رادیو نمایش با تولید ۶ اثر به پیشواز محرم می رود

به گزارش مرور نیوز، اداره کل هنر‌های نمایشی رادیو با تولید ۶ اثر به پیشواز محرم می رود؛این شش اثر چهار سریال رادیویی و دو ویژه برنامه است، همچنین منتخبی از نمایش‌های پر مخاطب سال‌های گذشته نیز برای باز پخش آماده شده است.

حمید رضا افتخاری مدیر رادیو نمایش درباره رویکرد ویژه این شبکه رادیویی در ماه محرم گفت: امسال با توجه به گسترش بیماری کرونا و محدودیت‌ها برای برپایی عزای حسینی برنامه ریزی به گونه‌ای بوده است تا این فرصت برای مخاطب فراهم باشد که با رسانه ملی همراه شود به همین دلیل برنامه ریزی برای محرم امسال متفاوت‌تر است.

مدیر کل هنر‌های نمایشی رادیو با اشاره به تولید چهار سریال رادیویی گفت: دو سریال بلند برای این ایام تدارک دیده شده است که شامل نمایش «قصه واقعه» و «سریر» است.

نمایش «قصه واقعه» در ۲۸ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای داستان واقعه کربلا را از زبان یکی از اشخاص حاضر در صحرای کربلا بیان می‌کند، این نمایش به سفارش شبکه رادیویی معارف تولید شده است همچنین سریال «سریر» که ۲۸ قسمت ۱۵ دقیقه ایست و به سفارش رادیو جوان تولید شده، قصد انتخاب اشعار برای گروه‌های جوان مداح را دارد.

در این گزارش آمده است علاوه بر این دو نمایش بلند، چهارده مجلس تعزیه نیز به سفارش رادیو فرهنگ تحت عنوان «به روایت تعزیه» آماده پخش شده است.

«مهمان راه» دیگر سریالی است که در قالب قصه شب رادیو ایران در ۵ قسمت ۱۵ دقیقه‌ای تولید شده است.

مدیر رادیو نمایش به برنامه‌های ویژه این شبکه نیز اشاره کرد و گفت: مستند «راوی» با محوریت زندگی ۱۴ مقتل خوان مشهور تهیه شده است، همچنین برنامه صبحگاهی «به شرط زندگی» با تغییر رویکرد با نام «به شرط عاشقی» روی آنتن می‌رود. ویژه برنامه «تکیه» نیز مجله ایست عاشورایی که از هفتم محرم برای پخش آماده شده است. ویژه برنامه «هنر عاشورایی» نیز به مدت ۴ شب به قصه هنرمندانی می‌پردازد که اثری برای معرفی واقعه کربلا تولید کرده اند.

افتخاری در کنار این ۴ ویژه برنامه «کارگاه تئاتر» در این ایام تاریخچه تعزیه را به عنوان یک هنر نمایشی آیینی بررسی خواهد کرد و برنامه زنده رادیویی «گیومه» نیز از اول تا پنجم شهریور ماه با موضوع آیین و هنر عاشورایی به روی آنتن رادیو نمایش می‌رود؛ همچنین برنامه رادیویی «من و صحنه» به صورت ویژه به این ایام خواهد پرداخت.

وی افزود:برنامه «۱۴۴۲» نیز از چهارشنبه پنجم شهریور ماه از رادیو نمایش پخش می‌شود که به آیین‌های سنتی محرم، مکان‌های تعزیه و عزاداری در تهران قدیم، نوا‌ها و موسیقی و معرفی فیلم‌هایی با مضمون قیام عاشورا، کتاب‌های عاشورایی و خبر‌های حوزه فرهنگ و هنر مرتبط با این ایام می‌پردازد.

مدیر رادیو نمایش گفت:رادیو نمایش در ادامه رویه پخش نمایش‌های تولیدی مراکز استان در ایام محرم سریال نمایشی نامیرا از تولیدات مرکز گلستان را پخش خواهد کرد،

افتخاری گفت: در قالب برنامه «یکی بود یکی نبود» که تولیدات نمایشی دهه ۵۰ شمسی را پخش می‌کند قصه کربلا در ۱۷ قسمت برای پخش آماده شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز