹۹ فایل word متن سخنرانی خود را به ایمیل کانون تئاتر دانشگاهی به نشانی Universitycenter@theater.ir  ارسال کنند.

به محض تغییر در شرایط محدودیت‌های مذکور، چگونگی برگزاری سمینار اعلام خواهد شد

*نمایشنامه «مربع» توسط انتشارات آماره راهی بازار نشر می‌شود

نمایشنامه «مربع» به نویسندگی «علی صفری» توسط انتشارات آماره تابستان امسال در دو قالب فیزیکی و دیجیتال راهی بازار نشر خواهد شد.

«مربع» با مقدمه‌ای از دکتر حامد سلیمان‌زاده، برداشتی آزاد از رمان میرا نوشته «کریستوفر فرانک» است که برای اولین بار به صورت نمایشنامه در کشور در دسترس اهالی تئاتر قرار می‌گیرد. آشویتس زنان، کرونوس، آخرین نبرد، برلین ساعت ده و ده دقیقه، جایزه، فرمالیته از دیگر آثار نمایشی هستند که تاکنون صفری به نگارش در آورده است.

نمایشنامه مربع در دومین جشنواره فرهاد ناظرزاده کرمانی نشان برترین اثر را از آن خود کرده است. طراحی جلد کتاب این نمایشنامه توسط امین قنبری طراح و گرافیست برتر جشنواره تئاتر فجر انجام شده است. نمایشنامه مربع تابستان امسال به صورت کاغذی و همچنین به صورت دیجیتال راهی بازار نشر می‌شود.

نمایشنامه آشویتس زنان به نویسندگی علی صفری سال گذشته توسط انتشارات آماره به چاپ رسید و توانست با رونمایی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مورد استقبال علاقمندان ادبیات قرار گیرد.

*«نهنگ تنها» به بازار نشر آمد

نمایشنامه‌ «نهنگ تنها» نوشته‌ مهدی میرباقری که در بخش مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی دومین دوره‌ جشنواره‌ تئاتر اکبر رادی به عنوان نمایشنامه‌ برتر انتخاب شده و از سوی هیات داوران این بخش از جشنواره شایسته‌ دریافت نشان اکبر رادی شده بود، به تازگی توسط انتشارات مروارید به بازار کتاب و نشر راه پیدا کرد.

نمایشنامه‌ «نهنگ تنها» توسط محمد چرم‌شیر، علی عابدی و مهدی کوشکی به عنوان هیات داوران بخش مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی دومین دوره‌ جشنواره‌ تئاتر اکبر رادی مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته بود که در آیین پایانی این جشنواره در سوم اسفندماه ۱۳۹۸ به عنوان اثر برتر این بخش انتخاب و معرفی شد.

این نمایشنامه با شش شخصیت و به صورت بی‌زمان و بی‌مکان نوشته شده و در ۷۴ صفحه‌ قطع جیبی به قیمت ۱۳۰۰۰ تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته‌ است. مهدی میرباقری نویسنده‌ نمایشنامه‌ «نهنگ تنها» پیش از این نیز از چهارمین و پنجمین دوره‌ همایش ملی رادی‌شناسی، بیست‌وششمین و سی‌امین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر، دومین و ششمین دوره‌ جشنواره‌ تئاتر شهر، نخستین جشنواره‌ نمایشنامه‌نویسی انتشارات افراز، ششمین جشن انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران، هجدهمین جشنواره‌ تئاتر دانشگاهی ایران و نخستین جشنواره‌ ملی نمایشنامه‌نویسی بنیاد ادبیات نمایشی ایران به عنوان نمایشنامه‌نویس برگزیده انتخاب شده بود و تا کنون هجده نمایشنامه نوشته و منتشر کرده است که همه‌ این آثار توسط ناشرانی همچون انتشارات افراز، ورا، بوتیمار، نمایش، چلچله، کیان‌افراز، کانون نمایشنامه‌نویسان خانه‌ تئاتر و مروارید به زیور طبع آراسته شده است.

از مهدی میرباقری همچنین یک رمان با نام «ایستادن روبروی عقربه‌های کج» توسط انتشارات مروارید و یک مجموعه داستان با عنوان «خیانت و داستان‌های دیگر» توسط انتشارات افراز منتشر شده است.

 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز