مجموعه مستند ۸ قسمتی «ثبت با سند برابر نیست» از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما ، مجموعه مستند ۸ قسمتی «ثبت با سند برابر نیست» به کارگردانی مهدی شامحمدی و تهیه‌کنندگی وحید کاظمی کاری از شبکه مستند است که این روزها به بهانه تبعید رضا پهلوی در شهریور ۱۳۲۰ از تلویزیون پخش می‌شود.

مستند ثبت با سند برابر نیست نگاهی متفاوت متکی بر اسناد به دوران پهلوی اول داشته و املاک رضاخانی را زمینه‌ای برای بررسی اتفاقات مهم آن عصر قرار داده است. در این مجموعه اسناد منتشر نشده‌ای از املاک متعلق به رضا پهلوی برای اولین بار رونمایی می‌شود. املاکی که در بسیاری از اتفاقات تاریخی دوران حکومت او نقشی تعیین‌کننده داشته است.

یکی از نکات قابل توجه در این مستند نوع املاکی است که به نام رضاخان ثبت شده و اثرگذاری آن در اتفاقات مهم آن دوران مانند خط آهن، کشف حجاب و … است، این املاک از جنس خانه و آپارتمان نیست بلکه روستا و قریه است. ۴۴ هزار سند ثبتی از روستاها، قریه‌ها و مناطق بزرگی از شهر تهران که به نام رضا شاه سند خورده در دفتری به نام «املاک اختصاصی»، ثبت شده است. این دفتر اکنون در مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر نگهداری می‌شود.

بخش بزرگی از مستند «ثبت با سند برابر نیست» تصاویر آرشیوی به همراه نریشن است. هم‌چنین مصاحبه با پژوهشگران تاریخی را نیز شامل شده و چند گفتگو نیز با نوادگان کسانی دارد که در دوران تظلم‌خواهی توانسته بودند املاک خود را پس بگیرند. در دوران پهلوی دوم، عده‌ای از رضاخان شکایت کرده و گفتند که او زمین‌هایشان را به زور گرفته است. دادگستری وقت نیز بخش کوچکی از این زمین‌ها را به آنان برمی‌گرداند اما عمده زمین‌ها در تملک خاندان پهلوی باقی می‌ماند.

این مجموعه مستند در ۸ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای تولید شده است که یکشنبه‌ها ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرار آن روز آینده ساعت ۱۰ خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز