رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: از اول صفر تا ساعاتی قبل بیش از ۴۲۰ هزار نفر زائر از مرز‌های کشور خارج شده اند که حدود ۳۰ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش دارد.

به گزارش مرور نیوز، سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین در گفتگو با خبر ساعت ۱۴ در خصوص آخرین وضعیت سفر زائران اربعین افزود: خوشبختانه تاکنون هیچ مشکلی در عبور زائران در دو سوی مرز نداشتیم و موکب‌ها هم ارائه خدمات به زائران را آغاز کرده اند و ظرف روز‌های آینده به شکل قابل توجه و چشمگیری این خدمات افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در سامانه سماح تاکنون دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ثبت نام کردند؛ اضافه کرد: درخواست من از زائران این است که ثبت نام خود را در سامانه سماح سرعت ببخشند، زیرا تنها راهی که می‌توانیم بفهمیم با چه میزان زائر مواجه هستیم، ثبت نام در سامانه سماح است که به ما قدرت برنامه ریزی می‌دهد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین تصریح کرد: از همه زائران درخواست می‌کنم که سفر خود را زودتر آغاز و طول سفر را کوتاه کنند و از مرز‌های جدید مثل مرز باشماق و تمرچین که از ۱۵ شهریور آغاز به کار خواهد کرد و مرز خسروی که هم اکنون هم فعال است؛ استفاده کنند.

نذورات مردم هم نسبت به سال ۹۸ بیش از ۱۰۰۰ کامیون افزایش یافته است

میراحمدی با اشاره به اینکه ۷ هزار و ۲۰۰ کامیون مربوط به موکبداران در اربعین امسال به عراق می‌روند؛ گفت: سه هزار کامیون تاکنون وارد خاک عراق شده است و ۴ هزار و ۲۰۰ کامیون دیگر هم در نوبت ورود هستند. ورود کامیون موکب‌ها در ۲۴ ساعت گذشته کمی با مشکل مواجه شده بود که خوشبختانه این مشکلات برطرف شد. همچنین نذورات مردم هم نسبت به سال ۹۸ بیش از ۱۰۰۰ کامیون افزایش یافته است.

وی در خصوص زائرانی که با گذرنامه ویژه اربعین به عراق می‌روند افزود: مشکلاتی برای کسانی که دارای گذرنامه ویژه اربعین هستند؛ پیش آمد که خوشبختانه بیش از ۹۵ درصد این مشکلات برطرف شده است و افرادی از سوی پلیس گذرنامه در مرز‌ها مستقر هستند تا چنانچه مشکل خاصی برای زوار پیش بیاید ضمن هماهنگی با مرزبانی و پلیس گذرنامه عراق؛ این مشکلات را برطرف کنند.

اتباع افغانستانی مقیم ایران سفر خود را به تأخیر بیندازند

رئیس ستاد اربعین در خصوص زیارت اتباع هم گفت: خوشبختانه مشکل اتباع پاکستانی برطرف شده است و در حال حاضر می‌توانند از مرز‌های زمینی ما به سرعت عبور کنند و به سمت مرز‌های عراق بروند؛ در مورد اتباع افغانستانی مقیم ایران در حال حاضر مشکلاتی وجود دارد که در حال تلاش هستیم تا این مشکلات ظرف چند ساعت آینده برطرف کنیم.

میراحمدی ادامه داد: توصیه می‌کنم که اتباع افغانستانی مقیم ایران قدری حرکت خود را به تأخیر بیندازند تا بتوانیم مشکلات آنان را حل کنیم سایر اتباع طبق نظر دولت عراق می‌بایست از مرز هوایی وارد خاک عراق شوند و نمی‌توانند از مرز جمهوری اسلامی عبور کنند.

وی درخصوص امنیت زائران در داخل عراق هم تاکید کرد: امنیت زائران برقرار است و در داخل عراق هیچ مشکل امنیتی وجود ندارد.

اعلام آمادگی بیمه دانا و تجارت برای بیمه تکمیلی زائران

وی درخصوص اقدام برای صدور بیمه تکمیلی زوار، گفت: بیمه مرکزی امروز به ما اعلام کرد بیمه تجارت و دانا آمادگی کامل خود را برای بیمه تکمیلی زائران اعلام کرده اند بنابراین هر زائری که می‌خواهد از خدمات بیشتری در امر بیمه برخوردار شود می‌تواند به این بیمه‌ها مراجعه کند، اگر بیمه‌های دیگری هم اعلام آمادگی کنند در بخش‌های دیگر خبر به اطلاع مردم خواهیم رساند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز