نایب رئیس اول مجلس شوررای اسلامی گفت: مجلس ضمن نگرانی عمیق از نقض‌های فاحش حقوق بشر علیه آقای حمید نوری، از دولت سوئد می‌خواهد هرچه سریع‌تر وی را آزاد کنند.

به گزارش مرور نیوز، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس در ابتدای جلسه علنی مجلس و در نطق پیش از دستور خود، ضمن گرامیداشت دهه ولایت تصریح کرد: دهه ولایت را محضر مقام معظم رهبری و ملت عظیم‌الشأن ایران اسلامی و نمایندگان محترم مردم در مجلس تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

وی گفت: مجلس نگرانی عمیق خود را از موارد نقض فاحش حقوق بشر علیه آقای حمید نوری تبعه جمهوری اسلامی ایران توسط دولت پادشاهی سوئد اعلام می‌دارد. دادستان سوئد بدون انجام تحقیقات جامع حکم دستگیری و بازداشت نوری را صادر نمود و مبنای این درخواست صرفاً اظهارات و خاطرات واهی چند تن از اعضای گروهک تروریستی منافقین بود.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: از این رو اصل برائت و حق بر آزادی رفت و آمد این تبعه ایرانی از سوی مقامات سوئدی نقض گردید، متاسفانه دولت سوئد به مسئولیت خود تحت کمیسیون ۱۹۶۳ وین ناظر بر روابط کنسولی برای اطلاع این بازداشت به سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم عمل نکرد و مراتب را به اطلاع خانواده وی نیز نرسانید.

وی گفت: در طول مدت حدود دو سال پس از بازداشت، به رغم اینکه خانواده این تبعه ایرانی دو بار به این کشور سفرکرده اند، اما مقامات آن کشور اجازه ملاقات با آقای نوری را به آن‌ها ندادند.

نیکزاد خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی از دولت سوئد می‌خواهد ضمن جلوگیری از ادامه نقض حقوق وی و پاسخگو نمودن عوامل آن، هرچه سریع‌تر وی را آزاد و به جبران خسارت معنوی و مادی وارده به ایشان مبادرت نمایند.

وی افزود: از قوه قضاییه و وزارت خارجه می‌خواهیم تا تمامی ظرفیت لازم را برای آزادی و پاسخگو نمودن دولت سوئد به کار گیرند و اقدامات لازم و متناسب را برای اجرای عدالت اتخاذ نمایند.