مستند «هزارودوازده» با محوریت روایت بدرقه مردمی حاج‌قاسم سلیمانی امروز به‌مناسبت سالگرد خاکسپاری حاج‌قاسم از شبکه پنج پخش می‌شود.

به گزارش مرور نیوز، مستند «هزارودوازده»، روایتی است از تشییع کم‌نظیر سردار سلیمانی. تمرکز روایت فیلم بر بدرقۀ باشکوه مردم کرمان به‌عنوان زادگاه و آرامگاه شهید است و تلاش می‌کند بخشی از احساسات مردم این شهر را با زبانی شاعرانه و فرامتن منتقل کند. این زبان شاعرانه برگرفت و روگرفتی از متن مستند‌های شهید سیدمرتضی آوینی و «روایت فتح» است که در رثای شهدا و رزمندگان دفاع مقدس بود. در بخشی از متن گفتار فیلم چنین آمده است:

«راه‌ها شریان‌هایی هستند که خون حیات را در شهر می‌دوانند. از بلندگو‌های خیابان آزادی کرمان، نوحه پخش می‌شود و از کوچه‌پس‌کوچه‌های اطراف، تا پنهان‌ترین زوایای خیابان را پر می‌کند. نوحه‌ها، وقتی از داغ حاج‌قاسم، راه به داغ عظیم کربلا می‌برَد، تا عمق وجود انسان نفوذ می‌کنند. کرمانی‌ها مهمان‌نوازند. وقتی میزبانِ مشایعت‌کنندگانِ حاج‌قاسم باشند، مهمان نوازی شان بیشتر است. موکب بَمی‌ها اینجاست. بهترین خرماهایشان را پیشکش آورده‌اند. موکب، نذر خرما و اجتماع انسانی، چه یادآوریِ روشنی در خود دارد! یادآور اربعین.»

مستند «هزارودوازده» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امیرحسینی خلیلی در مؤسسۀ هنری‌رسانه‌ای سلوک تولید شده است. تدوین این مستند برعهدۀ امیرحسین خلیلی، نگارش متن آن برعهدهٔ امیرحسین خلیلی و محسن آقابابایی زیارتی، فیلم‌برداری برعهدۀ بهروز طاهری، مدیریت تولید برعهدۀ محمدجواد ابراهیم‌آبادی و صداگذاری برعهدۀ سامان قیطونی بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز