معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: ورزش در سالی که گذشت درگیر کرونا بود. آسیبی که به ورزش وارد شد، متمایز از سایر حوزه‌ها بود.

به گزارش مرور نیوز، مهدی علی نژاد ، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در نشست خبری گفت: ورزش در سالی که گذشت درگیر کرونا بود. آسیبی که به ورزش وارد شد، متمایز از سایر حوزه‌ها بود. این بیماری در ابتدا پدیده‌ای جدید بود و شناختی وجود نداشت. همان زمان، بلافاصله ستاد کرونا در ورزش را ایجاد کردیم و این باعث شد که هم سلامت ورزشکاران حفظ شود و هم کم کم بازگشایی‌ها صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط، باشگاه‌ها تعطیل شدند و البته از اردیبهشت بازگشایی‌ها انجام شد. وزارت ورزش همکاری خوبی در خصوص مواجهه با این  بیماری داشت. درباره فوتبال هم انتقادهایی وجود داشت، اما با شروع لیگ قهرمانان آسیا شرایط خوبی رقم خورد و همه دیدند که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آسیبی به کسی وارد نشد. به جز فوتبال، 18 لیگ دیگر برگزار شدند که نشان می‌دهد ورزش زنده است.

علی‌نژاد افزود: ما تا زمان تعویق المپیک 51 سهمیه کسب کرده بودیم. بر همین اساس تصمیم گیری لازم در این باره انجام شد و اعزام‌هایی با رعایت مسائل بهداشتی صورت گرفت. اگر کارهای لازم در این باره نمی‌شد، سهمیه‌ها از دست می‌رفت. اگر اتفاق خاصی نیفتد و فدراسیون‌های جهانی تصمیم خاصی نگیرند، پیش‌بینی می‌کنیم که یک رکورد در کسب سهمیه داشته باشیم و این احتمال وجود دارد که بیش از 63 سهمیه بگیریم. تعویق المپیک باعث افزایش هزینه‌ها شد، اما وزارت ورزش اقدام لازم را انجام داد و بیش از 100 میلیارد تومان تاکنون به فدراسیون‌ها پرداخت شده است. همچنین به فدراسیون‌ها کمک شد که بدهی‌های خود به شرکت توسعه را بپردازند. ان‌شاالله تامین اعتبار شده که پاداش سال 98 ورزشکاران نیز پرداخت شود. عملا این دولت بدهی به ورزشکاران نخواهد داشت.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: روش جدیدی برای بودجه بندی 99 صورت گرفته که در سال جدید هم اعمال می‌شود. بر همین اساس بودجه 99 به فدراسیون‌ها پرداخت شد. ما حتی شاهد کاهش بودجه برخی فدراسیون‌ها بودیم. ما به 47 فدراسیون پول می‌دهیم و تفاهم‌نامه امضا شده است. این به فدراسیون‌ها کمک می‌کند که انگیزه داشته باشند. وزارت ورزش هم شفاف عمل می‌کند. جلسات ستاد عالی بازی‌ها به طور مرتب برگزار می‌شود و نیازهای فدراسیون‌ها مطرح می‌شود تا اقدام لازم صورت بگیرد.

وی افزود: نکته بعدی بحث تفاهم‌نامه با نیروهای مسلح است که پیش نویس آماده شده و به امضا خواهد رسید. یکی از نکات دیگر پرداخت سه میلیارد تومان به پایگاه‌های قهرمانی و همچنین حمایت از ورزشکاران رده سنی پایه بود که رخ داد. مراحل پایانی تصویب اساسنامه فدراسیون‌ها را نیز داریم که در حال انجام است و امیدواریم تایید نهایی را به‌زودی از شورای نگهبان بگیریم. اساسنامه فدراسیون فوتبال را هم داشتیم که با رایزنی‌های فشرده نهایتا به تصویب رسید و یک اساسنامه مترقی و پیشرفته است و باعث حضور افراد فوتبالی می‌شود. امیدواریم انتخابات بدون مشکلی برگزار شود. وزارت ورزش در این انتخابات بی‌طرف است و دخالتی ندارد. وضعیت ورزش کشور با وجود همه این شرایط، سر پا است و با عزم راسخ همه عزیزان امیدواریم خبرهای خوبی در المپیک داشته باشیم.

علی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا تغییرات صورت گرفته در پست خزانه‌داری فدراسیون جودو با هماهنگی معاونت قهرمانی وزارت ورزش بوده است، گفت: اساسنامه فدراسیون‌ها روشن است و می‌گوید که قبول استعفا یا برکناری باید به تائید رئیس مجمع برسد. ما به همه فدراسیون‌ها از جمله به جودو ابلاغ کردیم که تأییدیه داشته باشند. فدراسیون جودو هم خارج از این بحث نیست. قبول استعفای خزانه‌دار فدراسیون جودو بدون تائیدیه رئیس مجمع بوده و در واقع زمانی تغییرات به ما اعلام شد که جایگزین را اعلام کرده بودند. من با استعفا در این فدراسیون موافقت نکردم. تذکر دادیم که از این به بعد قبل از انجام هر تغییراتی در پست هیئت رئیسه فدراسیون‌ها، این مسائل مطرح شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر پاداش پرسپولیس، گفت: به خاطر تحریم‌های ظالمانه نتوانستیم در سال‌های اخیر مطالبات را دریافت کنیم. 6 میلیون دلار در فیفا پول داریم، 2.8 میلیون دلار برای پرسپولیس و 300 هزار دلار برای استقلال است که هیچ کدام دریافت نشده است.

معاون وزیر ورزش درباره پرداخت طلب بودیمیر و طلب دستیار کالدرون و اینکه این پول‌ها چگونه تامین می‌شود؟، تصریح کرد: برای پرداخت بدهی دستیار کالدرون از منابع داخلی کمک گرفته شد. برای مطالبه بودیمیر هم از یک منبع قرض گرفتیم که نیمی از آن پرداخت شد. نیمی دیگر با همان روش طی یکی دو هفته اخیر پرداخت می‌شود. 

علی‌نژاد در مورد انتقاداتی که بازیکنان استقلال داشتند، اظهار داشت: ما پرداختی به این تیم و پرسپولیس نمی‌توانیم داشته باشیم. این دو باشگاه با کمک کارگزاران خودشان، منابع مالی خود را دریافت می‌کنند. اینکه یک صحبت دسته‌جمعی درباره غذا شده، چیزی نیست که وزارت ورزش درباره‌اش صحبت کند.

وی در مورد عملکرد مددی در باشگاه استقلال تاکید کرد: عملکرد او موفق بوده و اقدامات زیادی در دوران او انجام شده است. 850 هزار دلار بدهی بود که در زمان او پرداخت شد. اقدامات فنی خوبی در همین دوره صورت گرفته و 20 میلیارد تومان هم به بازیکنان پرداخت شده است. بحث خصوصی سازی هم بسیار سخت و وقت‌گیر است که به نظرم در مجموع فکر می‌کنم مددی عملکرد خوبی داشته و استقلال هم که در صدر است. نمی‌دانم چرا نسبت به این تیم انتقاداتی مطرح می‌شود.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: دو مجموعه ورزشی برای استقلال و پرسپولیس اختصاص یافت و افزایش سرمایه صورت گرفت. این افزایش سرمایه قدم بسیار مهمی بود که رخ داد. صورت‌های مالی شش ماهه آماده شده که یک اقدام جدید است. این دو باشگاه جلسه معارفه با هیئت پذیرش را برگزار کرده‌اند و چک لیست هم در سامانه مربوطه بارگذاری شده است و منتظریم تا اقدامات بعدی در جهت پذیرش انجام شود.درباره هیئت رئیسه هم تلاش می‌کنیم کسانی وارد شوند که کمک کنند. قرار نیست هیئت مدیره کار فنی کند. اینکه می‌بینیم دو باشگاه بدون دریافت پول از وزارت ورزش اداره می‌شوند، خبر خوبی است.

وی در پاسخ به این سوال که عدم ثبات مدیریت در دو باشگاه بر عملکرد این دو تیم تاثیر خواهد گذاشت، اظهار داشت:  مدیرانی که فعالیت می‌کنند، بعد از مدتی احساس می‌کنند که به دلیل سختی شرایط نمی‌توانند کار کنند. می‌دانم برایم این حرف شاید تبعاتی در فضای مجازی داشته باشد، اما باید بگویم که در همه دنیا به دلیل کرونا، ورزشکاران قرارداد خود را کاهش دادند، اما در ایران سه برابر شد. در زمان رسول‌پناه در پرسپولیس اقدامات مثبتی شد، اما یک فیلمی گرفته شد و تقطیع شد. او خودش هم عذرخواهی کرد و قطعا حرف‌هایشان مورد قبول نیست، اما به نظرم شرایط عادی در فضای هواداری این دو باشگاه نیست.

علی‌نژاد تصریح کرد: الان چهار فدراسیون با سرپرست هستند که سه فدراسیون ارتباطی با المپیک ندارند. سعی می‌کنیم به زودی روسای آنها را انتخاب کنیم. درباره اتومبیلرانی هم اگر تا اواسط اسفند امر بحث تایید صلاحیت‌ها تعیین تکلیف نشود، ثبت‌نام مجدد انجام خواهد شد. همه قوانین جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون فوتبال هم حاکم است و طبق اطلاع من نامزدهای ریاست از جمله بهاروند بازنشسته نیستند.

وی در مورد بدهی مالیاتی فدراسیون‌ها گفت: فدراسیون‌ها معاف از مالیات هستند البته به شرط ارائه اظهارنامه مالیاتی. بدهی آنها مربوط به قبل از سال 95 است و  اظهار نامه‌ها پس از آن ارائه شده است. اولین فدراسیونی که مفاصا حساب را گرفت، کشتی بود که از 29 به 7 میلیارد تومان تقلیل یافت. سایر فدراسیون‌ها هم در همین مسیر حرکت کردند و بدهی خاصی وجود ندارد. تا الان 342 میلیارد تومان وام از سوی باشگاه‌داران درخواست شده که بیش از 90 میلیارد پرداخت شده است. دستورالعمل های دولت نیز در جهت تسهیل این موضوع بوده است.

معان وزیر ورزش خاطرنشان کرد: درباره پاداش مدال‌آوران در المپیک هم باید بگویم که هنوز تصمیم‌گیری نشده اما به صورت امتیاز خواهد بود و قابل توجه هم خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که درباره انتخابات فدراسیون فوتبال که گفته شده فشار برای عدم تایید صلاحیت‌ها وجود دارد، گفت: مرجع رسیدگی مشخص است و ارتباطی با وزارت ورزش ندارد

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز