وقتی اجازه می‌دهیم ترس بر ما مسلط شود، کنترل زندگی خود و همچنین اعتماد به نفسمان را از دست می‌دهیم.

به گزارش مرور نیوز، دلایل زیادی وجود دارد که برخی از آد‌م‌ها اعتماد به نفس ندارند و تجربیات گذشته یکی از این دلایل است. رفتاری که والدین در کودکی با فرزندشان داشته‌اند و چیز‌هایی که فرد در کودکی تجربه کرده، همه و همه بر کل نگرش آینده او تأثیر می‌گذارد. اعتماد به نفش هم به طور عمقی ریشه در روز‌های کودکی دارد. اما نگران نباشید اگر اعتماد به نفس پایین دارید. در این نوشتار راه‌های افزایش اعتماد به نفس در اختیار شما قرار می‌گیرد.

راه‌های افزایش اعتماد به نفس

موارد زیر همگی راه‌های آزموده شده افزایش اعتماد به نفس است. شما می‌توانید این موارد را به دقت دنبال کنید و اعتماد به نفستان را به سطح بالاتری برسانید:

اول از همه باور‌های محدود کننده‌تان را کنار بگذارید

گاهی اوقات ما آدم‌ها روی چیز‌هایی تمرکز می‌کنیم که معتقدیم برایمان غیرقابل انجام است و اجازه می‌دهیم این افکار ناامیدمان کند. ما بیش از آنچه واقعیت دارد توانایی‌های خود را دست کم می‌گیریم و اجازه می‌دهیم منفی‌ها در مسیر زندگی مان جریان پیدا کنند. وقتی چنین لحظاتی در مقابل ما ظاهر می‌شوند، همه چیز را عوض کنید و به خود بگویید که می‌توانید حداقل آن را امتحان کنید. امتحان کردن که ضرری ندارد! هیچ خجالتی در تلاش کردن وجود ندارد و اگر موفق شوید، به خود ثابت خواهید کرد که وقتی تلاش کنید هر چیزی دست یافتنی است!

با ترس‌هایتان روبرو شوید

از بهترین راه‌های افزایش اعتماد به نفس همین است! وقتی اجازه می‌دهیم ترس بر ما مسلط شود، کنترل زندگی خود و همچنین اعتماد به نفسمان را از دست می‌دهیم. بنابراین، به جای تسلیم شدن در برابر بزرگترین ترس‌هایمان می‌توانیم تصمیم بگیریم که مستقیماً در چشمان آن‌ها نگاه کنیم. تنها راه غلبه بر آن‌ها همین است و بس! یک بار برای همیشه آن‌ها را پشت سر بگذارید. این یک پیروزی شخصی است که به ما نشان می‌دهد چگونه می‌توانیم کنترل زندگی خود را بدون توجه به هر اتفاقی در دست داشته باشیم. شاید بد نباشد رفتار آدم‌هایی که اعتماد به نفس ندارند را نیز بشناسید!

مقایسه ممنوع!

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، محققان دریافتند افرادی که خود را با افراد دیگر در رسانه‌های اجتماعی مقایسه می‌کنند حسرت زیادی می‌خورند و همانطور که نسبت به دیگران حسادت می‌کنند، نسبت به خود نیز احساس بدی پیدا می‌کنند. برای غلبه بر این حالت، باید همیشه موفقیت‌های خود در زندگی جشن بگیرید و چیز‌هایی را که تاکنون به دست آورده اید به خود یادآوری کنید. چیزی که آنلاین می‌بینید همیشه درست نیست و نباید باعث شود که شما احساس بدی پیدا کنید. یادتان باشد که بلاگر‌ها و حتی آدم‌های معمولی در رسانه‌ها نکات تاریک زندگی‌شان را نشان نمی‌دهند. آن‌ها زیباترین قسمت‌های زندگی‌شان را به معرض نمایش می‌گذارند.

قاطعیت داشته باشید

استرس و کمبود عزت نفس چیزی است که اغلب باعث می‌شود افراد در فعالیت‌های روزانه خود قاطعیت نداشته باشند. اما این یک مهارت ارتباطی بسیار مهم است که باعث می‌شود دیگران به شما احترام بگذارند و نشان می‌دهد که همیشه از حقوق خود دفاع می‌کنید. نحوه ایستادن شما و نحوه بیان کلمات شما نقش مهمی در شنیدن و احترام به نظر شما دارد. زمانی که حقوق اولیه خود را می‌خواهید، لازم نیست خجالتی یا ساده لوح باشید. مطالعه زبان بدن برای اعتماد به نفس هم قطعا به شما کمک خواهد کرد.

راه‌های افزایش اعتماد به نفس: مراقب ذهن و بدن تان باشید

چهار چیز وجود دارد که مغز و بدن شما برای بهترین بودن خود به آن نیاز دارند: رژیم غذایی خوب، ورزش، خواب و مدیتیشن. همه این‌ها همچنین فعالیت‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و در میان جمع قاطع‌تر به نظر برسید. ثابت شده است که تمام این چهار فعالیت باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌شود و در عین حال نگرش مثبت تری به شما می‌دهند. بد نیست ۱۰ فایده علمی مدیتیشن را نیز بدانید!

از حرف زدن در مورد دستاورد‌های تان نترسید

برخی از افراد می‌ترسند که مباهات در مورد دستاورد‌های خود آن‌ها را متکبر و خودخواه جلوه دهد. اما، این نادرست است، زیرا اگر به رؤسای خود اطلاع دهید که کارتان به نتیجه‌ای شگفت‌انگیز منجر شده است، همه چیز خیلی بهتر خواهد شد. نه تنها این، بلکه با دانستن اینکه کار خوب شما توسط کسانی که از همه مهم‌تر هستند قدردانی می‌شود، احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت. البته، باید مطمئن شوید که از زبان و نگرش درست استفاده می‌کنید.

تماس چشمی برقرار کنید

اگر این کار برای شما سخت است، می‌توانید با نسبت ۸۰/۲۰ شروع کنید و در ۸۰ ٪ مواقع روی چشم‌های آدم‌ها و در ۲۰ ٪ موارد روی چیز دیگری تمرکز کنید. ممکن است در ابتدا سخت باشد، اما با گذشت زمان متوجه خواهید شد که سطح اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد. همچنین متوجه خواهید شد که روابط شما قوی‌تر و عمیق‌تر می‌شود.

یک مهارت جدید بیاموزید

هیچ‌کس همه چیز را نمی‌داند. در واقع رشد و یادگیری همیشه یک گزینه است. می‌توانید برای الهام گرفتن به پادکست‌ها و کتاب‌های راهنما مراجعه کنید و روی مهارت‌های‌تان کار کنید. در حین اینکه دانش‌تان در حال رشد است، خواهید دید که اعتماد به نفس شما نیز به بهترین شکل ممکن افزایش می‌یابد. پر کردن شکاف‌هایی که می‌دانید وجود دارند، نه تنها پیش دیگران بلندتان می‌کند بلکه در وجود خودتان هم احساس خوبی ایجاد می‌کند.