تصویربرداری فیلم بلند مستند بند تهران به تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی جابر مطهری‌زاده به پایان رسید.

به گزارش مرور نیوز، تصویربرداری فیلم بلند مستند بند تهران به تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی جابر مطهری‌زاده به پایان رسید. «بند تهران»، با موضوع مشکلات زنان مهاجر افغانستان در ایران، هشتمین تجربه جابر مطهری‌زاده در مقام تهیه‌کننده و کارگردان آثار مستند است.

این مستند بلند درباره مقطعی از زندگی «گلی قاسمی» دختر مهاجر افغانستانی است که به‌خاطر نداشتن پاسپورت و غیر قانونی بودن حضورش در ایران در شُرُف اخراج از دانشگاه است. او باید به افغانستان برود اما کسی حاضر به همراهی و کمک او نیست، حتی خانواده‌اش.

به گفته جابر مطهری‌زاده کارگردان این مستند، گلی قاسمی، سوژه فیلم در حال حاضر با مشکلات عمده‌ای برای ادامه تحصیل و ماندن در ایران روبه‌روست و با توجه به بحران فعلی افغانستان در تامین امنیت زنان، امکان سفر به افغانستان نیز از او سلب شده و نیاز به کمک ویژه دارد.

مرحله تحقیق و نگارش فیلمنامه «بند تهران» از شهریور سال ٩٨ شروع شده و تصویربرداری آن از بهمن ٩٨ در سکوت خبری کلید خورده و تا اوایل شهریور ۱۴۰۰ ادامه پیدا کرده است. این فیلم در حال حاضر مراحل فنی خود را آغاز کرده تا برای حضور در جشنواره‌های داخلی و خارجی آماده شود.

جابر مطهری‌زاده پیش از این تجربه تهیه‌کنندگی و کارگردانی مستندهای «هشتمین دقیقه»، «انکار شدگان»، «قوم کرد یک نگاه»، «مسافر آب»، «شاید که آینده از آن ما»، «٤٧» و «کهنه سرباز» را در کارنامه خود داشته است.

سایر عوامل اصلی این مستند عبارتند از مجری طرح: مریم جهانی، دستیار کارگردان: ابوالفضل معین، تصویربرداران: پیام عزیزی، امیر صادقی، صدابرداران: داوود قلی‌پور، جواد یمقی، مدیر تولید: مرصاد مطهری‌زاده، مشاور رسانه‌ای: فرنوش آباء، عکس‌: احمد نوروزی.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز