رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با رئیس رژیم صهیونیستی در واشنگتن تأکید کرد که علاقه وی به این رژیم قدیمی و ریشه‌دار است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روزنامه رأی الیوم، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و اسحاق هرتزوگ، رئیس اسرائیل در دیدارشان در واشنگتن درباره نیاز به اتفاق نظر درباره اصلاحات قضایی پیشنهادی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت‌وگو کردند.

هرتزوگ تأکید کرد که به ایجاد راهکاری برای تنش‌های کنونی در اراضی اشغالی و نگرانی‌های آمریکا درباره اصلاحات قضایی پایبند است.

وی گفت: دموکراسی اسرائیل سالم، قوی و انعطاف پذیر است. جامعه اسرائیل در شرایط دشوار و دردناکی است. ما همیشه باید برای رسیدن به یک توافق دوستانه تلاش کنیم. ما به حل این بحران پایبند هستیم.

سفر هرتزوگ به واشنگتن همزمان با اعتراضات در سرتاسر اراضی اشغالی علیه اصلاحات قضایی است.

سیاست‌های دولت نتانیاهو باعث شده روابط تل‌آویو و واشنگتن در ماه‌های اخیر به محک گذاشته شود. بایدن به هرتزوگ اطمینان داد: دوستی میان دو طرف به سادگی از بین نمی‌رود. پایبندی آمریکا به اسرائیل قدرتمند و مستحکم است.

بایدن همچنین گفت: علاقه من به اسرائیل قدیمی و ریشه‌دار است. اگر اسرائیلی وجود نداشت باید یکی را اختراع می‌کردیم. دوستی ما ۷۵ ساله است. باورکردنش سخت است. این دوستی به سادگی از بین نمی‌رود. ما با هم برای «ثبات بیشتر در خاورمیانه» تلاش می‌کنیم. کارهای زیادی هست که باید انجام دهیم؛ اما پیشرفت هم وجود دارد.

جو بایدن گفت: ما برای حل نزاع میان اسرائیل و لبنان تلاش زیادی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در سال میلادی گذشته بزرگترین تجمع اعراب و اسرائیلی‌ها از یک دهه پیش را برگزار کردیم و نزاع ترسیم مرزهای دریایی میان اسرائیل و لبنان را حل کردیم؛ چیزی که مردم فکر نمی‌کردند حل شود. حریم هوایی را بر فراز عربستان و عمان برای اسرائیل باز کردیم و اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را در شرم الشیخ مصر گردهم آوردیم. من دوشنبه در تماس تلفنی با نتانیاهو به او گفتم که پایبندی آمریکا به اسرائیل جدی و محکم است.

هرتزوگ هم بعد از این اظهارات گفت: از اینکه با نتانیاهو درباره همکاری نظامی و امنیتی صحبت کرده‌اید خوشحالم و از شما به خاطر ایجاد شراکت در منطقه و یافتن شرکای جدید صلح برای اسرائیل و همکاری در مسائل منطقه‌ای تشکر می‌کنم.