مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به ارائه توصیه‌هایی برای مصرف شیرینی و آجیل در ایام تعطیلات نوروزی پرداخت.

به گزارش مرور نیوز، احمد اسماعیل‌زاده در آستانه فرا رسیدن عید نوروز و استقبال از خرید آجیل برای پذیرایی از مهمانان، به چند نکته درباره خرید آجیل اشاره و بیان کرد: آجیل‌هایی توصیه می‌شوند که خام باشند یا تا حد امکان با نمک بو داده نشده باشند.

وی افزود: انواعی از آجیل‌ها که در بازار موجود بوده و با سرکه بو داده شده‌اند نیز می‌توانند مصرف شوند.


لزوم توجه به تازه بودن آجیل‌ها
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با تاکید بر توجه به تازه بودن آجیل‌ها، گفت: ماندن و بیات شدن انواع مواد غذایی از جمله آجیل‌ها از میزان مواد مغذی آنها می‌کاهد، پس بهتر است آجیل مانده خریداری نشوند.

اسماعیل‌زاده با تاکید بر پرهیز از خرید آجیل‌های مخلوط، خاطرنشان کرد: ترجیحاً هرکدام از مغزهای گیاهی جداگانه خریداری شده و در منزل با هم مخلوط شوند، چراکه در آجیل‌های مخلوط موجود در بازار گاهی اوقات از انواع نامرغوب و یا حتی مانده استفاده می‌شود، بنابراین بهتر است آجیل‌ها جداگانه از نظر تازه بودن ارزیابی شوند، بعد خریداری شده و در منزل مخلوط شوند.

زیاده روی در مصرف شیرینی و شکلات ممنوع
وی در ادامه بر پرهیز از زیاده روی در مصرف شیرینی و شکلات تاکید و عنوان کرد:شیرینی‌هایی که در فرهنگ غذایی ما رواج زیادی دارند، معمولاً از آرد سفید تهیه می‌شوند؛ آرد سفید فاقد سبوس است و بسیاری از مواد غذایی موجود در آن از بین رفته است.

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف این نوع آرد در قالب نان سفید یا شیرینی می‌تواند سلول‌های بدن انسان را نسبت به انسولین، غیرحساس سازد و انسولین در این صورت نمی‌تواند کار خود را به نحو احسن در بدن انجام دهد که این امر به ویژه در سنین بالاتر می‌تواند منجر به افزایش قند خون شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: مصرف این مواد غذایی می‌تواند سطح چربی به ویژه تری گلیسرید خون را افزایش دهد، زیرا در تهیه شیرینی‌ها از روغن های جامد استفاده می‌شود و روغن‌های جامد دارای مقادیر بالایی از اسیدهای چرب ترانس و اسیدهای چرب اشباع هستند که هر دو برای سلامت ضرر دارند و می توانند سطح کلسترول خون و چربی بد خون را افزایش دهند.

وی افزود: از سوی دیگر، مصرف شیرینی‌ها به‌ویژه از نوع تر و خامه‌ای که دارای مقادیر بالای شکر و چربی‌های جامد هستند، می‌توانند در فرد مقاومت انسولینی ایجاد کنند. پس توصیه می‌شود که اولاً در مصرف شیرینی‌ها در ایام نوروز احتیاط شود، ثانیاً از شیرینی‌های خشک کم شیرینی (آن هم در مقادیر کم) که چربی و قند کمتری دارند، استفاده شود.