فارغ از مسائل تاکتیکی و فنی تاثیرگذار روی خریدهای گل‌محمدی، قطعا عوامل دیگری هم وجود داشته که باعث شده تعداد خطاهای او در این زمینه زیاد باشد.

به گزارش مرور نیوز، پس از ناکامی تیم فوتبال پرسپولیس در تکرار قهرمانی فصل قبل و عدم کسب ششمین عنوان قهرمانی متوالی در لیگ بیست‌ویکم، این تیم دچار تغییر و تحولات فنی پرشماری شد؛ از نیمکت و کادرفنی گرفته تا بازیکنان، که تمام این تغییرات با نظر مساعد یحیی گل‌محمدی اعمال شد به طوری که ورودی و خروجی‌های پرشماری در لیست بازار تابستانه سرخ‌پوشان به ثبت رسید.

یکی از انتقاداتی که در طول فصول اخیر بعد از حضور یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس می‌شود خریدهای بی‌شمار این مربی در ابتدای هر فصل و قطع همکاری با تعداد زیادی از همین خریدها در پایان فصل است به صورتی‌که با یک حساب سرانگشتی تقریباً می‌توان گفت بیشتر این خریدها بعد از مدت کوتاهی از پرسپولیس جدا شدند و حتی برخی از آنها با وجود سروصدای زیاد در فصل نقل و انتقالات فرصت بازی کردن هم پیدا نکردند و به قول معروف خرید برای سکوها یا نیمکت بودند.

در این خصوص حرف و حدیث زیادی مطرح می‌شود از اظهارات مهدی رسول‌پناه عضو سابق هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس درباره گل محمدی گرفته تا شائبه همکاری سرمربی سرخ‌پوشان با یک کارگزاری مطرح و فعال در فصل نقل و انتقالات که از قضا خود گل‌محمدی هم با این شرکت قرارداد دارد.

در زیر به بررسی ورودی‌ها و خروجی‌های پرسپولیس در طول مدتی که گل‌محمدی هدایت پرسپولیس را بر عهده داشته است می‌پردازیم که می‌تواند حاوی نکات جالبی باشد.

سرمربی پرسپولیس از جمع نفراتی که فصل گذشته به تیمش اضافه کرد، حداقل ۵ بازیکن را نمی خواهد که در نوع خود عجیب است. این موضوع دقیقا نشان می دهد که یحیی به اشتباه خود در فصل گذشته پی برده و اکثر بازیکنانی که به پرسپولیس آورد، در حد نام این تیم کار نکردند.

دانیال اسماعیلی‌فر، سروش رفیعی، محمدمهدی احمدی، علیرضا بیرانوند، گیورگی گولسیانی، مرتضی پورعلی‌گنجی و سعید صادقی خریدهای تابستانی پرسپولیس بودند و در مقابل، سیدجلال حسینی، رامین رضاییان، احسان پهلوان، حامد لک، سعید آقایی، علی شجاعی، محمد شریفی، محمدمهدی مهدی‌خانی، امیرمحمد خارکش، رضا اسدی و علیرضا ایراهیمی رسماً از جمع سرخ‌پوشان پایتخت جدا شدند.

مدیران باشگاه پرسپولیس همچنان در حال تکمیل فهرست خواسته‌های گل‌محمدی برای بستن پرونده نقل‌وانتقالات تابستانه، به‌خصوص جذب مهاجم خارجی هستند که مراحل نهایی آن در حال انجام است. از سوی دیگر با توجه جدایی رضا اسدی، گل‌محمدی خواستار حذف یک هافبک دفاعی شده است که احمدرضا زنده‌روح و علیرضا نقی‌زاده گزینه‌های احتمالی پیوستن به جمع سرخ‌پوشان هستند که تا این لحظه شانس زنده‌روح کمتر است.

از سوی دیگر منوچهر صفروف مدافع راست تاجیکستانی پرسپولیس در لیگ بیست‌ویکم، نیز یکی از خروجی‌های احتمالی سرخ‌پوشان خواهد بود. شرزود تمیروف مهاجم ازبکستانی پرسپولیس نیز در صورت جذب یک مهاجم دیگر احتمالاً در فهرست خروجی پرسپولیس قرار خواهد گرفت.

گل‌محمدی از زمان بازگشت به نیمکت پرسپولیس تا کنون ۲۳ بازیکن را به خدمت گرفته است. او که در نیم‌فصل لیگ نوزدهم جانشین گابریل کالدرون شد، اولین خریدهای تیمش به دو خارجی نام‌آشنا اختصاص داشت، اما نه استوکس و نه اوساگونا هیچ کمک قابل‌توجهی به تیم گل‌محمدی نکردند. استوکس که با شروع همه‌گیری کرونا از ایران رفت و دیگر برنگشت؛ اوساگونا هم در پایان فصل به دلیل قرار گرفتن در لیست مازاد گل‌محمدی، پرسپولیس را ترک کرد. این دو خرید را البته نباید به پای یحیی نوشت، او زمانی سرمربی شد که توافق با این دو خارجی نهایی شده بود. در آغاز لیگ بیستم، ۹ بازیکن با صلاحدید گل‌محمدی به پرسپولیس اضافه شدند که حالا پس از ۲ سال از گذشت آن زمان، فقط و فقط میلاد سرلک و احسان پهلوان با پیشنهاد تمدید از سوی گل‌محمدی روبرو شدند که البته پهلوان نیز به دلایل مالی و ترافیک خط هافبک پرسپولیس، این تیم را ترک کرد.

در نیم فصل لیگ بیستم، پرسپولیس ۳ خرید بسیار خوب انجام داد که هر ۳ در ادامه فصل عصای دست گل‌محمدی برای کسب قهرمانی پنجم شدند و به جز شهریار مغانلو که به دلیل مبلغ رضایت‌نامه در پرسپولیس نماند، مهدی ترابی و فرشاد فرجی همچنان در پرسپولیس حضور دارند.

پرسپولیس در آغاز فصل گذشته نیز ۷ بازیکن جدید را به خدمت گرفت که به جز علی نعمتی و حامد پاکدل، سایرین یا در لیست مازاد گل‌محمدی قرار گرفتند و یا پیشنهاد تمدید به آنها داده نشد. در نیم‌فصل هم احمد گوهری و رامین رضاییان به پرسپولیس پیوستند که از بین این ۲ نفر، گل‌محمدی با توجه به خرید اسماعیلی‌فر، علاقه‌ای به تمدید قرارداد با رضاییان نشان نداد.

در مجموع پرسپولیس از زمان حضور گل‌محمدی روی نیمکت این تیم، ۲۳ بازیکن را به خدمت گرفته که از این تعداد فقط ۵ بازیکن احتمالاً پیراهن این تیم در لیگ ۲۲ را خواهند پوشید.

فارغ از مسائل تاکتیکی و فنی تأثیرگذار روی خریدهای گل‌محمدی، قطعاً عوامل دیگری هم وجود داشته که باعث شده تعداد خطاهای او در این زمینه زیاد باشد. اولین و مهم‌ترین عامل، ترک تدریجی ستاره‌های این تیم در سال‌های گذشته بوده است. پرسپولیس در تمام این چند سال بازیکنان بسیار با کیفیتی مثل علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل‌زاده، محمدحسین کنعانی‌زادگان، احمد نوراللهی، بشار رسن، علی علی‌پور و … را از دست داده که نه تنها در پرسپولیس، بلکه در ایران بازیکنان بدون جانشینی هستند و امکان جایگزینی برای آنها یک پروژه سخت و طولانی‌مدت به نظر می‌رسد.

باز و بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی دیگر عاملی بود که در بعضی مقاطع باعث انتخاب‌های محدود و خریدهای کم کیفیت پرسپولیس شد. عدم ثبات مدیریتی دلیل دیگری برای خریدهای نه چندان موفق گل‌محمدی در دو فصل و نیم اخیر محسوب می‌شود.

با تمام این تفاسیر و ارزیابی نکات آماری می‌توان اذعان کرد که گل‌محمدی و همکارانش دقت و تجربه لازم را در خریدهای خود ندارند که نشانه‌اش هم ورودی و خروجی های زیاد پرسپولیس در‌ فصول اخیر است

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز