چرا هر چند وقت یکبار شاهد شایعه فوت هنرمندان هستیم؟

به گزارش مرور نیوز، سینمای ایران با برخی از پدیده ها روبرو است که در بسیاری از کشورها نظیرش مشاهده نمی شود. یکی از این پدیده ها انتشار خبر مرگ جعلی هنرمندان است که در چند سال اخیر بارها اتفاق افتاده و به نظر نمی رسد نقطه پایانی بر این مساله بیابیم.

این مساله از زمانی آغاز شد که اینترنت به جامعه راه پیدا کرد و خبر رسانی با سرعت بیشتری انجام گرفت. روزنامه که تا آن زمان داغ ترین و تازه ترین منبع اخبار بود، در برابر پدیده ای قرار گرفت به جای روزی یک بار، می توانست دقیقه ای یک بار خود را به روز کند.اینجا بود که اهمیت جذب مخاطب در اینترنت بالا رفت و آغاز انتشار شایعه مرگ هنرمندان از همینجا آغاز شد.

تاسیس سایت ها و خبرنامه های زرد در اوایل ورود اینترنت در ایران و رقابت برای جذب بیننده بیشتر و با گسترش فضای شبکه های اجتماعی انتشار این شایعات شدت بیشتری گرفت و دامنه آن با گستردگی دامنه از بازیگران به شاعران و هنرمندان موسیقی هم رسیده است.

تاسیس کانال های تلگرامی متعدد و صفحات اینستاگرام که تلاش در جذب مخاطب دارند باعث شده که بازار شایعات مرگ داغ و داغ تر شود.جمشید مشایخی و عزت الله انتظامی هر کدام چندین بار در معرض این شایعه قرار گرفته اند.سیمین بهبهانی قبل از مرگش سه بار و عباس کیارستمی هم دوبار قبل از درگذشت نابهنگامش با این شایعه روبرو شده بودند. رضا روییگری،ابوالفضل پورعرب،ثریا قاسمی،محمدعلی کشاورز و... دیگر چهره هایی هستند که این مساله را تجربه کرده اند.

دیگر دلیل تداوم این مساله به جز جذب مخاطب برای کانال های تلگرامی یا صفحات اینستاگرامی را باید در عدم اطلاع رسانی به جامعه هنرمندان در این مورد و بعضی کمبودهای قانونی در این زمینه دانست. متاسفانه بسیاری از هنرمندان صرفا به یک مصاحبه در رسانه های معتبر و تکذیب خبر درگذشتشان بسنده می کنند و بیش از این پی گیر این مساله نمی شوند.این عدم پی گیری باعث می شود افرادی که دست به این کار زده اند دوباره اقدام به این کار کنند و این چرخه معیوب ادامه داشته باشد.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز