وزیر امور خارجه روسیه گفت: اطلاعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه کی‌یف از واشنگتن دستور گرفته بود تا از شورش مسلحانه اخیر در روسیه برای سازماندهی اقدامات خرابکارانه و تحریک آمیز علیه این کشور استفاده نکند و به نظر می رسد که این داده‌ها قابل اعتماد هستند.

به گزارش مرورنیوز به نقل از خبرگزاری «نووستی»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای که متن آن روز چهارشنبه در وب‌سایت سرویس دیپلماتیک منتشر شد، اعلام کرد: دلایلی وجود دارد تا چنین اطلاعاتی را باور کنیم که واشنگتن به کی‌یف دستور داده بود تا از وضعیت شورش مسلحانه گروه واگنر برای سازماندهی خرابکاری و اقدامات تحریک آمیز علیه روسیه استفاده نکند. 

لاوروف یادآور شد: دلایلی برای باور این داده‌ها وجود دارد که وزارت امور خارجه آمریکا به محض شروع شورش مسلحانه در روسیه، و شاید حتی یک روز قبل از آن، فوراً به همه دفاتر نمایندگی دیپلماتیک خارجی خود دستور داده بود تا به هیچ وجه در مورد این وضعیت اظهار نظری نکنند تا کسی نتواند این اقدامات را به واشنگتن گره بزند. 

به گفته وی، در همین رابطه نیز ظاهراً مقامات کی‌یف دستوراتی دریافت کردند، مبنی بر اینکه اوکراین نباید از این وضعیت برای سازماندهی خرابکاری در خاک روسیه و سایر اقدامات تحریک آمیز ضد روسی استفاده کند. وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که این داده‌ها قابل اعتماد هستند و "به نظر حقیقت می‌رسند."

پیش از این، لاوروف یادآور شده بود که لین تریسی، سفیر آمریکا در مسکو در جریان حوادث 24 ژوئن (سوم ماه تیر) به نمایندگان روسیه گفته بود که واشنگتن هیچ ارتباطی با شورش مسلحانه ندارد. در عین حال، وزیر خارجه تاکید کرد که سرویس‌ امنیت فدرال روسیه در حال تحقیق است که آیا سرویس‌های اطلاعاتی غرب در شورش مسلحانه واگنر دخالت داشته‌اند یا خیر.

لاوروف: دست برداشتن از اهداف عملیات ویژه در اوکراین غیرممکن است

سرگئی لاوروف در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد: « غیرممکن است مسکو از اهداف تعیین شده برای عملیات نظامی ویژه در اوکراین صرف نظر کند. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین چندین بار بر تغییر ناپذیری اهداف روسیه در این زمینه تاکید کرده است.»

وی افزود: «هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که روسیه بتواند در رویکردهای خود در این رابطه تجدید نظر کند. و حتی روند اوضاع درستی تصمیم مسکو برای آغاز عملیات را ثابت کرده است.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه توضیح داد: «مسکو نمی تواند رویکرد خود در زمینه دفاع نظامی را تغییر دهد در حالی که غرب به طور هدفمند امنیت روسیه را در معرض تهدید قرار داده، اوکراین را با انواع سلاح های مرگبار پمپاژ می کند و در حالی که هر آنچه در اوکراین به نوعی به روسیه ارتباط دارد، در حال نابودی است.»

لاوروف: هیچ پیشنهاد جدی از سوی غرب برای حل مناقشه در اوکراین وجود ندارد

سرگئی لاوروف در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد: «تاکنون هیچ پیشنهاد جدی از سوی کشورهای غربی برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه در اوکراین ارائه نشده است. هیچ پیشنهاد جدی از طرف کسی وجود نداشت. منظورم از سوی غرب است.»

وزیر امور خارجه روسیه افزود که به نظر او، ولادیمیر پوتین هرگز از تماس با همتایان غربی خودداری نخواهد کرد، ولیا اولاف شولتز و امانوئل ماکرون، رهبران آلمان و فرانسه بطور واقعی علاقه‌ای به گفتگو ندارند. وی گفت: «ماه‌ها است که شولتز یا ماکرون بارها و بارها تهدیدآمیز گفته‌اند: «با پوتین تماس می‌گیرم». اما اگر می خواهید تماس بگیرید، به سادگی می توانید تماس بگیرید، چرا آن را فقط در میکروفون اعلام کنید.»