نویسنده کتاب کتاب با عنوان «۹۳ پرسش و پاسخ درباره سازمان ملل متحد» در مورد لزوم نگارش این کتاب توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش مرور نیوز، محمدمهدی سیدناصری مدرس دانشگاه و نویسنده کتاب «سازمان ملل را بهتر بشناسیم» در مورد دلایلش در خصوص تالیف این کتاب گفت: در سال ۱۹۴۵ (سال ۱۳۲۴ هجری شمسی) میلادی و پس از جنگ جهانی دوم، سازمان ملل متحد تشکیل شد. هدف از تشکیل سازمان ملل متحد حفظ صلح و امنیت بین الملی و جلوگیری از جنگ بود.

وی افزود: امروزه در تمامی بحران های بین المللی، جنگ ها و اختلافات میان کشورها و حتی بحران های داخلی نام سازمان ملل متحد و سازمان های وابسته به آن را از اخبار و رسانه های مختلف می شنویم.

این مدرس دانشگاه در ادامه اظهار داشت: بدون شک سازمان ملل متحد یکی ازمهمترین سازمان‌های بین المللی می‌باشد که بعد از تشکیل و انحلال جامعه ملل که از دیدگاه کارشناسان به موفقیت چندانی دست نیافت، توانسته در پیشبرد اهداف خود به موفقیت‌های نسبی دست یابد. از جمله در حل و فصل بحران‌های بین المللی، کمک به آوارگان ناشی از جنگ، زلزله و … تلاش برای مهار نمودن بحران‌های بین المللی و داخلی که توانست کارنامه قابل قبولی را از خود ارائه نماید این سازمان یکی از مهمترین سازمان های بین المللی در عصر حاضر است که در حل و فصل و مهار بحران های بین المللی نقش انکارناپذیری دارد.

سیدناصری افزود: آنچه امروز در سازمان ملل با آن روبه‌رو هستیم، ساختار حقوقی ناهمگون با شرایط توزیع قدرت در روابط بین دولت ها است. این شرایط سبب از بین رفتن هر گونه بازدارندگی و یکسویه شدن تصمیمات این نهاد به خصوص شورای امنیت  شده است. در حقیقت امروزه پس از تجربه جنگ دوم عراق، با وجود مخالفت کشورهای جهان و حتی اعضای دائم شورای امنیت که به آن وقعی نهاده نشده است این امر آشکار شده که نه تنها تعابیر موجود در منشور ملل متحده به گونه‌ای قابلیت تقسیم را دارا می‌باشد که آزادی عمل خطرناکی برای اعضای دائم شورا فراهم می‌کند، بلکه بسیاری از اصول نادیده گرفته شده و اصول فرعی جدید جای آنها را می گیرد و ذهن را با این واقعیت روبه‌رو می‌کند که «حقوق» تنها نقش توجیه کننده و نه محدوده کننده قدرت را بازی می‌کند.

نویسنده کتاب در ادامه به موضوعات کتاب اشاره کرده و بیان کرد: کتاب حاضر به طور مفصل دربارۀ مقاصد و اصول این سازمان، اعضا، ارکان، مجمع عمومی و ترکیب وظایف، شورای امنیت، قراردادهای ناحیه‌ای، همکاری اقتصادی و اجتماعی بین‌المللی، شورای اقتصادی و اجتماعی، و همۀ موضوعات مربوط به این سازمان توضیح می‌دهد. متن منشور سازمان ملل متحد نیز ضمیمۀ کتاب است.

وی افزود: در این کتاب به سوال‌های همچون تفاوت جامعه ملل با سازمان ملل چیست؟، وظایف و اهداف سازمان ملل چیست؟، سازمان ملل متحد چه می‌کند؟، در سازمان ملل متحد چند کشور عضو هستند؟، آیا سازمان ملل متحد ابزاری برای قدرت‌های بزرگ است، مقر سازمان ملل متحد کجاست؟ حق وتو چیست؟ شورای امنیت چه می‌کند؟، آیا شورای امنیت نیازمند اصلاحات نیست؟، منشور سازمان ملل چیست؟، سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر چه می‌کند؟

این کتاب با عنوان «۹۳ پرسش و پاسخ درباره سازمان ملل متحد» به انضمام متن منشور سازمان ملل متحد، اثر محمدمهدی سیدناصری در 306 صفحه به‌بهای 59هزار تومان توسط انتشارات ذکر راهی بازار کتاب شده است و همچنین این کتاب توسط سامانه کنترل کیفیت منابع آموزشی و تربیتی مکتوب سازمان آموزش و پرورش به عنوان کتاب مناسب با برنامه درسی دوره متوسطه و اولیا و مربیان معرفی شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز