رییس فدراسیون کشتی گفت: ظرفیت خانه کشتی شهید ابراهیم هادی ۹۰ تخت است و ما باید همزمان میزبان اردوهای تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی باشیم و کار برایمان سخت است اما چاره ای جزء رعایت کردن موارد بهداشتی و ایمنی نداریم چراکه سلامتی کشتی گیران اولویت اصلی ما است.

به گزارش مرور نیوز، علیرضا دبیر ، رییس فدراسیون کشتی با تسلیت ایام سوگواری ماه صفر گفت: فدراسیون کشتی به دنبال این بود که تنور کشتی داغ شود و دوباره کشتی گیران به روی تشک کشتی بازگردند و به همین منظور به دنبال گرفتن مجوز از وزارت بهداشت بودیم که خوشبختانه با برگزاری رقابت‌های لیگ با حفظ پروتکل های بهداشتی و موارد ایمنی موافقت شد.

او ادامه داد: برای اتحادیه جهانی نیز خیلی مهم بود که کشتی‌گیران دوباره به روی تشک بازگردند و به اصطلاح تنور کشتی داغ شود چراکه لالوویچ عضو کمیته بین المللی المپیک و از افراد نزدیک به توماس باخ رییس این کمیته است.

دبیر تصریح کرد: به شخصه می‌دانستم که اتحادیه جهانی، رقابت‌های قهرمانی بزرگسالان جهان را برگزار می‌کند چراکه کشورهای شوروی از جمله روسیه و کشورهای دیگر که در اتحادیه جهانی صاحب نفوذ نیز هستند، زمانی می‌توانند از دولت‌های‌شان بودجه بگیرند که برگزاری مسابقات کشتی در میان باشد.

* تعطیلی باشگاه‌ های کشتی ضربه بزرگی به کشتی کشور خواهد زد

رییس فدراسیون کشتی با اشاره به این که شیوع ویروس کرونا و تعطیلی باشگاه‌ های کشتی، ضربه بزرگی به کشتی کشور خواهد زد گفت: این موضوع از ۳ سال دیگر خودش را نشان خواهد داد، زمانی که بچه های ۹ و ۱۰ ساله نتوانند در باشگاه کشتی ثبت نام کنند و به سراغ کشتی نیایند، آینده کشتی از نظر نیروی انسانی تأمین نخواهد شد.

وی در مورد برگزاری رقابت‌های لیگ گفت: به واقع فدراسیون کار سخت و مشکلی را انجام داد، چراکه هیچ موقع میزبان رقابت های لیگ و متحمل هزینه های آن نبود و فقط یک ناظر برای نظرات این مسابقات اعزام می کرد، اما با توجه به شرایط موجود و خواست فدراسیون برای برگزاری مسابقات، از نظر میزبانی، محل اسکان، تأمین غذای روزانه و همچنین انجام تست های کرونا به تیم ها کمک کردیم و برگزاری دور رفت این رقابت ها بیش از یک میلیارد تومان برای فدراسیون هزینه داشت.

رییس فدارسیون کشتی ادامه داد: جا دارد از دکتر رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکر ویژه بکنم که شرایط کشتی کشور را درک کرد و مجوز برگزاری مسابقات را به ما داد.

دبیر با اشاره به اینکه سوت مسابقات، کشتی گیران را از نظر فنی و آمادگی ۳ ماه جلو می اندازد گفت: وقتی که کشتی گیر پس از چند ماه دوری از کشتی به روی تشک می آید گیج است و بعد از چند مسابقه به حالت طبیعی خود بر می گردد و این موضوع تنها در مسابقات اتفاق می افتد و حتی برگزاری اردو نیز این اثر را ندارد.

او با اشاره به اینکه تجربیات برگزاری این مسابقات را به رئیس فدراسیون کشتی صربستان بعنوان برگزار کننده مسابقات جهانی و همچنین اتحادیه جهانی ارسال کرده ایم اظهار کرد: بسیار کار سختی بود که ۴۰۰ تا ۵۰۰ کشتی گیر، مربی و داور را بیاوریم و طوری مدیریت کنیم که موارد ایمنی و پروتکل های بهداشتی رعایت شود و مدیریت این کار برای اتحادیه جهانی و کشور صربستان که میزبان کشورهای جهان برای برگزاری مسابقات در سه رشته آزاد، فرنگی و زنان است بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

وی در مورد داوری های لیگ گفت: طبیعی بود که داوران پس از دوری از مسابقات تا حدودی از فرم اصلی خود خارج باشند اما در روزهای آخر به کار خود کاملا مسلط شدند.

دبیر ادامه داد: از داورانی که به یاری فدراسیون آمدند و در این مسابقات قضاوت کردند تشکر می کنم اما کار آن داورانی که دعوت ما را نپذیرفتند نیز بعنوان یک نکته منفی در ذهن ما می ماند.

رییس فدراسیون کشتی در مورد کمیسیون داوران و داوری کشور گفت: با ۱۳۶ داور نمی شود کیفیت داوری را بالا برد، باید حتما این تعداد کم شود و روی کیفیت بسیار کار کنیم. آقای مصلایی پور را که داور جوان و با اخلاق المپیکی ما است و به زبان انگلیسی نیز مسلط است را بعنوان رئیس کمیسیون داوران انتخاب کردیم و از همه داوران می خواهم که به ایشان کمک کنند تا داوری کشور رشد کند تا در آینده بتوانیم یک مدرس در اتحادیه جهانی داشته باشیم، در زمان مرحوم خالدی وقتی ایشان رشد کرد، داوری ما نیز رشد پیدا کرد.

او در مورد برگزاری رقابت های جهانی کشتی گفت: در ایمیلی که اتحادیه جهانی زده اعلام کرده اند که مسابقات به صورت قطعی برگزار می شود اما یک اما و اگر گذاشته اند که بلیت ها را طوری بگیرید که بتوانید پس دهید و شیوع ویروس کرونا نیز در کشورها بالا نرود. اما همه این ها دلیل نمی شود که ما کار نکنیم و در جلسه ای که  با سفیر صربستان داشتیم هماهنگی های لازم را انجام دادیم.

رییس فدراسیون کشتی در مورد ورود به مسائل فنی و تیم های ملی اظهار کرد: یک چیز را فراموش نکنیم که در دوره قبل رئیس فدراسیون هم سرمربی بوده و هم رییس فدراسیون اما من فقط رئیس فدراسیون هستم و اگر قرار بود همه کارها را من انجام دهم که دیگر وجود سرمربی و روسای کمیته ها معنی نداشت. در جلسه با سرمربیان یک چیز را اعلام کردم و من خط مشی کلی را اعلام کرده ام که مراقب باشید خدای ناکرده حق کسی ضایع نگردد، چراکه به عدالت در کشتی اعتقاد دارم.

وی ادامه داد: تمام کارها را به مسئولان بخش های مختلف فدراسیون واگذار کرده ام و از آن ها توضیح می خواهم، در بحث فنی نیز کادر فنی و سرمربیان تیم های ملی باید پاسخگو باشند و در نهایت همه ما به جهت شفاف سازی موظفیم به اصحاب رسانه و مردم پاسخ دهیم و مسئولیت یعنی پاسخگو بودن.

* کشتی گیر با فضای مجازی قهرمان نمی شود

دبیر گفت: من در مسائل خیلی ریز نمی شوم در مورد تیم های ملی نیز اعلام می کنم که کشتی گیران بشنوند، کشتی گیر با فضای مجازی قهرمان نمی شود، و من توجهی  هم به اینگونه مسائل نمی کنم و کشتی گیران با توسل به فضای مجازی و دادن خط و خطوط به دنبال ورود به تیم ملی نباشند، بلکه باید با عملکردشان روی تشک صاحب پیراهن تیم ملی شوند، نه حاشیه سازی در فضای مجازی.

وی ادامه داد: کشتی گیری بیاید بگوید من در مسابقات جهانی قزاقستان، رقابت های جام تختی، مسابقات قهرمانی آسیا در هند و تورنمنت های بین المللی و رقابت های لیگ نتیجه گرفته ام و اردو دعوت نشده ام حق با اوست، اما چند نفری که اعتراض دارند عملکردشان مشخص است، اما بهانه شان این است که می گویند با اختلاف کم باخته ایم.

رییس فدراسیون کشتی در مورد چرخه انتخابی گفت: به شخصه به این چرخه معتقدم اما اجرای آن به ۶ ماه زمان نیاز دارد ولی در حال حاضر که برای اولین بار در تاریخ اتحادیه جهانی ۲ ماه قبل از برگزاری مسابقات اعلام به انجام شدن آن می کنند، باید تدبیر دیگری اندیشیده می شد، چرا که ما زمان نداشتیم و تا ۱۵ آبان ماه باید اسامی تیم ملی به اتحادیه جهانی اعلام شود و قطعا مسابقات انتخابی درون اردویی نیز خواهیم داشت.

او ادامه داد: البته در کشتی آزاد در سه وزن چندین کشتی گیر وجود داشتند و به دلیل کمبود جا و رعایت پروتکل های بهداشتی باید تعداد نفرات دعوت شده کمتر می شد و به خاطر همین انتخابی این اوزان زودتر برگزار می شود اما در مورد سایر کشتی گیران کادر فنی صلاح دانست تا کشتی گیران را در یک مرحله اردو زیر نظر داشته باشد تا از نظر بدنی و فنی در شرایط بهتری بتوانند به رقابت انتخابی بپردازند.

دبیر با اعلام اینکه برای حضور در اردو دوباره تست کرونا داده گفت: ما برای رعایت پروتکل های بهداشتی و ایجاد فضای قرنطینه با مشکل اسکان مواجه بودیم زیرا ظرفیت خانه کشتی شهید ابراهیم هادی ۹۰ تخت است و ما باید همزمان میزبان اردوهای تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی باشیم و کار برایمان سخت است اما چاره ای جزء رعایت کردن موارد بهداشتی و ایمنی نداریم چراکه سلامتی کشتی گیران اولویت اصلی ما است.

* باید کشتی گیر خود را بیرون از اردو آماده کند

رییس فدراسیون کشتی با بیان اینکه اردوی زیاد به کشتی گیر ضربه می زند و باید کشتی گیر خود را بیرون از اردو آماده کند در پایان خاطرنشان کرد: کشتی گیر باید در تشک حقش را بگیرد و بیاید بیرون و اگر کسی ببرد چه کسی می خواهد حقش را بخورد و قطعا نمی شود با توسل به پیج های مجازی عضو تیم ملی شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز