برنامه تلویزیونی نردبان اینبار اقوام و فرهنگ استان سیستان و بلوچستان را به نمایش می گذارد.

به گزارش مرور نیوز، بیست و ششمین قسمت از فصل جدید برنامه نردبان امشب جمعه ۱۹ دی ماه روی آنتن شبکه مستند می‌رود. این قسمت از برنامه پرونده ویژه‌ای درباره نمایش اقوام و فرهنگ آنان در سینمای مستند باز کرده و در اولین شماره به تصویر سیستان و بلوچستان در فیلم مستند پرداخته است.

در این قسمت از برنامه، مازیار مشتاق گوهری، مستندساز کشور درباره تجربه‌های خود از فیلمسازی در سیستان و بلوچستان سخن گفته و مستندهای «زیمل بلوچستان» و «ناخدا دریایی» ساخته این کارگردان مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. همچنین امید بلاغتی بازنمایی غلط سینمای ایران از سیستان و بلوچستان را به نقد کشیده و سوژه‌های نابی که در این منطقه برای مستندسازی وجود دارد را معرفی می‌کند.

در بخش دیگری از «نردبان» این هفته، با صابرالله‌دادیان، کارگردان مجموعه مستند «نامکان» گفتگو شده است. این مجموعه با روایتی از آسیب‌های اجتماعی و حاشیه‌نشینی، این روزها از شبکه مستند پخش می‌شود.

در بخش معرفی فیلم نیز مستندهای برگزیده سال ۲۰۲۰ به پیشنهاد سایت Vox معرفی می‌شود. همچنین مستندهای «خاطرات روستا» و «آکاسا خانه من» معرفی و بررسی خواهد شد.

«نردبان» مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که تلاش می‌کند به فیلم و عکس مستند با نگاهی تخصصی توجه کند. این برنامه با اجرای محمد (حامد) شکیبانیا، کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر احمدپور و فاطمه بوربور با آیتم‌هایی متنوع جمعه‌ها ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز