مجله شبانگاهی «شب شعر» در شب تاسوعای حسینی با موضوع «ظرفیت شناسی شعر عاشورایی» روی آنتن شبکه چهار می‌ رود.

به گزارش مرور نیوز، قرار است ویژه برنامه های  شبکه چهار سیما در تاسوعا و عاشورای حسینی مانند مقتل خوانی، صراط، مستند ترکیب بند و... از این شبکه پخش شود.

در ادامه اطلاعات کامل برنامه‌ها به همراه ساعت پخش آمده است:

* مقتل خوانی ساعد باقری از تاریخ طبری بر اثر مشهور حسین علیزاده

ساعد باقری که هم اینک برنامه «سرگذشت و شرح گنجینه اسرار عمان سامانی» را روی آنتن شبکه چهار دارد در روز‌های دهم و یازدهم محرم، وقایع و مقاتل موجود در تاریخ طبری از ورود امام حسین علیه السلام به کربلا، وقایع منتهی به شهادت سید الشهداء صلوات الله علیه به همراه فرزندان و یاران مبارکشان، سپس وقایع پس از عصر عاشورا را بر قطعه (نی نوا) ساخته (حسین علیزاده) در سال‌های ابتدایی دهه شصت روایت می‌کند. این قطعات مقتل خوانی به روایت (ساعد باقری) در گروه اجتماعی شبکه چهار تولید و طی دو روز در فواصل برنامه‌های این شبکه تلویزیونی روی آنتن می‌رود.

قابل توجه اینکه قطعه ارکستر زهی (نی نوا) در دستگاه نوا از آثار مشهور حسین علیزاده و از میراث ارزشمند موسیقایی کشورمان در سال ۱۳۶۲ ودر استودیو (بل) تهران ضبط شد که از قضا سی و شش سال بعد، خوانش متون تاریخی ساعد باقری هم طی روز‌های گذشته در محل ضبط (نی نوا) تولید شده است.

این اثر حسین علیزاده تاکنون با همراهی ارکستر‌هایی ایرانی و غیرایرانی همچون ارکستر رودکی، ارکستر سمفونیک اوکراین، یک ارکستر فرانسوی و ارکستر سمفونیک تهران به صورت زنده اجرا شده است.

* «صراط» ویژه تاسوعا و عاشورای حسینی

ویژه برنامه صراط برای پخش در تاسوعا و عاشورای حسینی در دو قسمت دوشنبه و سه شنبه ساعت ۷:۳۰ صبح پخش می‌شود.

در ویژه برنامه روز تاسوعا علاوه بر پخش سخنان کارشناس برنامه حجت الاسلام والمسلمین تراشیون در رابطه با حضرت عباس علیه السلام، با زندگی یکی از پیرغلامان حضرت سید الشهدا به نام حاج مهدی آقابابا گلی همراه می‌شویم.

«سقا» عنوان فیلم کوتاه از این قسمت از مستند «صراط» است. این فیلم داستان پسرکی را روایت می کند که آرزو دارد در این روز نذری بدهد، ولی محدودیت مالی خانواده این اجازه را به او نمی دهد، این آرزو ابتدای داستان این فیلم است.

محمد شیشه فروش، فریناز طغیانی، یوسف صالحی، بهناز حراجی، محمد ستوده و بازیگر خردسال بیژنی از جمله بازیگران این فیلم کوتاه هستند.

در «صراط» ویژه روز عاشورا که روز سه شنبه روی آنتن می‌رود، در بخش کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین تراشیون در رابطه با واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) با مخاطبان صحبت می‌کند، و در بخش مستند مخاطبان با زندگی یکی از پیرغلامان حضرت سید الشهداء (ع) به نام روح الله فرشادفر آشنا می‌شوند.

بخش نمایشی برنامه «سفینه النجاة» نام گرفته است که داستان دوجوان هیاتی که بر سر اعتقاداتشان با دو جوان دیگر کشمکش و درگیری دارند را روایت می‌کند. در این فیلم کوتاه بازیگرانی مانند محمد ستوده، محمدشیشه فروش، هیراد اکبری، اشکان حاج حسنی و حمید کرد ایفای نقش کرده اند.

* «شب شعر» و ظرفیت شناسی شعر عاشورایی

مجله شبانگاهی «شب شعر» در شب تاسوعای حسینی با موضوع «ظرفیت شناسی شعر عاشورایی» روی آنتن می‌رود.

در این برنامه با اجرای محمود اکرامی فر، موضوع «ظرفیت شناسی شعر عاشورایی» با حضور محمدرضا مهدیزاده شاعر، روزنامه نگار، نویسنده و استاد دانشگاه بررسی می‌شود.

شعرخوانی نادر بختیاری، مهدی باقرخان از دهلی و کلیپ گرافیکی عاشورا از جمله بخش‌های این برنامه است.

«شب شعر» یکی از برنامه‌های «شب‌های هنر» است که به تهیه کنندگی کوروش انصاری، به موضوعات مرتبط با حوزه شعر می‌پردازد.

گفتنی است برنامه «شب‌های هنر» در ایام ماه محرم و همزمان با پخش ویژه برنامه‌های این ایام، هر شب ساعت ۲۲ به صورت زنده پخش می‌شود.

* «شمع حرمخانه»

مستند «شمع حرمخانه» به کارگردانی فریدون قدیری با حضور جمعی از دست اندرکاران حسینیه اعظم، به تاریخچه ساخت حسینیه اعظم زنجان و مراسم عزاداری در این حسینیه، آشنایی با فرآیند توسعه و خدماتی در این مکان معنوی می پردازد. این مستند دوشنبه ۱۸ شهریور ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار قابل مشاهده است.

* مستند «ترکیب بند» با نگاهی به اثر ماندگار محتشم کاشانی

مستند «ترکیب‌بند» محصول خانه مستند انقلاب اسلامی است که با مرور اشعار محتشم کاشانی، علل ماندگاری ترکیب‌بند معروف وی با مطلع «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» می‌پردازد.

در این مستند به کارگردانی امیر آذین که روز دوشنبه ساعت ۱۶:۴۵ از شبکه چهار پخش می‌شود، اساتیدی چون حاج علی انسانی و استاد موسوی گرمارودی، عباس سجادی، محمود حبیبی کسبی، مهدی امین فروغی و ... درباره شخصیت محتشم کاشانی و ارادت وی به امام حسین (ع) و خاندان نبوت صحبت می‌کنند.

«عاشورا در رامیان» مستندی مربوط به مراسم عزاداری روز عاشورا و شام غریبان در شهر رامیان در گلستان است که محمد فنایی آن را ساخته و سه شنبه ساعت ۱۶ پخش می‌شود.

* آیین نخل گردانی در استان یزد در مستند «مثل سرو»

مستند «مثل سرو» درباره آیین‌های عزاداری سنتی مردم یزد در ایام عاشورا، سه شنبه ساعت ۱۶:۴۵ پخش می‌شود.

مستند «مثل سرو» روایتی است از آیین نخل گردانی در استان یزد با همه آداب و رسومی‌که مردم این شهر و دیار به آن‌ها اعتقاد دارند.

سید علیرضا میررکنی کارگردانی «مثل سرو» را بر عهده داشته است ودر این فیلم علاوه بر نمایش تصاویر و فیلم‌هایی از این آیین کهن، با پژوهشگران و محققان تاریخی و مذهبی درباره ریشه‌های نخل گردانی در آیین‌های عزاداری یزدی‌ها گفت و گو شده است.

* نوحه خوانی و مرثیه سرایی در شهر تبریز در «ستاره سحری»

مستند «ستاره سحری» نوحه خوانی و مرثیه سرایی در شهر تبریز، تاریخچه‌ای از عزاداری این شهر و شعر‌های آذری سروده شده با مداحی‌های قدیمی آذری زبان را به تصویر می‌کشد.

در این برنامه تصاویری از شعر خوانی شهریار در وصف حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با ترکیبی از تصاویر قدیمی مراسم‌های عزاداری و تعزیه خوانی در فضای باز دیده خواهد شد.

قربانعلی طاهرفر کارگردانی و تهیه کنندگی این مستند را به سرانجام رسانده است. این مستند سه شنبه ساعت ۲۰:۳۰ پخش می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز