خبری مبنی بر خرابی دستگاه های تله کابین دربندسر منتشر شد و همین امر باعث شد تا اسکی بازان برای استفاده از پیست به سمت دیزین بروند.

به گزارش خبرنگار مرور نیوز، با توجه به این موضوع کیوان محبی طی مصاحبه ای به صراحت اعلام کرد در اتوبان شهید بابایی مانور شبکه  صورت می گرفت و به همین دلیل برق کل منطقه فشم، میگون، دربندسر و شمشک قطع شده بود.

وی در این باره گفت:همین قطعی برق بود که تله کابین ها را برای دقایقی متوقف کرد. ما برای آنکه این تله کابین ها کار خود را از سر بگیرند از تعدادی تکنسین برق کمک گرفتیم که خوشبختانه در نهایت بدون آنکه اتفاقی بیفتد و خطری ایجاد شود این تله کابین ها کار خود را آغاز کردند.

پیرو همین مصاحبه حسن ساوه شمشکی مدیر پیست اسکی دربندسر نیز گفت: من نمی دانم چرا آقای محبی چنین حرفی را زده که حدود 40 دقیقه اسکی بازان روی هوا معلق بودند. در ساعتی که برق پیست قطع شده بود هیچ کس در پیست نبود به همین دلیل نتوانستیم از تله کابین و تله سی یژ بهره برداری کنیم. پیست اسکی دربند سر استاندارد لازم را دارد. اگر استاندارد نداشت مسلما ما نمی توانستیم از تله کابین و تله سی یژ استفاده کنیم.

نکته قابل توجه اینجاست که چند مدت پیش مسلم بیات در مصاحبه ای اعلام کرده بود که پیست اسکی دربندسر 70 مورد ایراد دارد و چطور می شود که به یکباره این پیست مجوز استاندارد را می گیرد؟ اگر برق دربندسر قطع شود آیا برق اضطراری وجود دارد؟

این در حالی است که مسلم بیات در همان مصاحبه اعلام کرده بود فقط پیست توچال استاندارد ایمنی دارد و اگر پیست دیگری موارد را رعایت و استاندارد ایمنی را کسب کرد اعلام می کنیم. پس از آن مصاحبه خبری مبنی بر گرفتن استاندارد ایمنی از سوی سازمان استاندارد منتشر نشده است.

مسلم بیات نیز در پاسخ به سوال خبرنگار مرور نیوز  در ارتباط با استاندارد پیست های فعال تهران، در حالی که لحن چندان احترام آمیزی نداشت، گفت:  همه پیست ها استاندارد دارند.

فقط سوال اینجاست که اگر همه پیست ها استاندارد دارند چرا متعددا دچار حادثه می شوند.

مگر شما در تاریخ  ۹۵/۱۰/۰۷ خبرگزاری فارس اعلام نکردید از 4 مجموعه شمشک، دربند، دربندسر و توچال که در آنها مردم را با تله کابین و تله سیژ جابه‌جا می‌کنند، تاکنون تنها توچال موفق به اخذ مجوزهای استاندارد ایمنی و بهره‌برداری از ما شده و سه مجموعه دیگر با وجود اینکه برای دریافت استاندارد ایمنی، اقدام کرده‌اند، اما به دلیل وجود نقایصی در سیستم‌های شان، هنوز نتوانسته‌اند به این مهم دست پیدا کنند و تا زمانی که پیستی استانداردهای لازم را نداشته باشد نمی تواند فعالیت خود را آغاز نمایند. البته تله کابین دربندسر هم گواهینامه ایمنی استاندارد را گرفته است؛ اما تله سیژ این مجموعه هنوز از لحاظ ما حایز دریافت گواهینامه ایمنی نیست و باید مشکلاتش حل شود تا بتواند گواهینامه بگیرد، چرا به صراحت می گویید همه پیست های تهران استاندارد دارد مگر جان ورزشکاران برایتان مهم نیست.

 چرا می گویید پیست دربندسر استاندارد دارد اگر به هر دلیلی برق قطع شود آیا می شود با وجود ارتفاع زیاد امداد رسانی کرد و با کمربند اشخاصی که گرفتار شدند را نجات داد؟ اگر پیستی استاندارد گرفته است چرا اطلاعیه آن منتشر نشده است؟

 آیا همه دکل ها، کابل ها  و کابین ها استاندارد لازم را دارند که ورزشکاران، مردم و توریست ها بتوانند با خیال راحت از دستگاه ها استفاده کنند؟ اینکه ادعا می شود امکانات کشور در پیست ها  استاندارد است یک نکته را قابل تامل می کند و آن اینکه باید هر ساله برای تعمیر و نگهداری تجهیزات بالغ بر 2 میلیون دلار هزینه شود و این رقم برای بازسازی کافی نخواهد بود وقتی ما برای تعمیر و نگه داری این مبلغ را هزینه نمی کنیم پس قطعا نباید استاندارد لازم را هم داشته باشیم.

افکار عمومی این انتظار را از مقامات ذیربط دارد که شرایط امکانات پیست ها به گونه ای باشد که استفاده کنندگان خطراتی را در این اماکن حس نکنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز