به گفته یک منبع مطلع، رئیس‌جمهور ترکیه 20 اردیبهشت در کاخ سفید با همتای آمریکایی دیدار خواهد کرد.

به گزارش مرور نیوز، یک مقام امنیتی ترکیه امروز جمعه گفت که رئیس‌جمهور این کشور رجب طیب اردوغان نهم مه (20 اردیبهشت) به آمریکا سفر می‌کند. این اولین حضور اردوغان در کاخ سفید در دولت بایدن و از سال 2019 است که با دونالد ترامپ سلف بایدن دیدار کرد.

یخ روابط آمریکا و ترکیه، دو متحد ناتو از زمانی که آنکارا عضویت سوئد در ناتو را در ژانویه پس از تاخیر 20 ماهه تصویب کرد، رو به ذوب شدن است؛ با این حال، تنش‌ها بین دو کشور همچنان بر سر موضوعات دیگر ادامه دارد.

مقام امنیتی ناشناس جزئیات بیشتری در مورد این سفر ارائه نکرد، اما گفت که ابراهیم کالین، ارشدترین مقام اطلاعاتی ترکیه برای گفت‌وگو در مورد این سفر برنامه‌ریزی شده و سایر مسائل دوجانبه با اعضای مجلس نمایندگان آمریکا دیدار خواهد کرد.وزیر امور خارجه ترکیه هاکان فیدان و وزیر دفاع این کشور یاشار گولر هم در روزهای پنجشنبه و جمعه با هیأت آمریکایی دیدار و گفت‌گو کردند.تحلیلگران معتقدند جنگ غزه و همچنین همکاری در صنعت دفاعی از جمله خرید جنگنده‌های اف-16 ایالات متحده از سوی ترکیه، از موضوعات گفت‌وگو بین دو طرف خواهد بود. دولت آمریکا اخیراً با فروش ۴۰ فروند جنگنده اف-16 به ترکیه موافقت کرد.