عزیز عبدی گفت: وزارت ورزش بودجه کافی در اختیار فدراسیون کوهنوردی قرار نمی‌دهد و مجبور هستیم هزینه سفر‌ها را از جیب خودمان پرداخت کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، عزیز عبدی کوهنورد کشورمان در خصوص فتح قله اورست گفت: من در سن ۶۳ سالگی موفق شدم به قله اورست صعود کنم و نخستین فردی در ایران هستم که در این سن فاتح اورست می‌شود. من در ۷ قاره جهان، توانستم به ۷ قله صعود کنم. تا قبل از کرونا ۳ قله بلند جهان در ۳ قاره مختلف را فتح کردم و می‌خواستم ۳ سال پیش اورست را فتح کنم که کرونا اجازه نداد. همچنین من سال گذشته عمل مفصل انجام دادم که جراحی سنگینی بود و در تلاش هستم تا این موضوع را هم در گینس ثبت کنیم، زیرا کسی در جهان وجود ندارد که با عمل جراحی مفصل به اورست صعود کرده باد.

در اورست فقط به فکر بالا بردن پرچم ایران بودم

 من ۱۵ فروردین از ایران حرکت کردم و بعداز ظهر آن روز به نپال رسیدم. هفدهم فروردین بود با شرکتی که قرارداد بسته بودم با جت رفتیم به فرودگاه لوکلا که کوچکترین و خطرناکترین باند جهان را دارد. بعد از چند هفته کوهپیمایی به قله اورست رسیدیم. آنقدر خوشحال بودم که فقط به فکر بالا بردن پرچم ایران افتادم. به هر حال منظره بسیار زیبایی بود و گردی کره زمین از آن بالا کاملا مشخص بود.

عزیز عبدی، کوهنورد ۶۳ ساله کشورمان موفق شد، بلند‌ترین قله جهان اورست را فتح کند. او پس از فتح این قله پرچم کشورمان را بوسید. ارتفاع قله اورست ۸۸۴۸ متر است و در کشور نپال واقع شده است.

فدراسیون کوهنوردی از بودجه بسیار کمی برخوردار است

 هزینه‌ای که من برای صعود انجام دادم یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان شد. متاسفانه فدراسیون کوهنوردی بودجه زیادی ندارد که به ورزشکاران کمک کند، همچنین وزارت ورزش هم بودجه کافی را در اختیار فدراسیون قرار نمی‌دهد و مجبور هستیم این هزینه سنگین را از جیب شخصی پرداخت کنیم. من می‌توانستم با این مبلغ بهترین سفر‌ها را همراه خانواده به نقاط مختف جهان داشته باشم، اما خانواده ام علاقه من را به کوه می‌دانند و مشکلی با این سفر‌ها ندارند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز