حرم و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام در قبله تهران ( شهر ری ) در ماه رجب با برگزاری مراسم های ویژه از جمله جلسه درس اخلاق ، قرائت زیارت جامعه کبیره در شب شهادت امام هادی علیه السلام و لیله الرغائب میزبان زائران مجاوران حرم و عاشقان اهل بیت در این ماه پرفیض است .

به گزارش مرور نیوز، آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) ویژه برنامه مراسم لیلة الرّغائب را با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید جواد بهشتی و قرائت دعای کمیل توسط حاج محمد رضا غلامرضا زاده در اوّلین شب جمعه ماه رجب بعد از نماز جماعت مغرب و عشاء در شبستان امام خمینی(ره) حرم عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار می کند.

به اولین پنج شنبه ماه رجب، لیله الرغائب یا شب آرزوها گفته می شود که مهم ترین اعمال این شب روزه گرفتن و خواندن دوازده رکعت نماز می باشد، لیله الرغائب ترکیب زیبایی است که حتی اگر هیچ سنت دینی و فرهنگی هم پشتش نباشد، آنقدر خیال‌انگیز و ظریف است که آدم را به رویا بکشاند.

لیله الرغائب یعنی هرچه دلت می‌خواهد و به آن رغبت دارد فرصت خوبیست برای بریدن از روزمرگی و به شورمندترین امکان‌های خود و زندگی فکر کردن و امید داشتن و شب آرزوها آرزو طلب و از خداوندی که توانایی و خلاقیت محض است بخواه، لیله به معنی شب و واژه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنی چیزی که مورد رغبت و میل و همچنین به معنای بخشش و عطای زیاد است.

پس «لیله‌الرغائب» هم به عنوان شبی که توجه به آن زیاد است و هم به عنوان شبی که در آن بخشش و عطا فراوان است می تواند معنی شود و بر اساس روایاتی که درباره فضیلت و برکت این شب مطرح شده است هر دو معنا درست و صحیح تلقی می شود.

رسول خدا (ص) من باب فضیلت و برکت ماه رجب در روایتی فرموده اند:

«وَ لَکِنْ لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ لَیْلَهٍ جُمُعَهٍ فِیهِ [منه‌] فَإِنَّهَا لَیْلَهٌ تُسَمِّیهَا الْمَلَائِکَهُ لَیْلَهَ الرَّغَائِبِ وَ ذَلِکَ أَنَّهُ إِذَا مَضَی ثُلُثُ اللَّیْلِ لَمْ یَبْقَ مَلَکٌ فِی السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا یَجْتَمِعُونَ فِی الْکَعْبَهِ وَ حَوَالَیْهَا وَ یَطَّلِعُ اللَّهُ عَلَیْهِمْ اطِّلَاعَهً ( إقبال الأعمال (ط – القدیمه)،ج‌۲ ،فصل فیما نذکره من عمل أول جمعه من شهر رجب …..، ص :۶۳۲ )

از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را “لیله الرغائب” می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.

 

برنامه های هفتگی حرم عبدالعظیم حسنی(ع) در ماه رجب نیز به شرح زیر انجام خواهد شد

جلسه درس اخلاق / توسط حضرت آیت الله منفرد سه شنبه ها ساعت ۱۶ در مسجد جامع

مراسم سخنرانی و قرائت زیارت جامعه کبیره در شب شهادت امام هادی (ع) سه شنبه ۴ بهمن ماه بعد از نماز مغرب و عشاء در شبستان امام خمینی(ره)

مراسم مرثیه سرایی در روز شهادت امام هادی (ع) چهارشنبه۵ بهمن ماه بعداز نماز ظهر و عصر در مصلای امام علی (ع)

درسهایی از نهج البلاغه / توسط حجت الاسلام والمسلمین اکبری / پنجشنبه ها بعد از نماز جماعت ظهر و عصر در شبستان امام خمینی (ره)

ویژه برنامه لیله الرغائب همراه با تفسیر قرآن / توسط حجت الاسلام والمسلمین سید جواد بهشتی و قرائت دعای کمیل پنجشنبه ۶ بهمن بعد از نماز مغرب و عشاء در شبستان امام خمینی (ره)

آموزش فقه و زندگی همراه با پرسش و پاسخ / توسط حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده / پنجشنبه ها ساعت ۲۰ در شبستان امام خمینی (ره)

محفل انس با با قرآن کریم / پنجشنبه ها ساعت ۲۲ در شبستان امام خمینی (ره)

قرائت دعای کمیل / توسط حاج محمدرضا غلامرضا زاده / شب های جمعه ساعت ۰۰:۳۰ بامداد/ در مسجد جامع

قرائت دعای ندبه/ جمعه ها ساعت ۷ صبح در شبستان امام خمینی (ره)