همه سربازانی که به صورت امریه در دستگاه‌های غیرنظامی مشغول به خدمت می‌شوند، همچنان مدت خدمت آنان 24 ماه است.

به گزارش مرور نیوز، سردار تقی مهری؛ رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در خصوص کاهش خدمت سربازی اظهار کرد: در راستای طرح تحول خدمت سربازی و اجرای عدالت برای همه سربازانی که در مناطق گوناگون کشور خدمت می‌کنند با تهیه و پیشنهاد طرحی توسط ستاد کل نیروهای مسلح و تصویب فرمانده معظم کل قوا، مدت خدمت سربازی برای تمامی سربازان نیروهای مسلح سه ماه کاهش پیدا کرد.

 

حداقل خدمت سربازی از 17 ماه به 14 ماه کاهش پیدا کرد

وی افزود: سربازان ما به صورت بومی و غیربومی با مأموریت‌های مختلفی در مناطق گوناگون کشور در حال انجام خدمت هستند. از جمله مناطق عملیاتی، مناطق محروم، بد آب و هوا و یا مراقبت از مرز را به عهده دارند. در حال حاضر حداقل خدمت سربازی از 17 ماه به 14 ماه کاهش پیدا کرده است؛ البته ما هم‌اکنون خدمت 15، 18 و 21 ماهه هم داریم. برای کسانی که در مناطق عادی مشغول به خدمت هستند از 24 ماه به 21 ماه خدمت سربازان غیر بومی هم از 21 ماه به 18 ماه کاهش پیدا کرد. ابلاغیه آن توسط ستاد کل نیروهای مسلح روز گذشته ابلاغ و امروز ارسال شد.

 

مدت خدمت سربازان امریه همان 24 ماه است

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا ادامه داد: همه سربازانی که به صورت امریه در دستگاه‌های غیرنظامی مشغول به خدمت می‌شوند، همچنان مدت خدمت آنان 24 ماه است. ملاک بومی یا غیربومی بودن سربازان بر اساس فاصله محل سکونت تا یگان خدمتی آنان بوده و در صورتی که این مسافت کمتر از 200 کیلومتر باشد، سرباز بومی و خدمت آن 21 ماه است. چنانچه این فاصله بیشتر از 200 کیلومتر باشد سرباز غیربومی محسوب می‌شوند و مدت خدمت آن 18 ماه است.

 

کسورات سربازان همچون گذشته محاسبه می‌شود

مهری در پاسخ به این سؤال که کسورات مثل گذشته محاسبه می‌شود یا نه، گفت: تمامی کسری‌ها برای متأهلین دو ماه، فرزند اول سه ماه و فرزند دوم 4 ماه در نظر گرفته خواهد شد و این کسورات به قوت خود باقی است.

 

تکلیف سربازانی که بیش از 21 ماه از خدمت‌شان گذشته چیست؟

وی ضمن تاکید به اتمام خدمت سربازی بیشتر از 21 ماه عنوان کرد: کسانی که از ابتدای آبان ماه دارای خدمت سربازی بیش از 21 ماه هستند، می‌توانند با مراجعه به واحدهای مربوطه در قسمت نیروی انسانی، سیر مراحل تسویه حساب خود را انجام دهند.