ممکن است شما برای جلوگیری از سرماخوردگی یا درمان آن همچنان از توصیه‌هایی پیروی کنید که در طول سال‌ها از والدین، پدربزرگ و مادربزرگ‌تان آموخته‌اید، اما اغلب این آموخته‌ها بیشتر می‌توانند به افسانه نزدیک باشند تا حقیقت.

به گزارش مرور نیوز، نشریه پزشکی Everyday Health به برخی از این باور‌ها و حقایق در مورد سرماخوردگی پرداخته است:

آنتی‌بیوتیک‌ها سرماخوردگی را درمان می‌کنند

دکتر «دارون گرش» از اعضای «هیئت مدیره آکادمی پزشکان خانواده آمریکا» می‌گوید: آنتی‌بیوتیک‌ها با کشتن باکتری‌ها یا کاهش رشد آن عمل می‌کنند و می‌توانند عفونت‌های باکتریایی مانند برونشیت، گلودرد استرپتوکوکی و عفونت گوش را درمان کنند. سرماخوردگی ناشی از عفونت ویروسی است و این دارو‌ها نمی‌توانند عفونت‌های ویروسی را درمان کنند. استفاده نادرست از این دارو‌ها باعث مقاومت خطرناک آنتی بیوتیکی می‌شود.

ویتامین C از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند
«کاترین لینگ»، استادیار دانشکده پرستاری دانشگاه «جان هاپکینز» در «بالتیمور»، می‌گوید: شواهد در مورد تأثیر ویتامین C برای جلوگیری از سرماخوردگی مشخص نیست.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است این ویتامین مدت سرماخوردگی را برای برخی افراد کمی کوتاه کند. اما افرادی که بیماری کلیوی دارند و آن‌هایی که باردار هستند، نباید دز‌های زیادی از ویتامین C مصرف کنند.

بیرون رفتن با مو‌های خیس باعث سرماخوردگی می‌شود
دکتر گرش می‌گوید: در حالی که بیرون رفتن با مو‌های خیس ممکن است به شما احساس سرما بدهد، اما باعث سرماخوردگی یا بیماری دیگری نمی‌شود. این دسته از بیماری‌ها توسط ویروس‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌شوند و معمولاً زمانی که شما در تماس نزدیک با فرد دیگری هستید که بیمار است، قابل انتقال هستند.

سرماخوردگی شما مسری نیست مگر اینکه تب داشته باشید
گرش می‌گوید: برای مسری بودن سرماخوردگی لازم نیست حتما تب داشته باشد. در واقع، برخی از افراد ممکن است علائم بسیار کمی داشته باشند، اما همچنان ویروس سرماخوردگی را منتقل کنند. سرماخوردگی حتی یک روز قبل از شروع علائم می‌تواند مسری باشد. این بیماری در چهار روز اول پس از شروع علائم بیشترین میزان سرایت را دارد. ویروس‌ها می‌توانند برای هفته‌ها حتی پس از از بین رفتن علائم در بدن باقی بمانند، اما احتمال انتشار عفونت با گذشت زمان کاهش می‌یابد.

دوره سرماخوردگی باید طی شود و کار زیادی برای پیشگیری از آن نمی‌توان کرد
این درست نیست. گرش می‌گوید: در طول ماه‌های زمستان، رعایت اقدامات احتیاطی در برابر سرماخوردگی و سایر بیماری‌ها مهم‌تر از همیشه است. به گفته او بهترین راه‌های پیشگیری از سرماخوردگی عبارتند از: شستن مکرر دست‌ها با صابون، هیدراته ماندن، خوردن غذا‌های سالم و غنی از مواد مغذی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، خواب کافی و دوری از بیماران.

به گفته گرش، اگرچه واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد، واکسن‌های دیگر می‌توانند به پیشگیری از عفونت‌های تنفسی که علائمی شبیه سرماخوردگی دارند، کمک کنند؛ از قبیل واکسن‌های آنفلوآنزا، واکسن‌های کووید و برای افرادی که واجد شرایط هستند، واکسن‌های RSV (ویروس سینسیشیال تنفسی).