​انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری روز دوم اسفند ماه سال جاری برگزار می شود.

به گزارش مرور نیوز، سید سلمان سامانی گفت : نخستین جلسه ستاد انتخابات کشور صبح امروز به ریاست وزیر کشور برگزار گردید و در این جلسه مهمترین راهبردهای وزارت کشور برای برگزاری انتخابات تبیین شد.

وی افزود: سلامت، مشارکت، رقابت و امنیت، ارکان اصلی راهبردهای وزارت کشور در برگزاری انتخابات است.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: همچنین حفظ اصل بی طرفی در تمامی مراحل برگزاری انتخابات از جمله اولویت های وزارت کشور است و درهمین رابطه با دستور صریح وزیر کشور، بازرسی و حراست وزارت کشور موظف شدند تا حفظ بی طرفی این وزارتخانه در امر برگزاری انتخابات را به صورت لحظه به لحظه رصد کنند.

سامانی با تاکید بر اینکه اجرای دقیق قانون برای وزارت کشور به عنوان یکی از خطوط قرمز است، گفت: قانون برای ما فصل الخطاب است و تنها اجرای قانون را در دستور کار قرار می دهیم.

وی بیان داشت: جدول زمان بندی برگزاری انتخابات امروز به تمام استانداری ها و فرمانداری ها ابلاغ می شود و بر اساس این جدول، 10 تا 16 آذر زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات تعیین شده است.

سخنگوی وزارت کشور گفت: همچنین نامزدهایی که بر اساس قانون باید از سمت خود استعفا دهند، باید به این نکته توجه داشته باشند که تاریخ موافقت با استعفا ملاک بوده، نه تاریخ استعفا. ضمن اینکه این افراد باید شش ماه قبل از ثبت نام با استعفای آنها موافقت شده باشد. بنابراین آخرین فرصت این افراد روز 16 خرداد است و تا این تاریخ باید استعفای نامزدها مورد موافقت قرار گرفته باشد.

سامانی در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاح قانون انتخابات که هم اکنون در مجلس و شورای نگهبان در دست بررسی است ملاک عمل قرار می گیرد، گفت: مصوبات مربوط به اصلاح قانون انتخابات هم اکنون از سوی مجلس و شورای نگهبان در دست بررسی است. لذا تا این لحظه به صورت رسمی تصویب و تایید نشده است. بنابراین در حال حاضر ملاک عمل ما قانون انتخابات و اصلاحیه آن در سال 95 است. اما آمادگی داریم که در هر زمانی بر اساس قانونی که ابلاغ می شود، عمل کنیم.

وی در خصوص سرنوشت برگزاری انتخابات الکترونیکی نیز گفت: در این دوره احراز هویت رای دهندگان به صورت الکترونیکی در تمامی شعب اخذ رای انجام می شود. اما آمادگی داریم با هماهنگی شورای نگهبان هر یک از فرایندهای برگزاری انتخابات را به صورت الکترونیکی انجام دهیم. البته انجام این مهم نیازمند فراهم سازی زیرساخت های متعددی است.

سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در خصوص نحوه برگزاری انتخابات در مناطق سیل زده نیز گفت: با توجه به مدت زمان باقی مانده، به طور قطع هیچ مشکلی برای برگزاری انتخابات در این مناطق نداریم. البته انتخابات در دوم اسفند ماه برگزار می شود و وزارت کشور خود را آماده شرایط خاص فصل زمستان کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز