وزیر خارجه روسیه اعلام کرد اگر طالبان یک دولت فراگیر در افغانستان ایجاد کنند مسکو آماده است آن‌ها را به رسمیت بشناسد.

به گزارش مرور نیوز، سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه اعلام کرد اگر طالبان یک دولت فراگیر در افغانستان ایجاد کنند مسکو آماده است آن‌ها را به رسمیت بشناسد.

در همین حال، لاوروف گفته‌ است: «ما می‌خواهیم برای به رسمیت‌شناختن کامل دیپلماتیک مقامات جدید در افغانستان کار کنیم با این درک که آن‌ها به عهد خود عمل خواهند کرد و یک حکومت فراگیر را نه تنها از نظر قومی، بلکه از نظر اعتقادی تشکیل دهند.»

لاوروف افزوده‌ است که در حال حاضر همه اعضای حکومت طالبان از نظر سیاسی، عضو این گروه اند.

او همچنین افزوده که فراگیری دولت طالبان حرکت بعدی روسیه را تعیین می‌کند.

وزیر خارجه روسیه افزوده‌ است که این کشور با سایر نیروهای سیاسی در افغانستان از جمله حامد کرزای، رییس ‌جمهوری پیشین و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه در حکومت پیشین نیز کار می‌کند.

لاوروف گفته: «کرزای و عبدالله به گفتگو با طالبان علاقمند هستند و ما آنان را تشویق می‌کنیم که این گفتگو را راه‌اندازی و به طور اساسی ادامه دهند.»

لاوروف اضافه کرده که روسیه و طالبان تماس‌های منظمی از طریق سفارتخانه‌های خود دارند و مسائل همکاری اقتصادی را در کنار موضوعات دیگر در نظر می‌گیرند.

در همین حال، روسیه از جمله کشورهایی است که سفارت افغانستان در مسکو را به طالبان واگذار کرده‌ است؛ اما حدود ۹ ماه از حکومت طالبان در افغانستان می‌گذرد و تاکنون هیچ کشوری آنان را به رسمیت نشناخته‌ است.