وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شعر یک کلمه صیقل‌خورده با انقلاب اسلامی است و به نوعی می‌توان گفت حیات ایران و انقلاب اسلامی با شعر پیوند خورده است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی ۱۷ دی‌ماه در مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره شعر فجر که در امامزاده صالح بن موسی الکاظم(ع) برگزار شد، با بیان این مطلب و اشاره به این‌که در جشنواره امسال سه تقارن وجود دارد، گفت: از یک سو در چهلمین سالگرد دفاع مقدس قرار داریم و از طرف دیگر این جشنواره مصادف با اولین سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی و چهلمین روز درگذشت شهید فخری‌زاده است؛ مجموعه این اتفاقات به نحوی نسبت‌هایی را با شعر فجر برقرار می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس گفت: اگر ما به عنوان مثال شعر حماسی داشته و داریم در تاریخ ایران‌زمین بعد از اسلام شاهنامه قله بلند این اتفاق است و باید ببینیم که این حماسه‌ها و شعرهای حماسی چگونه شکل می‌گیرند و چه معیارهایی دارند. شعرهای حماسی با اسطوره‌ها و قهرمانان در ارتباط هستند.

صالحی با بیان این‌که زندگی شهید سلیمانی، شهید فخری‌زاده و مدافعان سلامت که اسطوره و قهرمان هستند همواره مورد توجه شاعران قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: اسطوره‌ها برنامه‌هایشان را تنظیم نمی‌کنند بلکه همواره زمان آن‌ها یک زمان قدسی است، در حوزه حماسه تقابل خیر و شر وجود دارد، هر اندازه این فاصله و عمق بیشتر باشد این تقابل و تضادها بعد از جریان حماسه‌ها و اسطوره‌ها معنای خودش را پیدا می‌کند.

او افزود: در دوران دفاع مقدس شر در یک جبهه وسیع قرار داشت و از همه امکانات بهره‌مند بود و در فضای وسیعی خودش را عرضه می‌کرد. بعد از دفاع مقدس، شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهید سلیمانی و یا شهید فخری‌زاده‌ها که در ایام دفاع مقدس هم بودند علیه جبهه جهالت فکری تکفیری‌ها و داعش ایستادند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: جریان زندگی شهید فخری‌زاده‌ها، شهید سلیمانی‌ها و همچنین مدافعان سلامت می‌تواند مضامینی برای شعر حماسی فراهم کند. اگر در تاریخ شعر ایران شعرهای عرفانی داریم مبتنی بر توحید نظری و عملی است، شعر عرفانی ایرانی مبتنی بر این گزاره‎‌ها و مضمون‌ها است، در زندگی شهدا و مدافعان سلامت جوهره زیادی از توحید عملی و نظری را می‌بینیم، بنابراین حجم وسیعی از مضامین عرفانی در یک زندگی و سیره عملی خودش را نشان می‌دهد.

صالحی در پایان بیان کرد: اگر عنوان شعر آئینی را در این عرصه داریم نشان از آن دارد که زندگی این افراد پر از عشق و محبت به اهل ‌بیت(ع) است و از آن بزرگواران الگوپذیری کرده‌اند، آن‌چه در دفاع مقدس ظهور و بروز داشت نشان‌دهنده این است که ما حتی در یک قالب خاص شعر آیینی فضای دفاع مقدس و زندگی شهید سلیمانی، شهید فخری‌زاده و مدافعان سلامت، مضمون می‌بینیم. در قالب‌های دیگر شعر نیز چنین است. زندگی این افراد آکنده از مضمون برای شعر است و ما حس می‌کنیم که یک گنجینه و چشمه‌های جوشانی از مضمون را از این تاریخ و از این شخصیت‌ها برای شعر معاصر خودمان و حتی شعر معاصر جهان داریم.

در این مراسم شاعرانی چون یوسفعلی میرشکّاک، علی داودی، محمدمهدی سیار، میلاد عرفان‌پور، علی‌محمد مودب، عباسعلی براتی‌پور، احمد علوی، حسین اسرافیلی، رضا اسماعیلی، سعید بیابانکی و عباس احمدی به شعرخوانی پرداختند.

همچنین حامد فخری‌زاده، فرزند شهید محسن فخری‌زاده در مراسم حضور داشت و به خوانش یک مثنوی که برای پدرش سروده است پرداخت. او غزلی را نیز از آثار شهید فخری‌زاده خواند.

در این مراسم، تابلو یادبود این محفل را شاعران و همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا و به حامد فخری‌زاده که به نمایندگی از خانواده شهید فخری‌زاده در مراسم حضور داشت، تقدیم کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز