براساس اعلام سایت ترانسفر مارکت مهدی طارمی ستاره ایرانی پورتو ۹۰ درصد راهی چلسی خواهد شد.

به گزارش مرور نیوز ، بعید است اهل فوتبال باشی و نام مهدی طارمی به گوشت نخورده باشد و یا حتی اگر فوتبالی هم نباشید قطعا نام او را شنیده اید، اعجوبه ای در فوتبال که زاده بوشهر است و نه تنها در تیم های باشگاهی به افتخارآفرینی می پردازد بلکه در تیم ملی نیز بارها و بارها شاهد درخشش وی بودیم حتی همین جام جهانی قطر که گذشت و حال طی روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر شانس انتقال وی از تیم فوتبال پورتو به چلسی مطرح شده است و بسیاری می گویند قرار است این ستاره ایرانی به  باشگاه لندنی چلسی بپیوندد و حال با این تفاسیر نگاهی خواهیم انداخت به آنچه که این بازیکن طی سال های اخیر پشت سر گذاشته است و شاید آینده ای در چلسی در انتظارش باشد!

 

معرفی مهدی طارمی

مهدی طارمی متولد ۲۷ تیر سال ۱۳۷۱ در بوشهر است که در پست مهاجم برای باشگاه فوتبال پورتو در لیگ برتر فوتبال پرتغال و تیم ملی ایران بازی می‌کند.

همانطور که می دانید، طارمی در باشگاه پرسپولیس در دو فصل ۹۵–۱۳۹۴ و ۹۶–۱۳۹۵ آقای گل لیگ برتر فوتبال ایران شد و در فصل ۹۶–۱۳۹۵ نیز بعنوان بهترین بازیکن لیگ برتر فوتبال ایران شناخته شد.

طارمی همچنین برای تیم‌های الغرافه قطر و ریو آوه پرتغال که هرکدام به مدت یک فصل طول کشید، بازی کرده است.

وی همچنین در ریو آوه  در فصل ۲۰–۲۰۱۹ به صورت مشترک  با پیزی و کارلوس وینیسیوس  با زدن ۱۸ گل، آقای گل لیگ برتر پرتغال شد و طول نکشید که پس از آن راهی باشگاه پورتو شده است.

طارمی در سال ۲۰۲۱ با به ثمر رساندن گل در لیگ قهرمانان اروپا ۲۱–۲۰۲۰ مقابل چلسی نامزد دریافت جایزه پوشکاش فیفا معرفی شد.

وی از سال ۱۳۹۴ سابقه بازی در تیم ملی فوتبال ایران را دارد و در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹، جام جهانی ۲۰۱۸ و جام جهانی ۲۰۲۲ در ترکیب اصلی ایران حضور داشت، در واقع می توان گفت که طارمی نخستین ایرانی است که در جام جهانی بیش از یک گل به ثمر رسانده است و در بازی ایران و انگلیس در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر که با شکست ۶-۲ تیم ملی همراه بود، زننده هر دو گل ایران بود.

 

حضور طارمی در پورتو

مهدی طارمی در شهریور ماه سال ۱۳۹۹، با قراردادی چهار ساله به باشگاه فوتبال پورتو پیوست و اولین گل لیگ خود را برای پورتو در ۱۸ آبان ۱۳۹۹ در برد خانگی ۳–۱ مقابل پورتیموننسه به ثمر رساند.

وی همچنین در اولین فصل حضور خود در پورتو توانست سومین گلزن برتر و بهترین پاسور فصل شود.

 طارمی با پورتو در لیگ پرتغال به نایب قهرمانی پریمیرا لیگا ۲۱–۲۰۲۰ رسید و با این تیم قهرمان سوپر جام فوتبال پرتغال شد واز سوی وب سایت گل پوینت در تیم منخب ۳۳ نفره لیگ برتر پرتغال قرار گرفت.

در ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ بود که طارمی در بازی رفت مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، دروازه یوونتوس را باز کرد.

از سوی دیگر، گل قیچی برگردان طارمی برای پورتو به چلسی در لیگ قهرمانان ۲۰۲۰–۲۱ که به عنوان بهترین گل مسابقات و نامزدی جایزه پوشکاش فیفا انتخاب شد.

اینطور می توان گفت که، طارمی اولین ایرانی است که در مرحله حذفی اول مسابقات گلزنی کرده است و حتی در ۲۴ فروردین ۱۴۰۰، او گل پیروزی بازی را با یک ضربه قیچی برگردان تماشایی در برد ۱–۰ خارج از خانه مقابل چلسی در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان به ثمر رساند، اما باشگاهش در مجموع ۱–۲ شکست خورد.

براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط سایت اتحادیه فوتبال اروپا، گل مهدی طارمی به چلسی به عنوان بهترین گل لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۲۱ انتخاب شد. در این نظرسنجی از هواداران فوتبال اروپا خواسته شده بود تا از بین ده گل، بهترین را انتخاب کنند. حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کرده و گل طارمی با کسب بیش از ۷۵۰ هزار رای، اول شد.

 سوپرگل طارمی عامل تنها باخت چلسی در لیگ قهرمانان اروپا ۲۱–۲۰۲۰ شد.

طارمی در دومین فصل حضور خود در پورتو توانست به دوگانه (قهرمانی لیگ و حذفی) برسد و در این فصل اثرگذارترین (بیشترین گل و پاس گل) بازیکن لیگ پرتغال شد.

طارمی پس از دو بار گلزنی مقابل بروژ؛ در لیگ قهرمانان اروپا، در نظرسنجی توییتر یوفا، به عنوان بازیکن هفته این مسابقات شناخته شد و حال این روزها زمزمه حضور او در چلسی بیشتر شده است

 

شانس طارمی برای پیوستن به چلسی

مهدی طارمی ستاره تیم ملی کشورمان همچنان برای پورتو می درخشد. مهاجم ایرانی در دو سال گذشته برای اژدها خوش درخشید و مشتریان زیادی پیدا کرده است که یکی از مشتریان وی از تابستان گذشته باشگاه چلسی انگلیس است.

براین اساس، سایت «ترانفسر مارکت» که به پیش بینی ارزش بازیکنان و شایعات نقل و انتقالات می پردازد، درصد انتقال ستاره ایرانی به باشگاه لندنی را اعلام کرده است که طبق اعلام سایت ترانسفر مارکت مهدی طارمی ستاره ایرانی پورتو 90 درصد راهی چلسی خواهد شد. البته باید این نکته را مدنظر قرار داد که چلسی تنها مشتری لیگ برتری ستاره تیم ملی ایران نیست بلکه آرسنال هم مشتری دیگر این بازیکن به شمار می آید و همانطور که گفتیم، طارمی در مسابقات جام جهانی 2022 قطر هم با پیراهن تیم ملی کشورمان خوش درخشید. ستاره ایرانی در جام جهانی مقابل انگلیس دبل کرد و به اولین بازیکن ایرانی تاریخ شد که در این مسابقات دبل می کند.

 

بیشتر بخوانید:

طارمی را به لیگ برتر می‌برد

بازگشت طارمی به تمرینات پورتو

انتظار یک بازی خوب را مقابل تیم ملی فوتبال ولز داریم