پیکر اسفندیار قره‌باغی معروف به «صدای انقلاب» عصر جمعه (۱۸ آذر ۱۴۰۱) با حضور نمازگزاران و مردم فرهنگ دوست تبریز تشییع شد.

به گزارش مرور نیوز ، استاد قره باغی ۲ روز قبل پس از گذراندن یک دوره بیماری سخت در یکی از بیمارستانهای تبریز درگذشت.

نماز میت این هنرمند فقید به امامت حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه تبریز در مصلای این شهر قرائت و سپس مراسم تشییع از مصلا به طرف میدان ساعت تبریز برگزار شد.

مراسم تشییع این خواننده انقلابی با حضور استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد .

 

 

شخصیت های سیاسی ، نظامی و فرهنگی کشور از جمله رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام های جداگانه درگذشت استاد قره باغی را تسلیت گفتند.

مرحوم قره باغی، متولد اول بهمن ماه سال ۱۳۲۲ شمسی در شهر تبریز است و پس از گذراندن دوره اول متوسطه در دبیرستان بدر تهران، به تبریز مراجعت کرد و از سال ۱۳۳۸ وارد هنرستان موسیقی شد.

وی در خرداد ماه سال ۱۳۴۳ شمسی فارغ التحصیل و به عنوان معلم موسیقی در مدارس کرمانشاه به استخدام وزارت فرهنگ درآمد.

وی اواخر سال ۱۳۴۷ به تهران منتقل و در گروه اُپرای تهران مشغول شد و ضمن خوانندگی در گروه کُر اُپرای تهران، پس از گذراندن تحصیلات لازم و بازگشت از ایتالیا، با عنوان سولیست باس اُپرای تهران، نقش‌های بسیاری را در اجراهای مختلف عهده دار شد.

وی ضمن اینکه گروه‌های کُر مدارس و چند گروه در دانشگاه را راه اندازی کرد و در گروه کُر فولکلوریک رادیو تلویزیون و گروه کُر ملّی به سرپرستی خانم «اِولین باغچه بان» فعالیت چشمگیری داشت.

آشنائی او با سازهای ترومپت به عنوان ساز تخصّصی و ویلن و پیانو و تدریس این سازها و کوک پیانو نیز باعث تمایز این هنرمند از سایران شد.

خواننده سرود فاخر و انقلابی « آمریکا مرگ به نیرنگ تو» در دوران پس از انقلاب، در سازمان صدا و سیما با واحد موسیقی این سازمان همکاری کرد و در زمینه سرودسازی به ویژه سرودهای دفاع مقدّس فعال شد و از جمله اساتید تاثیرگذار در عرصه موسیقی انقلاب بود.

در مدت هشت ساله جنگ تحمیلی بیش از ۸۰۰ سرود ساخته شد که در ایفای سُلو و گروه کُر آنها شرکت داشت.او در مناسبت های مختلف همکاریهای بسیاری با ارکستر سمفونیک داشته و مدّتی به عنوان رهبر گروه کُر تالار وحدت و زمانی به عنوان مؤسس و رهبری گروه کُر صدا و سیما فعالیت داشته و می توان گفت که حدود ۴۵ سال معلّمی را بر هر گونه فعالیت دیگر ترجیح داد.

 

 

قره یاغی

اوّلین اُپرای رادیوئی آن مرحوم در سال ۱۳۵۰ ( سرود ای ایران ) است که با همکاری ارکستر بزرگ ( رادیو تلویزیون ملی ایران ) با رهبری فرهاد فخرالدینی انجام گرفت.وی در سال ۱۴۰۰ نیز این استاد موسیقی از حوزه هنری استان لقب و نشان نغمه خوان انقلاب را دریافت کرد.

مراسم شام غریبان اسفندیار قره باغی از ساعت ۱۸ تا ۲۰ امروز در مسجد طوبی برگزار می شود.

 

بیشتر بخوانید:

اسفندیار قره باغی«صدای انقلاب» خاموش شد