با افزایش تعداد زائران خانه خدا، ورود زائران عمره مفرده به مسجدالحرام تا 20 ذی‌الحجه ممنوع شد و فقط زائران حج تمتع امکان تشرف به این مکان مقدس را دارند.

به گزارش مرور نیوز، با افزایش تعداد زائران و تراکم جمعیت در مسجدالحرام، متولیان خانه خدا حضور در این مکان مقدس را برای غیر از زائران حج تمتع سال جاری ممنوع کردند.

بر همین اساس، از امروز فقط افرادی که برای حج تمتع ۱۴۴۳ به مکه مکرمه مشرف شده‌اند، امکان ورود به مسجدالحرام و انجام عمره مفرده را دارند و این محدودیت تا ۲۰ ذی‌الحجه ادامه دارد.

ورود هزاران زائران خانه خدا در مسجدالحرام؛ روز گذشته

البته افرادی که در سامانه اعتمرنا ثبت‌نام کرده بودند، می‌توانند برای انجام عمره مفرده تا پایان هفته حضور یابند. پس از این زمان، امکان ورود زائران عمره مفرده به مکه مکرمه وجود ندارد و فقط زائران حج تمتع می‌توانند به زیارت بپردازند. همچنین متولیان مسجدالحرام اعلام کرده‌اند که از این پس اگر زائری بدون داشتن مجوز وارد مسجدالحرام شود، جریمه خواهد شد.

این اقدام به منظور کاهش تعداد زائران در مسجدالحرام صورت گرفته است. علاوه بر این، با افزایش شیوع کرونا در مکه و بی‌توجهی بسیاری از زائران به رعایت نکات بهداشتی و حتی استفاده از ماسک، متولیان حرمین شریفین از زائران خواسته‌اند تا نسبت به رعایت امور بهداشتی برای حفظ سلامت خود و سایر زائران اهتمام بیشتری داشته باشند.

در سال‌های گذشته تقریبا از هفته اول ذی الحجه ورود زائران غیر از زائران حج تمتع به مسجدالحرام ممنوع می‌شد تا روند مناسک حج تمتع به درستی انجام شود، اما امسال با افزایش تعداد زائران در مسجدالحرام با توجه به وضعیت کرونا، سعودی‌ها حدود ۲ هفته زودتر از سال‌های گذشته این محدودیت را اعمال کرده‌اند.

امسال پس از ۲ سال تعطیلی حج برای زائران خارجی و اعمال محدودیت در تعداد زائران، بیش از یک میلیون زائران از کشورهای مختلف برا انجام مناسک حج تمتع به سرزمین وحی مشرف می‌شوند که ۸۵۰ هزار نفر از آنها زائران خارجی هستند. تعداد زائران کشورمان نیز در حج تمتع سال جاری ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر است که مسؤولان حج و زیارت در حال مذاکره برای افزایش این سهمیه هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز