کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی ضمن تمجید از ستاره تیم ملی ایران قبل از جام ملت‌های آسیا از مهدی طارمی به عنوان مهره تماشایی جام ملت‌های آسیا نام برد.

به گزارش مرور نیوز، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا قبل از آغاز مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ در گزارشی به معرفی ستاره‌های فوتبال این قاره می‌پردازد که انتظار می‌رود در این تورنمنت بزرگ بدرخشند.

سایت کنفدراسیون نوشت: مهاجمان ایرانی تا مدت‌ها باید در سایه کسانی که پیش آن‌ها بوده‌اند، باقی بمانند. با این حال در طول ۸ سال گذشته، مهدی طارمی خودش را به‌عنوان یک ستاره اثبات کرده و به بزرگان فوتبال ایران ملحق شده است.

مهاجم پیشین پرسپولیس و الغرافه نه تنها یکی از بهترین‌های نسل خودش محسوب می‌شود، بلکه از او به‌عنوان از تواناترین مهاجمان فوتبال آسیا نیز نام برده می‌شود. آمار طارمی گویای همه چیز است؛ هیچ بازیکن حاضر در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ به اندازه طارمی در لیگ قهرمانان اروپا گلزنی نکرده است (۹ گل در ۲۴ مسابقه).

این بازیکن ۳۱ ساله یکی از باکیفیت‌ترین مهاجمان فوتبال اروپاست و گلزنی برای پورتو در رده داخلی و خارجی برای او به یک عادت تبدیل شده است. طارمی فوتبال خود را از تیم شهرش یعنی شاهین بوشهر آغاز کرد و سپس به ایرانجوان پیوست. جایی که گلزنی‌های او آغاز شد و پرسپولیس را در سال ۲۰۱۴ برای جذب خودش وادار کرد.

طارمی پس از زدن ۸ گل در فصل اول، به تیم ملی دعوت شد و در سه فصل بعدی به بازیکنی باکیفیت‌تر تبدیل شد. عملکردی که الغرافه را به جذب این بازیکن ۲۵ ساله تشویق کرد. طارمی ۱۸ ماه در قطر ماند و سپس به ریوآوه ملحق شد که توانست در این یک سال، ۲۱ گل در ۳۷ مسابقه به ثمر برساند؛ سپس پورتو برای جذب طارمی پا پیش گذاشت و با نهایی شدن این انتقال، طارمی در فصل ۲۲-۲۰۲۱ به قهرمانی لیگ پرتغال و فصل گذشته به آقای گلی رقابت‌ها دست یافت.

این گلزنی‌ها برای تیم ملی ایران هم دنبال شد و طارمی طی ۷۴ بازی ملی، ۴۱ گل زد تا پس از علی دایی، کریم باقری و سردار آزمون به چهارمین گلزن تاریخ ایران تبدیل شود. طارمی در جام جهانی ۲۰۱۸ گلی به ثمر نرساند، اما دو بار در جام جهانی ۲۰۲۲ دروازه انگلیس را گشود.

نقاط قوت طارمی در توانایی او برای بازی به عنوان یک مهاجم مرکزی یا در نقش عمیق‌تر در پشت یک مهاجم نهفته است. از طرف دیگر، او همچنین می‌تواند به عنوان وینگر چپ به طرف دروازه رقیب هجوم بیاورد و انعطاف‌پذیری تاکتیکی قابل توجهی را برای تیمش فراهم کند.