برخی رسانه‎ها اعلام کردند که آمریکا غرامت سال‌هایی که جنگنده‌های اف-۳۵ را به بهانه دریافت سامانه‌های اس-۴۰۰ روسیه؛ به ترکیه نداد، از آنکارا مطالبه کرده است.

به گزارش مرور نیوز،  آمریکا حدود ۳۰ میلیون دلار برای نگهداری از جت‌های اف-۳۵ که به مدت ۶ سال نگهداری شده، اما هرگز تحویل داده نشده اند، از ترکیه درخواست غرامت کرده است.

بر اساس گزارش این وبگاه، این صورت حساب در نتیجه تعلیق مشارکت ترکیه در برنامه ساخت اف-۳۵ پس از دستیابی آنکارا به سامانه موشکی اس-۴۰۰ روسیه است.

همزمان، ترکیه به دنبال این است که از هزینه‌های اف-۳۵ برای خرید نظامی جدید ۲۳ میلیارد دلاری از ایالات متحده، از جمله اف-۱۶ و ارتقاء آن، استفاده کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که این هواپیما‌های نسل پنجم ۶ سال به ترکیه تحویل داده نشدند، اما واشنگتن برای آن‌ها درخواست ۳۰ میلیون دلاری را اعلام کرده است.

بهانه آمریکا از این اقدام به نگهداری فنی ماهانه از این هواپیما‌ها برمی گردد. ایالات متحده درخواست بودجه برای تعمیر و نگهداری این جنگنده‌ها را برای اولین بار در سال ۲۰۲۲ مطرح کرد.

پیش از این «ویکتوریا نولاند» معاون وزیر خارجه آمریکا گفته بود که واشنگتن آماده است در صورت حل مشکل ناشی از سامانه‌های موشکی اس- ۴۰۰ روسیه، آنکارا را به برنامه اف- ۳۵ بازگرداند.