رئیس کل موزه ملی ایران گفت: اصل تابلو منسوب به پیکاسو که در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود در سال ۱۹۱۸ اجرا شده است و بعدها یک شرکت ایتالیایی این اثر را بر روی کرباس در تعداد مشخص به صورت دیجیتالی برای عرضه به بازار محصولات هنری چاپ کرده است.

به‌گزارش مرور نیوز، در چند روز اخیر خبری در رسانه‌ها و فضای مجازی با عنوان اصل نبودن تابلو پیکاسو در موزه ملی ایران منتشر شد که بازتاب فراوانی داشت.

جبرئیل نوکنده رئیس‌کل موزه ملی ایران در این باره گفت: این تابلو بخشی از مجموعه اموال توقیفی است که در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود. او افزود: تابلو منسوب به پیکاسو توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت اشیای فرهنگی تاریخی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در سال گذشته بررسی شد.

نوکنده تصریح کرد: نتایج این پژوهش نشان داد اثر مورد نظر یک چاپ دیجیتال روی بوم از یکی از آثار معروف پابلو پیکاسو موسوم به "مرد دلقک در حال نواختن گیتار" است که اصل آن در سال ۱۹۱۸ با تکنیک رنگ و روغن اجرا شده و بعدها یک شرکت ایتالیایی این اثر را بر روی کرباس در تعداد مشخص به صورت دیجیتالی برای عرضه به بازار محصولات هنری چاپ کرده است که نام و لوگوی شرکت تولید کننده و شماره سریال آن نیز بر روی حاشیه تابلو دیده می‌شود.