رئیس سازمان نظام پرستاری درخصوص آمار مهاجرت پرستاران اعلام کرد: ماهانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرستار به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند.

به گزارش مرور نیوز، محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری درباره مهاجرت پرستاران اظهار کرد: روزانه ۵ تا ۶ پرستار و ماهانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرستار به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند که این مسأله برای کشور جای نگرانی دارد.

وی افزود: اگر پرستاری طرح یا سربازی خود را گذرانده باشد، هیچ مانعی برای رفتن‌ها آن‌ها نیست. زمینه‌ای هم برای جذب یا ماندگاری آن‌ها در ایران وجود ندارد. مقصد این پرستاران گوناگون است، از کشورهای اطراف مانند قزاقستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و اربیل کردستان عراق تا کشورهای اروپایی و آمریکایی مقصد پرستاران ایرانی است.

آقای میرزابیگی بیان کرد: بسیاری از کشورهای جهان حضور پرستاران ایران به دلیل دانش و توانایی بالای آن‌ها استقبال می‌کنند.

پیش از این رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران، افزایش روزافزون مهاجرت متخصصان رشته‌های مختلف پزشکی به خارج از کشور را نیز نگران کننده خواند و خواستار چاره‌اندیشی برای توقف روند آن شد.

دکتر علی جواهر فروش‌زاده، رئیس سازمان نظام پزشکی اهواز هم چند هفته پیش بیان کرده بود که در یک سال گذشته شرایط به گونه‌ای بوده که در اهواز روزانه برای دو و گاهی تا ۱۰ نفر از کادر درمان گواهی گوداستندینگ صادر شده است بنابراین گاهی ماهانه برای ۲۵ تا ۳۰ نفر و سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر گواهی گوداستندینگ صادر شده است.

این در حالی است که سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش شفقنا درباره آمار نگران کننده مهاجرت پزشکان از کشور، گفت: «ما مشکل مهاجرت را داریم، اما آمارها اغراق آمیز است. معاونت علمی ریاست جمهوری هم پژوهش و کار میدانی مفصلی در این زمینه انجام داده که نتایج آن با برخی از نتایج و آمارهایی که از برخی بخش ها شاهد هستیم، متفاوت است.»

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز