وزیر ورزش با تاکید بر این که هنوز مقصران پرونده سرمربی سابق تیم ملی مشخص نشده اند گفت: در مورد انتخاب سرمربی جدید برای تیم ملی فوتبال ایران صحبتی با من نشده است

 

به گزارش مرور نیوز، حمید سجادی با اشاره به برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک گفت: در یکی دو دهه اخیر این معمولا برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک با تاخیر همراه بوده است و در این دوره نیز به دلیل تغییرات صورت گرفته در اساسنامه و همچنین شرایط کرونایی که در کشور بود برگزاری انتخابات با تاخیر حدود یک ساله همراه شد. لازم به ذکر است که تغییر زمان برگزاری مسابقات المپیک پکن نیز که با یک سال تاخیر برگزار شد یکی از دلایلی بود که این انتخابات سر موعد برگزار نشود.

وی افزود: در یک رقابت سالم و شفاف انتخابات کمیته المپیک برگزار شد و محمود خسروی‌وفا توانست با کسب بیشترین آرا رییس جدید کمیته شود. همچنین کمیته اجرایی و نایب رئیسان نیز عوض شدند و تنها دبیرکل کمیته باقی مانده که فعلا آقای سعیدی تمایل دارند که ادامه همکاری را داشته باشند.

سجادی که در برنامه صف اول تلویزیون حضور پیدا کرده بود، با اشاره به این موضوع که زمان زیادی تا برگزاری دو رویداد بازی‌های آسیایی و المپیک پاریس باقی نمانده خاطرنشان کرد: دو رویداد مهم را درپیش داریم، بازی‌های آسیایی به دلیل شرایط کرونایی به تاخیر افتاد و سال دیگر برگزار می‌شود و کمتر از دو سال دیگر نیز المپیک پاریس را خواهیم داشت. برنامه‌های زیادی برای موفقیت ورزش در این دو رویداد داریم و ستاد عالی بازی‌ها به ریاست بنده تشکیل شده و با حضور رییس جدید کمیته ملی المپیک این جلسات ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین رویدادهای دیگر و مسابقات کسب سهمیه را خواهیم داشت که باید آمادگی لازم را داشته باشیم.

وزیر ورزش و جوانان درخصوص موفقیت کاروان ایران در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی عنوان کرد: قبل از حضور در قونیه کسب مقام سوم را پیش‌بینی می‌کردیم و در بدبینانه‌ترین حالت اینکه عنوان پنجمی مسابقات همبستگی را به دست آوریم. به دلیل کووید ۱۹ این دوره از بازی‌ها در قونیه با یکسال تاخیر برگزار شد و تعداد رشته‌ها نیز کم شده بود. در ۱۷ رشته شرکت کردیم و سهم قابل توجهی را به بانوان اختصاص دادیم. آنچه که باعث درخشان‌تر شدن نتیجه کاروان ایران شد درخصوص موفقیت بانوان بود. ۹۱ نفر در قسمت بانوان و ۱۶۶ نفر نیز در بخش آقایان بود و در بخش بانوان رشد ۳۰۰ درصدی داشتیم. در بخش مدال‌ها ۶ مدال طلا، ۱۶ مدال نقره و ۱۴ مدال برنز به دست آوردیم. در این دوره بانوان ۷۲ درصد رشد مدال‌آوری داشتند.

سجادی با اشاره به درخشش بانوان ورزشکار ایران گفت: در سایر کشورها سهم مدال‌آوری بانوان نسبت به آقایان تقریبا برابر است ولی به خاطر رعایت شئونات اسلامی و قوانین اسلامی که نمی‌توانیم در برخی از رشته‌ها حضور داشته باشیم در بخش بانوان مدال‌آوری ما کمتر است. ۴۹ فدراسیون ما در بخش بانوان فعال هستند. اولین برنامه ما در دولت عدالت محور این است که ورزش بانوان ما خودکفا و بی‌نیاز از ورزش آقایان شود. در بسیاری از مسیر به این هدف رسیده‌ایم ولی بازهم باید اقدامات دیگری انجام شود. در راستای تحقق اهداف ما درخصوص همگانی کردن ورزش یکی از اولویت‌های ما درخصوص اصلاح ساختار قامتی بانوان است.

وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: تدوین پیش‌نویس شرایط و کمک‌های مالی به تیم‌های ملی با رویکرد توسعه عدالت محور یکی دیگر از برنامه‌های ما است. در دیدار ورزشکاران با رییس‌جمهور ایشان به ما تاکید داشتند که درخصوص معیشت و شغل ورزشکاران اقدامات لازم را انجام دهیم که دیگر ورزشکاران مشکلی نداشته باشند.

وی افزود: مشارکت در راه‌اندازی کانال اختصاصی رادیو ورزش بانوان یکی دیگر از اقدامات ما بود که خداراشکر این اتفاق افتاد و شبکه راه اندازی شد. این کار حاصل تلاش عزیزانمان در شبکه رادیویی و مسئولین صدا بود. این اتفاق نقطه عطفی است که تلاش‌های بانوان ورزشکاران بیشتر دیده شود.

سیدحمید سجادی همچنین با اشاره به تدوین و بازنگری قانون حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اظهار داشت: به صورت آزمایشی این کار را انجام دادیم و به صورت محدود بانوان در ورزشگاه حاضر شدند. تا جایی که فرهنگ اسلامی و عرف جامعه به ما اجازه می‌دهد از این موضوع حمایت خواهیم کرد. تعداد بلیت‌فروشی که انجام شد با هجم افرادی که استقبال کردند همخوانی نداشت و خواهش ما از بانوان این است که خارج از ظرفیت به ورزشگاه مراجعه نکنند چون ممکن است با بی‌نظمی مواجه شویم. بعد از این صندلی‌های استادیوم شماره‌دار خواهد شد و هرکسی در صندلی خریداری شده خواهد نشست که با مراجعه بیش از حد تماشاگران بی‌نظمی‌هایی صورت خواهد گرفت.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه درخصوص موفقیت بانوان ورزشکار ایران اظهار داشت: ۵۷۲ مدال بانوان در میادین آسیایی، جهانی و بین‌المللی کسب کردند که یک اتفاق بزرگ برای ورزش ایران است و این موفقیت را تبریک می‌گویم. همچنین ۸۶ مورد اعزام بین‌المللی در بخش بانوان در رشته‌های مختلف داشتیم. یکی از اهداف دیگر ما درخصوص توسعه ورزش بانوان با استفاده از کسب میزبانی مسابقات بین‌المللی است.

وی خاطرنشان کرد: ما به تازگی مسابقات زیر ۱۸ سال والیبال و بسکتبال آسیا را میزبانی کردیم که میزبانی خوبی بود و افتخار بزرگی برای ورزش ما است. ریاست فدراسیون والیبال و بسکتبال برای میزبانی این دو رویداد زحمت زیادی کشیدند. همچنین بعد از موفقیت والیبال بانوان در قونیه بازیکنان ما توانستند کره جنوبی قدرتمند را در مسابقات قهرمانی آسیا شکست دهند.

وی خاطرنشان کرد: بانوان ما در امر داوری نیز بسیار فعال هستند. بانوان سما در رشته‌های مختلف در این مدت در ۵۳ رویداد بین‌المللی برای قضاوت اعزام شدند و عملکرد موفقی نیز داشتند.

سجادی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وزارت ورزش و جوانان در انتخابات فدراسیون فوتبال دخالتی دارد یا خیر عنوان کرد: ما نه تنها در فدراسیون فوتبال بلکه در همه فدراسیون‌ها و انجمن‌های ورزشی، سعی می‌کنیم کمترین دخالت فنی را داشته باشیم ولی پشتیبانی و حمایت خود را خواهیم کرد. یکی از متفاوت‌ترین و قوی‌ترین اساسنامه‌ها مربوط به فدراسیون فوتبال است و از طریق فیفا نیز ابلاغ شده است. طبق ضوابطی که در اساسنامه موجود است و طبق قانون وظایف و اختیارات به عنوان حاکمیت ناظر بر عملکردشان هستیم. فراهم کردن زیرساخت ها و پشتیبانی از آن وظایف ما است.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال افزود: معاون ورزش قهرمانی به نیابت از بنده در جلسه انتخاباتی فدراسیون فوتبال شرکت کرد و از نوع برگزاری انتخابات گزارش خاصی مبنی براینکه تخلفی صورت گرفته باشد داده نشد. بعد از انتخابات گزارش‌هایی به ما ابلاغ شد که ما طبق وظیفه این گزارش‌ها را پیگیری خواهیم کرد. طبق قانون مجمع حرف اول را برای انتخابات می‌زند و مجمع تصمیم گرفت که انتخابات برگزار شود. بعد از این انتخابات در فضای عمومی نکاتی مبنی بر وجود تخلفات عنوان شد و اگر مشخص شود قانون‌گریزی انجام شده طبق اساسنامه فدراسیون فوتبال تصمیم‌گیری خواهد شد. فعلا نمی‌توان پیش داوری کرد و درحال بررسی هستیم که آیا کاندیداها به صورت قانونی اجازه حضور داشته‌اند یا خیر.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: کسانی که مخالف انتخاب رییس منتخب هستند این را می‌گویند که نقش نظارتی وزارت ورزش و جوانان کمرنگ بوده است. مقصران پرونده ویلموتس هنوز اعلام نشده است و ما نمی‌توانیم براساس حدس و گمان تصمیم‌گیری کنیم. با وجود اینکه پرونده ویلموتس مربوط به دوره ما نیست و در زمان وزارت قبل اتفاق افتاده ولی بالاخره باید جریمه‌هایی که اعلام شده را پرداخت کنیم. ما به صورت شفاف پرونده ویلموتس را اعلام کردیم و قطعا از کسی یا کسانی که درخصوص پرونده ویلموتس مقصر بوده‌اند حمایت نمی‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای فرایند انتخابات فدراسیون فوتبال ما اصرار داشتیم که همه چیز شفاف باشد و اطلاع رسانی شود. بنا به دلایلی برخی از دوستان حذف شدند و فقط سه نفر باقی ماندند. انتخابات فدراسیون فوتبال هم موافق داشت و هم مخالف. هیچ دستگاه نظارتی هم درخصوص کاندیداهای انتخاب شده نظری را ندادند و اعمال نظر نکردند.

سجادی درپاسخ به این سوال که صحبت‌های مبنی بر بازگشت کارلوس کی‌روش شنیده می‌شود، ادامه داد: ما به مسائل کادر فنی به هیچ عنوان دخالت نمی‌کنیم. با وجود اینکه رشته تخصصی من دوومیدانی است ولی هیچ گاه در این فدراسیون نیز دخالت نکردم. شاید راهنمایی شده باشد ولی دخالتی نمی‌کنم. هیچ صحبتی درخصوص بازگشت کی‌روش با بنده نشده است مضاف براینکه از نظر مدیریتی وقتی کادر فنی تثبیت شده باشد به نحوی عوض شدن آن شاید اشتباه باشد. ولی بهرحال وزارت ورزش و جوانان و بنده نمی توانیم درخصوص انتخاب سرمربی دخالتی کنیم.

سجادی همچنین با اشاره به موفقیت های رشته کشتی گفت: خوشبختانه در همه رده‌ها کشتی‌گیران ما در آسیا و جهان قهرمان شده‌اند و فقط گل کار باقی مانده است. خسته نباشید می‌گویم به رییس فدراسیون و کادر فنی فرنگی و آزاد که واقعا زحمت می‌کشند. ماه‌ها است که ملی‌پوشان در اردو هستند و امیدوارم که در صربستان هم عنوان قهرمانی را به دست آوردند. کشتی رشته اول کشور ما است و همه این رشته را دوست دارند و در دل مردم جا دارند و امیدوارم که دست پر از مسابقات جهانی بازگردند و در بازی های آسیایی و المپیک نیز موفق عمل کنند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز