درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی بزرگ مرد تاریخ انقلاب اسلامی ایران ورزش کشور را هم تحت تاثیر خودش قرار داد زیرا ورزش کشور حامی خودش را از دست داد.

ابراهیم قاسمپور مربی اسبق تیم ملی در خصوص وضعیت تیم ملی و دیگر مسائل پیش آمده با خبرنگار مرور نیوز گفتگو کرد که شرح آن را در زیر می خوانیم: 

* با توجه به حساسیت بازیهای مقدماتی جام جهانی و بازی با قطر بدون انجام بازی دوستانه فکر میکنید کار برای تیم ملی سخت باشد؟

- به نظر من اصلا اینطور نیست که بگویم چون بازی دوستانه نکردیم بازی با قطر برایمان دشوار خواهد شد، زیرا بازیکنان ملی ما یا لژیونرند و یا در جریان بازیهای لیگ هستند و در نتیجه از این بابت نباید نگران بود. قطر و فوتبال کشورهای عربی در حد فوتبال ما نیستند که بخواهند برایمان نگران کننده باشند. متاسفانه کیروش با کاری که در اردوی دبی انجام داد فقط خودش را به حاشیه برد که از وی با این علم فوتبالی بعید بود.

* تعامل مربیان باشگاهی با تیم ملی بهویژه شخص کروش را چطور ارزیابی میکنید؟

-بالاخره هر طور بخواهیم حساب کنیم این دو مکمل هم هستند سرمربی تیم ملی نیاز دارد که با مربیان تیمهای لیگ تعامل داشته باشد به همان صورت هم مربیان لیگ نیاز دارند که با سرمربی تیم ملی در ارتباط باشند البته فدراسیون بهعنوان متولی این مسئولیت را باید بر عهده داشته باشد.

*احتمال می دهید بازیکنان پرسپولیس از تیم ملی خط بخورند؟  آیا جایگزین دیگری جای آنها خواهیم داشت؟

-در بخش اول سوال باید بگویم که بعید نیست کارلوس کیروش بازیکنان پرسپولیسی را خط بزند زیرا قبلا این کار را با مهدی رحمتی و هادی عقیلی انجام داده است این نشان میدهد که وی مربی لجبازی است و میخواهد حرفش را به کرسی بنشاند. در بخش دوم سوال هم باید خاطر نشان شوم از آنجا که سطح بازی فوتبالیستهای ما نزدیک به هم است انتخاب جایگزین کار سختی نیست اما احتمال خط خوردن بازیکنان پرسپولیس خیلی کم است زیرا در این زمان انتخاب بازیکن جایگزین ریسک است.

* آیا فدراسیون امکانات لازم را در اختیار تیم ملی قرار داده است؟

-فدراسیون تمام تلاش خودش را انجام داده تا تمام امکاناتی را که سرمربیان تیم ملی خواستهاند را در اختیار آنها قرار دهد و این مختص به کیروش یا فرد دیگری نمیشود. اگر وزارت ورزش بودجه ای را که سرمربیان میخواهند در اختیار فدراسیون قرار دهد صددرصد امکانات برای تیم ملی فراهم خواهد شد.

*نقش مربیان لیگ یکی در کشف استعدادهای تیم ملی به چه صورت است؟

-همانطور که میدانید فوتبال ورزشی است که سلسلهوار به هم متصل است، اینکه بگوییم نقش مربیان لیگ یکی در کشف استعدادها چقدر است باید گفت فوتبالیستهای ما از لیگهای پایه پایینتر شروع کردند که توانستند به جایگاه بالا برسند متاسفانه تیمهای لیگ برتری ما فقط به دنبال لقمههای چرب و نرم میگردند به همین دلیل مربیان لیگهای پایینتر خیلی در کشف استعداد کوشاتر هستند.

*لیگ چین را با این همه هزینههای هنگفت و جذب بازیکنان بزرگ چگونه میبینید؟

-لیگ چین دقیقا کاری که قطر چند سال گذشته انجام داد را می کند. از آنجا که در این کشور استعداد فوتبالی کم است پس خیلی فرقی ندارد که بازیکنان بزرگ را راهی لیگ چین کنند. چینیها در بازیهای المپیکی خیلی موفق هستند اما در فوتبال نتوانستند خوب باشند پس این پولی که هزینه میکنند هدر کردن سرمایه کشورشان است.

* در خصوص در گذشت آیت اله رفسنجانی بگویید؟

-من فکر میکنم که ورزش ایران بزرگترین حامی اش را از دست داد او فردی ورزش دوست بود که توانست کمک شایانی انجام دهد. وی همچنین یار و طراح سیاستهای امام راحل بود که با فقدانش ایران سیاه پوش شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز