سازمان ملل متحد در نشست مجمع عمومی اخیر خود قطعنامه‌ای با موضوع «پیشگیری از غرق شدگی» تصویب و ۲۵ ژوئن ( ۳ مرداد) را به این عنوان نامگذاری کرد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی فدراسیون نجات غریق و غواصی ، «پیشگیری از غرق شدگی» یکی از محورهای مورد بحث در جریان هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بود که با تصویب قطعنامه ای در این زمینه همراه شد. این قطعنامه بر قابل پیشگیری بودن غرق شدگی تاکید دارد. 

در همین راستا سازمان ملل متحد کشورهای عضو را ترغیب می کند که برنامه های پیشگیری از غرق شدگی را مطابق با توصیه های سازمان بهداشت جهانی توسعه دهند. همچنین فدراسیون بین‌المللی نجات غریق نیز همه اعضا را تشویق کرد تا قطعنامه سازمان ملل را مورد بررسی قرار داده و توصیه های آن را در برنامه ریزی و فعالیت های داخلی مد نظر داشته باشند. 

این مصوبات سازمان ملل متحد در حالی انجام شده که در فدراسیون نجات غریق و غواصی ایران و توسط کمیته پیشگیری از غرق شدگی این فدراسیون، چشم انداز بلند مدت پیشگیری از غرق شدگی با الگو برداری از دستور العمل های فدراسیون جهانی، سازمان بهداشت جهانی و کشور های پیشرو در این زمینه در حال تدوین و آماده سازی می باشد. 

بر همین اساس تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد پیشگیری از غرق شدگی و نام گذاری یک روز جهانی با این عنوان مورد استقبال و حمایت رئیس فدراسیون نجات غریق و غواصی کشورمان قرار گرفته است.

مهدی حیدری با تاکید بر اینکه قطعنامه سازمان ملل متحد می تواند در پیگیری فعالیت های مرتبط و داخلی فدراسیون مفید و راهگشا باشد، عنوان کرد که می توان از این اقدام به عنوان فرصتی برای تقویت زیرساخت های نجات غریق ایران جهت کاهش تعداد مغروقان استفاده کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز