مدیر شبکه آموزش از برگزاری بیش از چهار هزار کلاس در مدرسه تلویزیونی ایران پس از تعطیلی مدارس خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، مسعود احمدی افرادی مدیر شبکه آموزش سیما طی نشستی که پیش از ظهر امروز دوشنبه ششم مرداد برگزار شد، با اشاره به تدارک برنامه‌های مهارت محور در این شبکه عنوان کرد: از سال ۹۷ در حوزه‌های ماموریتی، توجه به مردم، آموزش و مهارت در دستور کار قرار گرفت و اینکه شبکه باید دیدنی تر و جذاب‌تر باشد. شبکه آموزش باید به بحث عدالت آموزشی بپردازد و بحث مهارت به عنوان نتیجه آموزش مطرح شود.

مدیر شبکه آموزش با اشاره به برخی برنامه‌های شبکه تاکید کرد: برنامه‌های چون «ماهر باش»، «میز مهارت»، و «فوت و فن» و برنامه مطالبه‌گرانه به اسم «به وقت ایران» در حوزه مهارت به معنای کسب و کار و ارتقای شغلی راه‌اندازی شده‌اند. در میان بحث‌های مهارتی کسب و کار و مهارت‌های فردی و شغلی اولویت است. رویکرد ما در تولید، تولید موثر، کم هزینه و کوتاه مدت است که با نیازمندی‌های جامعه هم سنخیت داشته باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های آموزشی و مهارتی تصریح کرد: این نوع از برنامه‌سازی هم سبک تلقی می‌شود هم تاثیرگذار است و هم قابلیت برودکست و کار در فضای مجازی دارد.

پرداخت چالشی به موضوع «مهارت‌آموزی»

احمدی‌افزادی درباره برنامه‌های مطالبه‌گرانه در حوزه مهارت هم گفت: باید به موضوع مهارت به صورت چالشی و مهارت گرایانه پرداخت. پرداخت مناظره‌ای و چالشی اهمیت ویژه‌ای در این حوزه دارد و به همین دلیل برنامه «به وقت ایران» طراحی شد و یک میز از آن به یک نماینده مجلس اختصاص یافت تا او فرصت داشته باشد مسایل اجتماعی در حوزه مهارت را مطرح کند.. کشوری که مهارت داشته باشد می‌تواند به جهش تولید بیندیشد.

وی با اشاره به مسابقات جهانی مهارت «کازان» که سال گذشته از این شبکه پوشش داده شد، یادآور شد: تیم ایران با ۹ شرکت کننده وارد مسابقات جهانی کازان شد که البته جوایزی هم دریافت کرد. ده هزار نفر از مردم و مقامات کشورهای مختلف در این مسابقه حضور داشتند. با این حال باید گفت ما هنوز این مسابقه را نمی‌شناختیم و اگر این شناخت به اندازه کافی باشد بهتر می‌توان بیشتر روی آن کار کرد و سازمان فنی و حرفه‌ای حرکت خوبی را در این زمینه شروع کرده است.

مدیر شبکه آموزش در بخش دیگر سخنانش عنوان کرد: امروز هر کاری که انجام می‌شود باید پیوست رسانه‌ای داشته باشد و زمانیکه رویدادی طراحی می‌شود باید این پیوست رسانه‌ای هم آغاز شود نه اینکه فقط بعد از پایان رویداد آن را پوشش دهیم. برای تمدن ساز شدن باید اهالی فرهنگ و هنر و مشخصاً اهالی رسانه را دخیل کرد. ما اکنون دو مسابقه جذاب را در دستور کار داریم که «۷۷ ساعت» به تهیه‌کنندگی سعید ابوطالب در حال ضبط و تصویربرداری است. جوانان رقابتی را در حوزه مهارت‌های فنی و کسب و کار، زندگی و شخصی آغاز کرده‌اند. این مسابقه با پروتکل‌های بهداشتی تولید می‌شود که امیدوارم از پاییز پخش آن آغاز شود.

وی ادامه داد: مسابقه دیگری هم با محوریت صندوق کارآفرینی کشور در حال آماده‌سازی است و محور آن جوان-ماهران هستند و پیش تولید این مسابقه در حال انجام است.

برگزاری بیش از چهار هزار کلاس در «مدرسه ایران»

مسعودی افزادی در بخش دیگری از این نشست رسانه‌ای به مدرسه تلویزیونی ایران هم اشاره و عنوان کرد: «مدرسه ایران» را با ۱۰ کلاس در سال گذشته آغاز کردیم و در اردیبهشت امسال به ۳۶ کلاس در روز رساندیم. این رویداد بسیار مهم بود چون با تعطیلی مدارس دانش آموزان دچار نوعی سرگردانی شده بودند. تا الان بیش از چهار هزار کلاس برگزار کرده‌ایم. تا بیستم خرداد مرحله اول مدرسه تلویزیونی بود و بعد از آن مدرسه تابستانی آغاز شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر استودیوی جدیدی را برای مدرسه تلویزیونی آماده کرده‌ایم. برنامه‌ای هم برای ناشنوایان داریم که دستیاری باشد که متناسب با آن‌ها هم فعالیت کند.

مدیر شبکه آموزش تأکید کرد: واقعیت این است که ایده « مدرسه تلویزیونی ایران » ایده‌ای موفق بود که آغازگر عصر جدید آموزشی در آموزش و پرورش کشور شد؛ آموزش مبتنی بر رسانه که رسانه ملی موجب آن شد و باعث شد ۱۵ میلیون نفر افراد جامعه از یک بی هدفی و خانواده‌هایشان از یک نگرانی نجات یابند.

وی افزود: برای اولین بار عدالت آموزشی معنا شد یعنی یک معلم برای تمام کشور به شکلی واحد تدریس کرد. همچنین سرفصل‌های مدارس در سراسر کشور به شیوه‌های مختلف تدریس می‌شد و در این زمینه هم شکلی واحد از تدریس ارایه شد.

طراحی مسابقه با موضوع «زبان فارسی»

مدیر شبکه آموزش همچنین درباره ساخت برنامه‌هایی با محور زبان فارسی در شبکه‌های سیما گفت: هر یک از برنامه‌ها در شبکه‌های مختلف در حال آماده سازی یک آیتم و برنامه در حوزه زبان فارسی هستند. همکاری‌های با فرهنگستان زبان داریم و هر روز جدول پخش منظمی از برنامک‌ها و آیتم‌ها داریم. یک مسابقه زبان فارسی هم در نظر گرفته‌ایم که طرح آن ارایه شده و با تامین منابع امیدواریم اولین مسابقه با محور زبان فارسی را تولید کنیم.

وی افزود: «فارسی بان» عنوان برنامه دیگری است که درباره گروهی است که اسامی مختلف را که واژگانی غیرمتعارف یا خارجی دارند رصد می‌کنند. سری جدید «مشاعره» با اجرای اسماعیل آذر هم در حال آماده سازی است. سری جدید «قندپهلو» نیز در مرحله طراحی است تا بتوانیم پخش آن را از پاییز داشته باشیم که با توجه به بحث کرونا تغییراتی در آن خواهیم داشت. همچنین دو برنامه با همکاری سازمان بورس خواهیم داشت که آموزش در این حوزه خواهد بود که چگونه ورود کرده و سرمایه گذاری کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز