رئیس کمیته فرهنگی و تبلیغات ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر گفت: روز عید فطر استقبال از نمازگزاران با گلاب صورت می‌گیرد و در پایان نیز برای اولین بار گلباران نمازگزاران توسط بالگردها انجام می‌شود. همچنین در درب‌های خروجی حدود ۴۰ هزار شاخه گل تقدیم نمازگزاران می‌شود.

به گزارش مرور نیوز، سعید اوحدی رئیس کمیته فرهنگی و تبلیغات ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۲ خردادماه) در نشست خبری برگزاری نماز عید فطر گفت: ما در این حوزه برنامه‌های متنوعی داریم و جلسات هماهنگی با هفت کمیته دیگر هم برگزار کرده‌ایم تا بتوانیم به اهداف خود در راستای اجرای برنامه‌های عید سعید فطر برسیم.

وی یادآور شد: امسال که در بستر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم با دو تا سه رویکرد برگزاری مراسم نماز عید سعید فطر را داریم. عید سعید فطر به عنوان بزرگترین عید مسلمین است و ما درصدد هستیم که برنامه‌های فرهنگی تفاوتی با سایر برنامه‌ها داشته باشد و این برنامه‌ها باشکوه‌تر برگزار شود. با توجه به جنایات استکبار جهانی و صهیونیسم در مورد فلسطین و منتقل کردن سفارت به قدس، رویکرد ما این است که بتوانیم در برنامه‌های عید سعید فطر افشاگری و اطلاع‌رسانی را در عرصه فرهنگی این موضوع داشته باشیم.

اوحدی با بیان اینکه در کنار این مباحث ما رویکرد جدی نسبت به نماز عید فطر داریم، خاطرنشان کرد: حضرت علی (ع) حضور مردم در نماز عید فطر را تداعی کننده روز محشر می‌داند و حضور مردم در نماز عید فطر تداعی‌کننده حضور مردم در روز محشر است و نماز عید سعید فطر اجماع مسلمین در این روز است. همچنین حضرت علی (ع) تعبیری در جهت برگشتن مردم از نماز عید فطر دارند و می‌فرمایند برگشت مردم به مثابه این است که آن‌ها به بهشت برین برمی‌گردند.

اوحدی یادآور شد: مقام معظم رهبری نیز می‌فرمایند عید فطر نماد همدلی مسلمانان با یکدیگر است و امام سجاد (ع) عید فطر را موجب نشاط مردم معرفی می‌کند.بر همین اساس ما برنامه‌های ویژه‌ای را برای این روز در نظر گرفته‌ایم و دو کمیته تشکیل شده است که یکی کمیته محتوایی است که ذیل کمیته فرهنگی و تبلیغاتی و دیگری کارگروه محتوایی است که در بحث محتوایی فعالیت دارد.

وی در ادامه گفت:۱۵ برنامه قبل از مراسم عید فطر برگزار می‌کنیم. با هماهنگی مخابرات ۶۰ میلیون پیامک در رابطه با اهمیت نماز عید فطر و دعوت برای حضور جمعی مردم ارسال می‌شود. همچنین با هماهنگی‌هایی که با آقای ضرغامی رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران انجام شده است از امشب شاهد تغییر جدی در سطح شهر تهران خواهیم بود و بیش از ۱۰ هزار مترمربع در فضاهای مختلف شهری اقلام تبلیغاتی با رویکرد نماز عید فطر که در طول ۴۰ سال گذشته انقلاب برگزار شده است، نصب می‌شود.

اوحدی با بیان این مطلب که در نماز عید فطر ما درصدد هستیم برنامه‌ها با رویکرد شادی و سرور برگزار شود، اظهار کرد: مراسم نورافشانی شب عید فطر در ۱۲ میدان اصلی و بوستان‌ها شهر تهران انجام می‌شود. دو تیزر فرهنگی و تبلیغاتی هم داریم که با هماهنگی رسانه ملی از فردا شاهد پخش آن‌ها خواهیم بود. همچنین برنامه‌هایی پیرامون فضای مصلای امام خمینی (ره) داریم که قبل از عید فطر جهت آماده‌سازی این مکان، برنامه‌ها اجرا می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در روز عید فطر ویژه برنامه‌هایی را با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهیم کرد، افزود: امسال با هماهنگی‌های انجام شده شاهد حضور سازمان دانش‌آموزی در مراسم نماز عید سعید فطر خواهیم بود. سال‌های گذشته یک پراکندگی در این امر وجود داشت اما امسال یک نظم خاصی را در سازمان دانش‌آموزی داریم و آن‌ها با لباس‌های یک دست در این مراسم حضور پیدا می‌کنند و استقبال از نمازگزاران را بر عهده دارند.

اوحدی یادآور شد: سه مسابقه با وزارت آموزش و پرورش طراحی شده است و دل‌نوشته‌های روزه اولی‌ها در این نماز جمع‌آوری می‌شود و در هفته آتی به ۴۰ دل‌نوشته به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی جوایزی اهداء می‌شود. همچنین جشنواره فیلم و عکس کوتاه را در دو رده سنی جوانان و نوجوانان و مردم عام برگزار می‌کنیم که به این آثار هم ۴۰ جایزه اهداء می‌شود. روز عید فطر استقبال از نمازگزاران با گلاب صورت می‌گیرد و در پایان نیز برای اولین بار گلباران نمازگزاران توسط بالگردها انجام می‌شود. همچنین در درب‌های خروجی  حدود ۴۰ هزار شاخه گل تقدیم نمازگزاران می‌شود.

رئیس کمیته فرهنگی و تبلیغات ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر ادامه داد: هشت نگارگذر را با رویکرد تجلیل از خانواده‌های شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری درباره جایگاه نماز عید سعید فطر برپا خواهیم کرد. همچنین رویکرد ما به قدس از دیگر نگارگذرهایی است که در مسیر تردد میهمانان خارجی به دو زبان عربی و انگلیسی برپا خواهد شد. پنج سایبان فرهنگی نیز در روز عید فطر فعالیت خود را از ساعت ۶ صبح آغاز می‌کنند و ما از مردم می‌خواهیم که از ساعت ۶ صبح در مصلای تهران حضور داشته باشند و از ایستگاه‌های نقاشی، تواشی و برنامه‌های متنوع فرهنگی بهره ببرند.

وی یادآور شد: ۱۲ ایستگاه صلواتی بعد از نماز عید فطر برپا می‌شود و در چهار درب مصلی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۱۰ حجله زیبا از شهدای مدافع حرم برپا می‌کنیم که فرزندان شهدای مدافع حرم با وصیت‌نامه پدرانشان حضور دارند. این برنامه تحت عنوان «ستاره عاشقی» برگزار می‌شود. متن دعای نماز عید فطر با هماهنگی شهرداری منطقه ۷ بنا شد به صورت چندین بنر بزرگ و خوانا در بین صفوف قرار گیرد. با هماهنگی‌هایی که در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران انجام شده است سازمان اتوبوسرانی در تمام فرهنگسراها، میادین اصلی و مساجد سطح شهر حضور دارند که مردم را برای اقامه نماز عید سعید فطر به مصلی برسانند.

اوحدی در بخش دیگر سخنانش گفت: تأکید ما این است که مردم از وسایل شخصی برای حضور در نماز عید فطر استفاده نکنند و اتوبوس و مترو به اندازه کافی برای فعالیت آماده است. هزینه پذیرایی از زائران در تمامی ایستگاه‌ها توسط خیرانی که داوطلبانه مراجعه کرده‌اند پرداخت شده است. با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش، مدارس حاشیه مصلی به جز ضلع جنوبی در اختیار نمازگزاران قرار گرفته است تا بتوانند از ظرفیت پارکینگ آن استفاده کنند و پلیس راهور ظرف امروز و فردا مسیرهایی که برای پارکینگ خودروهای شخصی تعبیه شده است را اعلام می‌کند اما تأکید ما این است که مردم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

وی در ادامه با بیان این مطلب که در ماه مبارک رمضان روزانه ۳۵۰۰ نفر در میدان امام حسین (ع) از افطاری ساده استفاده کرده‌اند که هزینه آن هم توسط خیرین پرداخت شده است، گفت: ما در طول ماه مبارک رمضان بنرهایی را تحت عنوان «یادمان باشد» در سطح شهر نصب کرده بودیم که این گام در زیباسازی شهر در طول سنوات گذشته بی‌نظیر بوده است و ما از این طریق درصدد بودیم که مفاهیم نماز و قرآن را در بین مردم ترویج بدهیم. فرهنگسرای قرآن، عترت و نهج‌البلاغه همواره در اوقات فراغت برنامه‌هایی دارند تا بتوانند مردم را با مفاهیم دینی آشنا کنند. در رابطه با بحث کتابخانه‌ها نیز باید بگویم کتابخانه باغ کتاب که به عنوان بزرگترین مرکز کتاب خاورمیانه است تا سحر باز بود و ما درصدد هستیم که بتوانیم از ظرفیت کتابخانه‌ها نیز همواره بهره ببریم اما باید بپذیریم مدیریت ۳۷۵  کتابخانه که بخواهند در کل ماه مبارک رمضان تا سحر باز بمانند نیازمند همکاری بیشتری است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز