رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی جزئیاتی از برگزاری پنجاه و یکمین جشنواره فیلم رشد را اعلام و اظهار کرد: در مجموع ۳۱۵۵ اثر به دبیرخانه رسیده است. ۱۰۵ کشور در جشنواره شرکت داشته‌اند.

به گزارش مرور نیوز، حسن ملکی در نشست خبری پنجاه و یکمین جشنواره فیلم رشد و رونمایی از پوستر رشد با بیان اینکه جشنواره فیلم رشد یک رویداد بی نظیر علمی، فرهنگی، هنری و تربیتی در داخل کشور است اظهار کرد: جشنواره های خرد و کلان بسیاری برگزار می‌شود، اما در این میان، جشنواره فیلم رشد ۵۱ امین دوره خود را پشت سر می گذارد.

وی افزود: «دانش در آیینه تصویر» شعار این دوره از جشنواره است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ایجاد زمینه مناسب برای رشد خلاقیت‌های فیلمسازان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای، شناسایی انتخاب و معرفی فیلم های آموزشی، علمی و تربیتی از ایران و جهان، تبادل فرهنگی با جوامع دیگر، ارتقاء جایگاه فیلم‌های آموزشی و تربیتی به لحاظ کمی و کیفی و تشویق هنرمندان به تهیه فیلم‌های آموزشی و تربیتی را به عنوان اهداف این جشنواره برشمرد و گفت: تلاش می شود تا حد زیادی به این اهداف دست یابیم.

ملکی ادامه داد: قالب آثار رسیده به جشنواره شامل داستانی کوتاه، داستانی بلند، مستند کوتاه، مستند بلند و پویانمایی بوده است. تعداد فیلم‌های خارجی دریافت شده ۱۹۸۰ اثر و تعداد فیلم‌های ایرانی دریافت شده ۱۱۷۵ اثر بوده و در مجموع ۳۱۵۵ اثر به دبیرخانه رسیده است. ۱۰۵ کشور در جشنواره شرکت داشته‌اند که هندوستان، آمریکا، ایتالیا، ترکیه، روسیه و اسپانیا بیشترین مشارکت را در آثار ارسالی داشته‌اند.

وی افزود: بیشترین آثار از کشورهای اسلامی از ترکیه، مصر، بنگلادش، پاکستان، اندونزی، قزاقستان، مراکش، مالزی، لبنان و افغانستان بوده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه ۱۴ کشور عربی ۱۱۸ فیلم برای شرکت در جشنواره ارسال کرده‌اند که بیشترین آثار از مصر و کمترین از عربستان، یمن، بحرین و فلسطین بوده است عنوان کرد: تعداد ۵۳۰ دانشجوی خارجی برای جشنواره رشد فیلم ارسال کرده‌اند و شش گروه سه نفره از اساتید عرصه سینما و اساتید دانشگاه آثار ارسالی را به عنوان داور بررسی کرده اند.

ملکی افزود: هدف اصلی ما از برگزاری این جشنواره غنی سازی محتوای آموزشی و تربیتی ارائه شده به مدارس سراسر کشور است. به ویژه امسال که یک حرکت فناورانه جدید در کتب درسی ایجاد کردیم و رمزینه‌های سریع پاسخ نصب شدند که جهت تکمیل و بهسازی کتب درسی از فرآورده‌های این جشنواره استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در چند بُعد می‌توانیم از فیلم‌های این جشنواره بهره‌برداری کنیم گفت: کاربردی کردن محتوای آموزشی، تقویت بعد هنری و زیباشناختی کتب درسی نیز در این زمینه مدنظر است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه سازمان از دوسال قبل تا کنون مشغول تدوین بسته‌های تربیت و یادگیری بر اساس سندتحول بنیادین است گفت: یکی از اجزای این بسته‌ها، چند رسانه‌ای‌ها هستند که آنها را با استفاده از آثار فیلم رشد غنی‌تر خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز