روز بیست و هفتم رجب، مصادف با عید بزرگ مبعث، سالروز بعثت پیامبر اکرم (ص) به پیامبری است. روزی که خورشید نبوت در غار حرا طلوع کرد و تاریکی جهالت را از بین برد. این روز، روز شادمانی و شکرگزاری برای مسلمانان است و اعمالی برای آن ذکر شده که می‌توانیم با انجام آنها، به مقام والای پیامبر گرامی اسلام (ص) تبرک بجوییم و از فیوضات این روز بهره‌مند شویم.

به گزارش مرور نیوز، روزی که خورشید نبوت در غار حرا طلوع کرد و تاریکی جهالت را از بین برد. این روز، روز شادمانی و شکرگزاری برای مسلمانان است و اعمالی برای آن ذکر شده که می‌توانیم با انجام آنها، به مقام والای پیامبر گرامی اسلام (ص) تبرک بجوییم و از فیوضات این روز بهره‌مند شویم.

اعمال شب مبعث :

غسل : غسل کردن در شب مبعث مستحب است و ثواب بسیاری دارد.

نماز: 12 رکعت نماز به شرح زیر: در هر دو رکعت، حمد و یک سوره از سوره‌های کوچک مفصل خوانده می‌شود. پس از هر دو رکعت، تسبیحات حضرت زهرا (س) گفته می‌شود و در قنوت، دعای مخصوص شب مبعث خوانده می‌شود.

زیارت: زیارت پیامبر اکرم (ص) و امیرالمومنین (ع) در این شب فضیلت بسیاری دارد.

دعا و استغفار: خواندن دعا و استغفار در شب مبعث، مخصوصاً دعای مشهور "یا من أَمَرَ بِالْعَفْوِ وَ التَّجَاوُزِ" فضیلت بسیاری دارد.

اعمال روز مبعث:

غسل: غسل کردن در روز مبعث نیز مستحب است.

روزه: روزه گرفتن در روز مبعث ثواب بسیاری دارد و برابر با روزه هفتاد سال است.

صلوات: فرستادن صلوات در روز مبعث بسیار سفارش شده است.

خواندن دعا: دعای مخصوص روز مبعث که در مفاتیح الجنان آمده است، فضیلت بسیاری دارد.

زیارت: زیارت پیامبر اکرم (ص) و امیرالمومنین (ع) در این روز فضیلت بسیاری دارد.

اطعام: اطعام دادن به مومنان در روز مبعث، ثواب و اجر عظیمی دارد.

نکاتی در مورد اعمال روز مبعث:

انجام تمام این اعمال واجب نیست و هر کس می‌تواند به اندازه توان خود آنها را انجام دهد.

مهم‌ترین چیز در این روز، توجه به مقام والای پیامبر اکرم (ص) و تبعیت از سیره و سنت ایشان است.

می‌توانیم با مطالعه کتاب‌های مربوط به سیره پیامبر (ص) و همچنین با تفکر در آیات قرآن کریم، از آموزه‌های ایشان بهره‌مند شویم.

روز مبعث، فرصتی برای تعهد دوباره به اسلام:

روز مبعث، فرصتی برای تجدید عهد و پیمان با اسلام و پیامبر اکرم (ص) است. در این روز می‌توانیم با تعهد دوباره به آموزه‌های اسلام، زندگی خود را بر اساس تعالیم الهی بنا نهیم و در مسیر سعادت و کمال گام برداریم.

امیدواریم که با انجام اعمال روز مبعث، بتوانیم از فیوضات این روز بزرگ بهره‌مند شده و در مسیر پیروی از پیامبر اکرم (ص) گام برداریم.