دبیر اسبق جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره بین‌‍‌المللی فیلم مقاومت یکی از اقداماتی است که نمی‌گذارد فضای سینمای دفاع‌مقدس و انقلاب بیش از این ساکت و ساکن شود.

به گزارش مرور نیوز، مهدی مسعودشاهی او از پایه‌گذاران بنیاد سینمایی فارابی است و دبیری دو دوره جشنواره فیلم فجر را در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ بر عهده داشته‌است. این مدیر شاخص سینمایی و دبیر اسبق جشنواره فیلم فجر در مورد وضعیت تولیدات سینمای دفاع مقدس و مقاومت به خبرگزاری موج گفت: در دوران دفاع‌مقدس، همزمان با جنگ نظامی، جبهه‌های فرهنگی ایجاد شد اما موفقیت‌های جنگ هرگز در جبهه‌های فرهنگی حاصل نشد چون از ظرفیت‌های موجود به درستی استفاده نشد و آن اعتقاد و ایمان خاکریزها در این جبهه وجود نداشت.

وی در مورد آسیب شناسی ساخت چنین آثاری گفت: میراث رسیده از دوران دفاع‌مقدس باید معرفی، منعکس و ارائه شود. متأسفانه آن ایمان و اعتقاد و روح بلندی که در جبهه‌ها بود منعکس نشد و جبهه فرهنگی نتوانست دوشادوش دفاع‌مقدس حرکت کند و رسالت خود را انجام دهد و ارزش‌های آن دوران را به نسل‌های بعدی منعکس کند.

مدیرعامل اسبق بنیاد رودکی اظهار داشت: رهبری معظم انقلاب بارها بر لزوم پیوست فرهنگی در امور مختلف و مهندسی فرهنگی تأکید کردند اما متاسفانه بسیاری از اهل فرهنگ اعتقاد راسخی به این موضوع نداشته و حتی ندارند.

لزوم شکل گیری بسیج فرهنگی

مسعودشاهی در مورد لزوم تولید آثار در حوزه سینمای دفاع مقدس و مقاومت و تاثیر آنها تصریح کرد: واقعیت جنگ‌تحمیلی باید به تصویر کشیده شود و فرهنگ مقاومت باید نهادینه شود. جهان امروز عطش آزادی‌ و آزادگی و مبارزه با ظلم و استکبار دارد و این مفاهیمی است که ما می‌توانستیم به جهان منتقل کنیم. بسیج امکانات و ظرفیت‌های موجود برای انتقال ارزش‌ها یک ضررورت است. باید چیزی شبیه همان بسیج دوران دفاع‌مقدس، در حوزه فرهنگ هم بسیج فرهنگی ایجاد شود.

وی در مورد تاثیر برگزاری جشنواره فیلم مقاومت اضافه کرد: جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت یکی از اقداماتی است که نمی‌گذارد فضای سینمای دفاع‌مقدس و انقلاب بیش از این ساکت و ساکن شود اما برای اثرگذاری بیشتر این جشنواره باید هم ساختار و هم سرمایه‌های انسانی بیش از گذشته گسترش یابند.

مسعودشاهی به عنوان پیشنهادی برای تاثیر گذاری بیشتر چنین آثاری اظهار کرد: روح مدیریت جهادی در دوران دفاع‌مقدس باید در عرصه‌های فرهنگی هم دمیده شود تا ارزش‌ها و آرمان‌های جنگ‌تحمیلی به نسل‌های بعد منتقل شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز