خبر‌ها از وزارت ورزش و جوانان حاکی از آن است که حمید سجادی تصمیم گرفته در نخستین اقدام خود، سرخ‌پوشان را قبل از جذب اسپانسر وارد فرابورس و از این طریق، بودجه دو باشگاه را تامین کند. اتفاقی که پیش‌تر مسعود سلطانی‌فر تلاش کرد تا در دولت روحانی آن را به سرانجام برساند، اما ماجرا تا حضور دولت جدید و استقرار وزرا مسکوت ماند.

به گزارش مرورنیوز، جعفر سمیعی از پرسپولیس جدا و مجید صدری به‌طور موقت جایگزین او شد. اتفاقی که در برهه کنونی آسیب بزرگی را به پرسپولیس وارد کرد. البته این نخستین بار نیست که مدیرعامل پرسپولیس تصمیم به جدایی از این تیم می‌گیرد اما کمتر پیش آمده که مدیرعامل سرخ‌پوشان با وجود مخالفت وزیر ورزش و جوانان، تصمیمی به بقا نداشته باشد و تصمیم به جدایی بگیرد.

مشکلات مالی البته در این میان نقش پررنگی در جدایی سمیعی داشت. ظاهرا مدیرعامل مستعفی پرسپولیس در جلسه‌ای با حمید سجادی اعلام کرده بود در صورت ادامه‌دار بودن مشکلات مالی فعلی نمی‌تواند در این تیم ماندگار شود. از سوی دیگر او تصمیم داشت دست وزیر را برای انتخاب یک مدیرعامل جدید باز بگذارد. به هر ترتیب با وجود مخالفت سجادی، سمیعی روی تصمیم خود ماند و با توجه به مشکلات مالی‌ای که این تیم را تهدید می‌کند و در راس آنها پرونده طلب کالدرون است، استعفا را به بقا ترجیح داد.

روز گذشته البته به صورت رسمی اعلام شد که مجید صدری به‌عنوان سرپرست فعلی پرسپولیس منصوب شد اما می‌گویند او نهایتا چند هفته در این پست ماندگار است و به نظر می‌رسد به‌زودی تغییراتی در هیات‌مدیره سرخ‌پوشان رخ بدهد و بعد از آن هم مدیرعامل جدیدی اتخاب شود.

گزینه 300 میلیاردی پرید؟

استعفای سمیعی از پرسپولیس البته تبعات مهم‌تری هم دارد. با توجه به نزدیک شدن به زمان مزایده‌ای که تکلیف کارگزار جدید پرسپولیس را مشخص می‌کرد، کارگزاری که تصمیم به سرمایه‌گذاری 300 میلیارد تومانی در این تیم گرفته بود نیز کنار کشیده و اعلام کرده با مدیری جز سمیعی همکاری نخواهد کرد. در این میان البته یک مشکل دیگر نیز وجود دارد. ظاهرا رئیس کارگزاری قبلی که حامی مالی سرخ‌پوشان بود نیز هنوز راضی به اقاله قرارداد نشده و حتی هنوز به ایران نیامده تا با مدیران پرسپولیس بر سر میز مذاکره بنشیند.

این درحالی است که پیش‌تر، کارگزار قبلی پرسپولیس مبلغ 40 میلیارد تومان را برای ادامه همکاری با سرخ‌پوشان پیشنهاد داده بود که درنهایت این مبلغ را به 50 میلیارد تومان رساند اما سرخ‌پوشان را راضی به ادامه همکاری نکرد. اختلاف مالی پرسپولیس و کارگزار قبلی البته بر سر مبلغ بیمه کماکان پابرجاست و ظاهرا پنج میلیارد تومان از پول سرخ‌پوشان هنوز پرداخت نشده است.

پرسپولیس سهام می‌دهد

اتفاق بزرگ‌تر اما نه به مزایده مربوط است و نه به جذب حامی مالی جدید. خبرها از وزارت ورزش و جوانان حاکی از آن است که حمید سجادی تصمیم گرفته در نخستین اقدام خود، سرخ‌پوشان را قبل از جذب اسپانسر وارد فرابورس و از این طریق، بودجه دو باشگاه را تامین کند. اتفاقی که پیش‌تر مسعود سلطانی‌فر تلاش کرد تا در دولت روحانی آن را به سرانجام برساند اما ماجرا تا حضور دولت جدید و استقرار وزرا مسکوت ماند. اتفاقی که سلطانی‌فر نیز آن را در پیام خداحافظی خود یادآوری و عنوان کرد که نمی‌داند چرا با وجود انجام کلیه مراحل واگذاری استقلال و پرسپولیس، این دو باشگاه وارد فرابورس نشده‌اند.

به هر ترتیب شنیده‌ها از وزارت ورزش و جوانان حاکی از آن است که ظاهرا در روزهای آینده، 20 درصد از سهام پرسپولیس در فرابورس عرضه خواهد شد و تصمیم کوتاه‌مدتی برای حل مشکلات مالی این تیم درنظر گرفته نشده است. البته مبلغ و زمان واگذاری سهام این باشگاه هنوز مشخص نیست و ظاهرا هیات پذیرش فرابورس قرار است دراین‌باره نظر خود را اعلام کند. ظاهرا درباره مابقی سهام نیز در ماه‌های آینده و پس از عرضه 20 درصد سهام، تصمیم‌گیری خواهد شد.

یحیی پیگیر تسویه‌حساب با بازیکنان

ورود استقلال و پرسپولیس به فرابورس می‌تواند نوید خصوصی‌سازی این دو تیم را بدهد اما بسیاری از کارشناسان ورزشی اعتقاد دارند در شرایط فعلی این تیم نیازمند یک مسکن برای درمان مقطعی مشکلات مالی خود است. در همین راستا گفته می‌شود ممکن است سجادی به حضور یک کارگزار با قراردادی یک ساله در پرسپولیس راضی شود اما نسخه جدی‌تر او برای حل مشکلات مالی این تیم کماکان پابرجاست. این ماجرا از آنجایی مهم است که شاید در قرارداد کارگزار با پرسپولیس، عرضه سهام باشگاه منوط به استفاده از پتانسیل کارگزار برای عرضه سهام شود که این موضوع درحال بررسی از سوی کارشناسان است.

فعلا که اوضاع مالی پرسپولیس حسابی به‌هم ریخته و پرداختی به بازیکنان قدیمی برای تسویه‌حساب فصل قبل، هنوز انجام نشده است. اتفاقی که به نظر می‌رسد به‌زودی مشکلات جدیدی را پیش پای سرخ‌پوشان قرار خواهد داد. از سوی دیگر نیز یحیی گل‌محمدی اصرار دارد که پیش از دیدار مقابل استقلال تاجیکستان، تسویه‌حساب مالی با بازیکنان انجام شود تا آنها با روحیه‌ای دوچندان به تاجیکستان بروند. موضوعی که با توجه به زمان اندک باقی‌مانده تا دیدار مقابل استقلال تاجیکستان، بعید به نظر می‌رسد و احتمالا سرخ‌پوشان پس از دیدار آسیایی خود، به روند موجود اعتراض خواهند کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز